newromantic  Dołączył: 03 Cze 2009
[obiektyw] SIGMA 28-105/2.8-4.0 ASP IF - problem
Witam,

po podłączeniu powyższego obiektywu do K10D mam problemy z ostrością przy przesłonie 2.8 do 4.0. Obraz jest bardzo nieostry. Od 5.6 jakość jest już lepsza. Czy jest to spowodowane wersją obiektywu do lustrzanek analogowych? Czy raczej obiektyw powinien zostać skalibrowany - dopasowany do aparatu ?
Proszę o spostrzeżenia osób, mających podobne problemy?
 

TomaSzSz  Dołączył: 05 Lip 2007
zobacz czy soczewki nie sa mocno brudne. weź jakieś punktowe źródło światła ( np. Lampka ) i spójrz z bliskiej odległości od żarówki ( tylko nie bez przesady ;-) ) Będzie Widać Czy soczewki są ok.
 
newromantic  Dołączył: 03 Cze 2009
Soczewki raczej czyste. Dziękuję za podpowiedź TomaSzSz'owi.
Małe sprostowanie. Po serii próbnych zdjęć, doszedłem do wniosku że fotografie przy przesłonie 2.8 do 4.0 są po prostu miękkie, "rozmydlone" z powodu ceni konturów ("duszków"). Chyba zabrakło warstw przeciwodlaskowych od wewnętrznej strony obiektywu. Mam ten obiektyw dopiero od kilku dni i liczyłem na duże światło. A tu się okazało że tzw. żyleta jest przy 8.0, a przy 2.8 mydło czasami nie do zaakceptowania.
Czy jest na to jakaś rada?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
newromantic napisał/a:
Czy jest na to jakaś rada?
A pokaż no jakieś przykładowe zdjęcia.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
newromantic napisał/a:
Mam ten obiektyw dopiero od kilku dni i liczyłem na duże światło. A tu się okazało że tzw. żyleta jest przy 8.0, a przy 2.8 mydło czasami nie do zaakceptowania.

Rada jest taka, że trzeba przyjąć do wiadomości i zaakceptować fakt, że (z reguły) obiektywy po przymknięciu dają ostrzejszy obraz niż na pełnej dziurze ... praw fizyki Pan nie zmienisz :-P
 
newromantic  Dołączył: 03 Cze 2009
Praw fizyki nie zmienię. Ale używając starych obiektywów FA SMC 35-80 i 80-200 bądż KIT 18-55 - problemu nadmiernej utraty ostrości nie mam.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
newromantic, one też mają światło 2.8? W każdym razie najlepiej byłoby:

Jarek Dabrowski napisał/a:
A pokaż no jakieś przykładowe zdjęcia.
 
newromantic  Dołączył: 03 Cze 2009
Moje stare obiektywy mają światło od 3.8. Jeżeli chodzi o zdjęcia, to muszę chyba znaleźć odpowiedni serwer aby podać linki.

[ Dodano: 2009-06-07, 09:05 ]
Witam ponownie,

obiektyw jest OK. Faktycznie miękko rysuje, ale za to jest jasny i w miarę uniwersalny. Nieostrości lub podwójne obrazy w moich testach wynikały z moich niedopatrzeń. :mrgreen:

Pozdrawiam
 
anavoices  Dołączyła: 01 Sie 2009
Ja właśnie jestem zainteresowana kupnem takiego obiektywu, używany oczywiście ale właściciel twierdzi, że stan bardzo dobry. Więc zapytam, ile maksymalnie zapłacilibyście za niego? Newromantic ile dałeś za swój?
 
newromantic  Dołączył: 03 Cze 2009
Witam,

przepraszam, że tak długo nie odpowiadałem ze względu na urlop.
Kupiłem używany na ebay w Niemczech za 96 Euro w stanie idealnym.

Pozdrawiam

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach