boberski  Dołączył: 18 Cze 2008
naświetlanie na cienie - jaki patent na mju2 i inne kompakt?
Czytałem temat w którym Alko mówił ze na ulicy ekspozycje mierzy na asfalcie i o ile większych kłopotów z zastosowaniem tego sposobu nie mam w aparatach umożliwiających pomiar to już w Mju2 jest to niewykonalne o ile ten "Asfalt" nie jest głównym motywem na którym też ustawiam ostrość. I tak się zastanawiam czy nie dałoby się tego obejść wkładając film ( mam rollei retro 400 w szpuli) do kasetki po jakieś 200? Rozumiem ze tak naświetlony film miałbym wołać jak 400 z tym ze skrócić czas o 10-15%. ?

Ma to sens czy raczej rozmija się to z zasadą naświetlanie na cienie wołanie na światła?? :-/
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Mju II zoom 35/80 ma coś w rodzaju korekcji ekspozycji, a w Mju II z 2,8/35 nie ma takiej możliwości i pozostaje tylko modyfikacja kodu DX. Szkoda.
 

boberski  Dołączył: 18 Cze 2008
ok technik219 wiem, że trzeba to modyfikować i o tym piszę ;-)


Mi chodzi o to czy mój tok rozumowania wzgledem tej modyfikacji jest właściwy??
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
boberski napisał/a:
I tak się zastanawiam czy nie dałoby się tego obejść wkładając film ( mam rollei retro 400 w szpuli) do kasetki po jakieś 200? Rozumiem ze tak naświetlony film miałbym wołać jak 400 z tym ze skrócić czas o 10-15%. ?

Asfalt asfaltowi nie równy: mokry jest ciemniejszy, suchy mniej więcej będzie odpowiadał szarej karcie (chyba). Naświetlając 400 na 200 i wywołując krócej otrzymasz negatyw bardziej wyrównany.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Boberski, możesz zrobić coś innego - w ostrym świetle robisz na 200, w cieniach na 400, pomiędzy na 320. Wywołujesz jak 400. Działa ładnie z Trixem, a z Rollei Retro nie wiem, musisz sprawdzić.

Robienie na cienie wywoływanie na światła ma większy sens jeśli możesz samemu zmierzyć światło.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
guerilla napisał/a:
w ostrym świetle robisz na 200, w cieniach na 400, pomiędzy na 320. Wywołujesz jak 400.

Ale jak 200 przeciągniesz do 400 to zwiększysz już i tak wysoki kontrast kontrast :?:
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Zmniejszysz - bo masz o 1EV mocniej doświetlone cienie.
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
Mju II ma przecież opcję pomiaru punktowego, ale już go dawno nie mam i nie pamiętam czy nie jest to przypadkiem na "sztywno" związane z kadrem i punktem autofokusa.
 

boberski  Dołączył: 18 Cze 2008
Yeti napisał/a:
Mju II ma przecież opcję pomiaru punktowego, ale już go dawno nie mam i nie pamiętam czy nie jest to przypadkiem na "sztywno" związane z kadrem i punktem autofokusa.



jest związane z autofokusem.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach