MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
em_pe,skoro
Cytat
Skąd: Radom
,to może ujawnisz się we wtorek na spotakniu w Galerii Rosa ?(kawiarnia na 1 piętrze o godzinie 18ej) :-) Zapraszam w imieniu swoim i innych "szarlotkowiczów" z Radomia. ;-) Będzie okazja do poznania się.
 

em_pe  Dołączył: 07 Wrz 2009
MarWoj dzięki za zaproszenie. Przeglądałem już wątek poświęcony Waszym spotkaniom.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
em_pe napisał/a:
Przeglądałem już wątek poświęcony Waszym spotkaniom

Zatem niech staną sie "naszymi". ;-) Oczywiście,jeśli będziesz miał takie życzenie.
 

andrusz  Dołączył: 27 Lip 2007
Marcin_G napisał/a:
Trochę źle się wyraziłem, chodziło mi raczej o to że samoloty nie są tak wyraźne jak na zdjęciach powyżej. Na większości zdjęć samoloty były jakby za mgłą, to tak jakbym w złym momencie naciskał spust migawki.

Marcin_G a może po prostu czasy miałeś za długie? Trzeba by zapytać em-pe jakich używa.

em_pe kapitalne zdjęcia :-D
 
Marcin_G  Dołączył: 01 Maj 2008
Czasy problemem nie były, ustawiały się od 1/400 wzwyż. Większość zdjęć robionych podczas akrobacji ma czasy rzędu 1/1000, tak więc za długie na pewno nie były.
Spora wina leży pewnie i tak po mojej stronie. Za dużo poradników chyba przeczytałem przed wyjazdem, a we wszystkich polecano pomiar AF ustawić na ciągłe śledzenie. Do tego jeszcze dodać punktowy pomiar światła i recepta na spaskudzone zdjęcia gotowa. Zamiast bezmyślnie trzymać się tego co przeczytałem, mogłem trochę poeksperymentować, pewnie efekt byłby lepszy.
 

weiss77  Dołączył: 18 Paź 2008
Marcin_G napisał/a:
Czasy problemem nie były, ustawiały się od 1/400 wzwyż. Większość zdjęć robionych podczas akrobacji ma czasy rzędu 1/1000, tak więc za długie na pewno nie były.
Spora wina leży pewnie i tak po mojej stronie. Za dużo poradników chyba przeczytałem przed wyjazdem, a we wszystkich polecano pomiar AF ustawić na ciągłe śledzenie. Do tego jeszcze dodać punktowy pomiar światła i recepta na spaskudzone zdjęcia gotowa. Zamiast bezmyślnie trzymać się tego co przeczytałem, mogłem trochę poeksperymentować, pewnie efekt byłby lepszy.

A jak spoglądasz w Exif, to jakie masz odległości? Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że większość fotek powinna być na nieskończoności. Kumpel robił foty Tairem w sobote na nieskończoności i twierdzi, ze mu sporo wyszło. Jeszcze nie widziałem, bo suszy aparat :mrgreen: Może ta mgiełka, o której piszesz, to efekt falowania powietrza?
A poza tym widać, że najbardziej wygrani są Ci, którzy byli w czwartek i piatek. Super foty i kasa zaoszczedzona.
 

em_pe  Dołączył: 07 Wrz 2009
andrusz napisał/a:
Marcin_G a może po prostu czasy miałeś za długie? Trzeba by zapytać em-pe jakich używa.

Pracowałem na priorytecie przysłony. Obiektyw 50-200 osiąga maksymalną ostrość po przymknięciu do F11 (tak gdzieś wyczytałem w teście). Dawałem zatem F11 lub 9,5. Światła było pod dostatkiem i czasy miałem ok. 1/1000-1/3000, czasami trochę dłuższe. Pentax na wielu zdjęciach źle dobiera parametry. Wiele klatek zrobiłem z korekcją +1EV.
 
Marcin_G  Dołączył: 01 Maj 2008
weiss77 napisał/a:
A jak spoglądasz w Exif, to jakie masz odległości? Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że większość fotek powinna być na nieskończoności.

Na nieskończoności? Kurcze, nie wiem. Pod tym linkiem dwa przykładowe zdjęcia. Na zdjęciu z SU-27 wyraźnie widać że nie jest ono idealnie ostre, zresztą na Herkulesie również.
 

weiss77  Dołączył: 18 Paź 2008
Ale głupoty żem popisał. Przecież tego nie ma w exifie, a przynajmniej nie da się zobaczyć bez dodatkowego programu. :oops: No ale wracając do tematu. Marcin_GNa tych dwóch fotach wydaje się, że powinna być ustawiona nieskończoność. Przyczyną nieostrego zdjęcia może być także przekroczenie limitu dyfrakcyjnego, który dla matrycy aps-c wynosi max f16, ale najbardziej zależy od obiektywu. Jak miałeś większą przesłonę, to zapewne o to chodziło. No chyba, że robiłeś na pełnej dziurze- też zwykle jest mydło. No i jeszcze trzeba uwzględnić zakres szkła. DA 55-300 to bardzo dobry obiektyw, ale przy niemalże sześciokrotnym zoomie trudno się dziwić, ze końcówka zakresu jest taka sobie.
 

em_pe  Dołączył: 07 Wrz 2009
Może teraz kilka słów o zdjęciach śmigłowców. Wiem, że czas powinien być ok. 1/125, żeby śmigła się ładnie rozmazały. Jednak na priorytecie czasu tak ustawionym dostawałem przysłonę F22 i całe zdjęcie nie było by pewnie ostre. Zrobiłem z czasem 1/250 i F16 f 200mm i z ostrością nie jest ok. Nie było czasu na wkręcanie filtrów.
10. Mi-24

11. Mi-24

12. SW4 Puszczyk, f 80mm

13. Dwa SW4

14. Apache czas 1/500 F 9,5 f 200mm AF-S spot

15. Z tych samych powodów trochę dziwnie wyglądają tu śmigła

16. Za nim miały lecieć odrzutowce i na ich przelot byłem przygotowany-fragment formacji grot.

Najważniejsze jest odpowiednie światło. Dobrze oświetlony obiekt nie sprawia kłopotów.
17. SU-24 (F8, czas 1/2000, f 180, AF-S spot)

18. SU-24

19. Red Arrows. Takie malowanie bardzo pomaga w uzyskaniu dobrych zdjęć.

20. Red Arrows
 

WoRaS  Dołączył: 30 Lip 2009
Witam Wszystkich,
niech i ja dołożę coś od siebie. Kilka "swoich" zdjęć już widziałem wcześniej, więc spróbuję być choć troszkę oryginalny. Wszystkie prace zostały zrobione feralnej niedzieli.

Używałem Tamrona 70-200 + Pentax K-m. Pomiar matrycowy, tylko środkowy punkt ostrości, tryb AF-C i Tv.

01 (Red Arrows)


02 (Red Arrows)


03 (Red Arrows)


04 (Red Arrows)


05 (Midnight Hawks)


06 (Midnight Hawks)


07 (SU-27)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach