Setmag  Dołączył: 19 Kwi 2009
Fotografia wnętrz
Witam,

Chciałbym zasięgnąć Waszej opinii na temat sprzętu jaki muszę skompletować aby wykonywać w/w fotografie.

Z tego co mi przychodzi do głowy to potrzebuje porządnego statywu, obiektywu typu "rybie oko" do panoram, standardowego ~24-50mm, portretówki 85mm?, lekkiego zoomu zmiennoogniskowego?, jakiejś dobrej lampy błyskowej lub 2-ch (w tym na statywie) tak na wszelki wypadek, jakieś filtry, dyfuzory...
Docelowo chciałbym robić fotki w świetle zastanym ponieważ w takich obiektach jest jego pod dostatkiem.

Potrzebuje w tym także sprzętu do fotografowania wystaw oraz produktów - co mogło by mi ułatwić pracę?
Do głowy przychodzi mi stół bezcieniowy, 2 dyfuzory oraz jakieś oświetlenie - 3 źródła, oczywiście wszystko musi być mobilne ponieważ całe "studio" będzie ruchome.

Co jeszcze ułatwiło by mi pracę i na jaki mniej więcej wydatek muszę się przygotować?
Oczywiście system Pentax :)
Byłbym bardzo wdzięczny za każdą pomoc.

Pozdrawiam.

 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
wydaRZenia !!
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
Setmag napisał/a:
obiektywu typu "rybie oko" do panoram

Tragicznie trudno klei się fisheye. Nigdy idealnie nie skorygujesz dystorsji i na łączeniach będziesz miał różne "niespodzianki". Raczej porządny szeroki kąt, z dobrze skorygowaną dystorsją.
 
Jurek  Dołączył: 09 Cze 2007
takseo napisał/a:
Tragicznie trudno klei się fisheye.


Pewnie nigdy tego nie robiłeś !
Panoramy sferyczne najłatwiej robi się obiektywem fisheye.
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
Jurek napisał/a:
Panoramy sferyczne najłatwiej robi się obiektywem fisheye.

Setmag, nie pisał nic o sferycznych.
Jurek napisał/a:
Pewnie nigdy tego nie robiłeś !

No fakt, sferycznych nie.
 
Setmag  Dołączył: 19 Kwi 2009
Tak dokładnie chodzi o panoramę sferyczna, ująłem to innymi słowy 360* na 180*.
Jeśli chodzi o ten rodzaj panoramy to mniej więcej wiem jakiego potrzebuje oprogramowania aby uzyskać taki efekt - KLIK!

Rozchodzi się o pozostały sprzęt czyli lampy statyw i sprzęt studyjny który mógłbym swobodnie przenosić.
Czy możecie mi doradzić?
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
Mi to wygląda na to że chcesz coś zrobić za pieniądze, a nie bardzo wiesz jak i czym.

Polecam średni format hasselba h3-dII ze ścianką 50 lob 60, jeśli miałbyś kropować to się zapas przyda, do tego komplet obiektywów, i zestaw lamp profoto, choć akcesoria możesz dobrać jak tam chcesz...

Co do statywów to mam i używam manfrotto, ale ważne żeby były porządne.

Może Ci się przydać duża parasolka trzy metrowa, ładnie oświetla...


:-P

 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
darkduch napisał/a:
Polecam średni format hasselba

A można wiedzieć dlaczego?
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
Stachu, ot tak, podoba mi się przeto...



:-P
 
cerfes  Dołączył: 03 Kwi 2008
statyw ale też nie wiem jak się nazywa taka nakładka do przesunięcia - chodzi o to, że oś obrotu nie powinna być tam gdzie mocowanie w aparacie, tylko w okolicy środku obiektywu, pozwoli Ci to pozbyć się efektu paralaksy. do tego wężyk (albo pilot) obowiązkowo. mocny komputer, dużo ramu i dużo miejsca na dysku, u mnie przeliczenie panoramki połowy sfery potrafi trwać 30 minut - 1 godzina. i dużo ćwiczyć, każdą panoramkę robić zawsze z bracketingiem i zainteresować się najnowszymi repozytoriami Hugin'a
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
cerfes napisał/a:
nie wiem jak się nazywa taka nakładka do przesunięcia

głowica panoramiczna
 
Jurek  Dołączył: 09 Cze 2007
Mimo wszystko podstawą jest znajomość PS lub podobnego programu i sprawne posługiwanie się nim. Zapomnij o lampach, parasolkach itp. Dzisiaj są programy, które potrafią to zastąpić w większości wypadków.

Zdjęcie surowe i obrobione tylko w PS, bez doświetlania:

http://img75.imageshack.us/img75/3987/miesznei.jpg

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach