pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
  mONdry Polak po szkodzie
Witam.
Ponieważ ceny obiektywów z napisem Pentax powariowały, a ostatnio nawet m42 poszły w górę, widząc na Allegro 50/1.8 Pentacona MC. Zdecydowałem się go kupić. Wg. opisu w stanie bardzo dobrym. Oby tak było.
Moje pytanie - czy ktoś wie jakiej klasy to obiektyw? Jeśli pamięć mnie nie myli, to raczej były to dobre obiektywy.

P.S.
Nie wiem, czy temat wymarł śmiercią naturalną, czy nikt po prostu nie zna odpowiedzi na pytanie, jakie postawiłem w temacie o Sonnarze 180/2.8 - czy jest duża róznica między standardowym, a tym MC?
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Z zeznań świadków naocznych wynika, że powłoki MC Pentacona są skuteczne. Używałem kiedyś Biometara 80.2.8 oraz 120/2.8 bez MC. Pod światło to była kiszka i bliki. A z tego co pamiętam to ta 50 do rewelacji nie należała. Ale były też znacznie gorsze np. Domiplan. Używałem Tessara 50/2.8 - bez uwag, i mogę go z czystym sumieniem polecać. Podobno też Pancolar był lubiany/chwalony/poważany/kultowy (niepotrzebne skreślić) :lol:
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Łez ronić nie będę, że do rewelacji nie należała, ale jeśli jej stan jest faktycznie bardzo dobry, to przy obecnych cenach obiektywów i tak udało mi się złapać okazję.
I dzięki zorzyk, że tak szybko odpowiadasz na moje infantylne posty. :-)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jak tylko coś wiem (albo mi się wydaje, że wiem :lol: ) to dzielę się tą wiedza, bo mam nadzieję, że będzie przydatna. Amen. ;-)
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Lepszy i droższy od Pentakona był Pancolar.Co mogę powiedzieć nie podobały mi się w nich kontrasty ciepły kontrastowy obiektyw typu gausowskiego.Tessar to klasa sama w sobie optyka typu tessarowskiego to obiektywy o ograniczonej jasności,poprawne, ostre wady ciężkie do stwierdzenia dla fotografującego nie parającemu się porównaniami,pięciosoczewkowe w dwóch grupach.Natomiast obiektywy typu gausowskiego były jasne budowa bardzo różna,większa do osiągnięcia jasność.Zresztą jest taki filtr gausa,występują tutaj szczególnie na otwartej lub lekko przymkniętej przysłonie pewne niedoskonałości.Trudniej technicznie osiągnąć doskonałość w jasnej optyce.Domiplan typowy tryplet powiedziałbym że bardzo przyjemny nie doskonały ale przez to ciekawy.Lubiłem robić nim zdjęcia osób efekty były takie plastycznie piękne.Jeszcze jedno pentacony z lat 80 tych i końca siedemdziesiątych swoim popychaczem(silny opór) zrujnowały wiele Praktik.Mechanicznie często listki przysłony bywały zaoliwione.Jeśli jest taka możliwość polecam Pancolara jest o wiele lepszy.Trzeba wiedzieć że optyka gausowska DDR końca lat 60tych początku lat siedemdziesiątych miała żółty zafarb,potem to poprawiono.Optycznie warto popracować optyką DDR daje to niesamowitą przyjemność.Pozdrawiam
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Pancolar MC 50/1.8 proszę bardzo
LINK
parametry w exifie, bo nie pamiętam.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
pancolar od czasu 300d kosztuje tyle co 50 1.7 pentaxa, nie ta klasa jakościowa i cenowa :)

tessar do dostania do 100 pln jeszcze.. (ale radziłbym się spieszyć ,ceny rosną z dnia na dzień!)
np.kupiłem m-50 1.4 za 300pln kilka dni temu, a teraz już dochodzą do 350 pln na allegro..

wiem, że to nieładnie tak się reklamować,ale zupełnie przypadkiem sprzedaje rikenon 50 f2
b.przyjemne szkiełko i do tego na bagnet k więc bez zabaw z przejściówką

TUTAJ

nie wiem jak się sprawuje na cyfrze, ale wiem, że na filmie zarzucić mu poza tym, że nie jest jaśniejszy wiele nie można (no i nie smc, ale narzekać też nie ma na co za bardzo - moje naj.zdjęcia nim zrobiłem, po fascynacji zoomem kupiłem 50 1.4 żeby wrócić do robienia dobrych zdjęć mam nadzieję :))
a, i myślę, że jest tak samo dobry jak nie lepszy od pentacona .. (którego ceny też śmiesznie wysokie swoją drogą)
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
Powłoki MC Pentacona są niezłe. Przynajmniej w tych Pentaconach, które mam (zwłaszcza w 29/2,8). Co do 50tek, Pentacon jest o tyle lepszy od Pancolara, że ma odrobinę mniejszą odległość ostrzenia (33 cm u Pentacona i 35 cm u Pancolara), ale za to Pancolar ma głębiej schowaną przednią soczewkę (obudowa działa jak osłona przeciwsłoneczna).
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
tref napisał/a:
parametry w exifie, bo nie pamiętam.


do firefoxa jest taka sprytna wtyczka- Exif Viewer. Dwa kliki myszką i masz :-)
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Może jeszcze jedno zdanie o tym obiektywie:A good quality lens, but it can give a puple/magenta tint to pictures taken with it,...Probably caused by internal reflections?
Its easy to focus and the aperture ring is easy to use.
Ze strony: http://m42.povlab.org/index.php
Którą znalazłem przez przypadek. Może komuś się przyda, bo ma bardzo dużą bazę obiektywów.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach