liku  Dołączył: 15 Sty 2009
Długi czas naświetlania i "dark frame" (K20D)
Witam,

Dotyczy K20D. Krótkie pytanie: po długiej ekspozycji aparat dodatkowo robi "dark frame" żeby odjąć od pierwotnego zdjęcia, czy długość czasu ekspozycji "dark frame" jest możliwa do przewidzenia? W czasie krótkiego testu wyszło mi że jest 7 minut naświetlania i ok. 5,5 minuty "dark frame", wydawało mi się że te czasy powinny być takie same. Ktoś ma podobne doświadczenia?

Łukasz.
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
Mi też trochę krócej niż naświetlane przy 15 minutach, mniej ale dokładnie nie wiem.

Ja to bym to to wyłączył :-/
 

Mariusz_CH  Dołączył: 30 Gru 2008
darkduch napisał/a:
Ja to bym to to wyłączył :-/

No ja też. Da się?
 

dilbert  Dołączył: 21 Wrz 2008
Pewnie, że się da. W karcie ustawień jest coś takiego jak redukcja szumów przy długich czasach naświetlania.

Instrukcja!!
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
dilbert, jesteś pewny że się da?
 
liku  Dołączył: 15 Sty 2009
dilbert napisał/a:
Instrukcja!!


Zapytam przewrotnie: czy możesz wskazać konkretny numer strony gdzie to jest napisane? Mowa oczywiście o instrukcji do K20D.

W K20D nie można tego wyłączyć i jest to znany fakt (chyba że ja coś przeoczyłem, w takim wypadku przepraszam).

Bardziej interesuje mnie ile będzie trwało robienie "dark frame". Nic to, trzeba skrobnąć do serwisu.
 

dilbert  Dołączył: 21 Wrz 2008
:shock: w k200d jest to pozycja 10 w menu "custom settings" ("Slow shutter speed noise reduction"). Jeśli czegoś takiego nie ma w k20d to wybaczcie, nie przyszło mi to do łba, że inżynierowi mogli popełnić taki błąd nie uwzględniając tej funkcji...
 
Desmond  Dołączył: 07 Paź 2008
Pamiętajcie, że zanim matryca się rozgrzeje to na początku daje mniejsze szumy, i dlatego pewnie sam dark trwa krócej.

Co do wyłączenia darków, to też pamiętam coś było w menu, ale nie powiem w chwili obecnej na 100%. Sprawdzę rano (chyba, że ktoś przez noc zrobi to wcześniej).
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
W K20D jest pozycja:
17.Red.ziarna przy dł.czasie.
1 Auto
2 Wł.

:-(

Nie wiem czym się te tryby w praktyce różnią poza tym że 2(wł) włącza się zawsze dla czasów pow. 0.3s a 1(auto) kiedy uzna za stosowne (?) czyli nie wiadomo kiedy.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Desmond napisał/a:
Pamiętajcie, że zanim matryca się rozgrzeje to na początku daje mniejsze szumy, i dlatego pewnie sam dark trwa krócej.

Co ma jedno do drugiego, dark jest robiony z czasem ekspozycji.
 
liku  Dołączył: 15 Sty 2009
Serwis Pentax (angielski) odpowiedział że nie da się przewidzieć jak długo potrwa robienie "dark frame" ponieważ zależy to od tego co fotografujemy (podejrzewam że też np. od temperatury).
 
elgreen  Dołączył: 23 Sie 2008
Bez redukcji ziarna wychodzi czasem niezla kasza - niestety te matryce Samsunga (i Sony w K200D) nie sa za dobre...

(zdjecie z K200D, 676s naswietlania i bateria sie rozladowala - czarnej klatki by nie doczekal :mrgreen: )
 

tatsuo_ki  Dołączył: 01 Mar 2009
elgreen napisał/a:
niestety te matryce Samsunga (i Sony w K200D) nie sa za dobre...

cos musiales skopac. twoje 676 s przy moich 926 wyglada bardzo kiepsko. w puszce redukcja ziarna przy wysokim ISO na "niska" (w tym wypadku nie dotyczy, ale tak dopisuje dla wiadomosci :-P ), a przy dlugich czasach na pozycji "wylaczona". a efekt prosto z puszki, pomniejszony tylko w picasie (puszka->jpg->picasa->jpg) taki:

zdjecie chcialem pokazac przy lepszej okazji, ale niech bedzie, ze sie poswiece dla dobra Pentaxa. bo nie dam nikomu mowic, ze matryca w K200 slaba! :evil:

[ Dodano: 2009-11-11, 23:44 ]
jedyne wytlumaczenie, jakie mi sie nasuwa, to takie, ze ja robilem w temperaturze powietrza ok. 5 st. C i przy uzyciu chlodzenia ciecza (czytaj: deszczyk :evilsmile: :evilsmile: :evilsmile: )
 
elgreen  Dołączył: 23 Sie 2008
Ja robilem w okolicach 0 st.C, RAW i wyciaganie +3-4 EV - ale to na hotpixele nie wplywa.
Poza tym byla to 3 dluga expozycja z kolei. :evilsmile:
A gdzie masz fioletowe zabarwienie na rogach od grzejacej sie elektroniki?
Cos oszukujesz :evilsmile:
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
elgreen napisał/a:
(...) wyciaganie +3-4 EV (...) byla to 3 dluga expozycja z kolei. :evilsmile:


No to masz wyjaśnienie o-)
 

tatsuo_ki  Dołączył: 01 Mar 2009
elgreen napisał/a:
wyciaganie +3-4 EV

nie kapuje, po co stosowac ekstra-dlugie czasy, jesli sie pozniej jeszcze wyciaga o kilka EV...
elgreen napisał/a:
Poza tym byla to 3 dluga expozycja z kolei.

poczekaj, przelicze... juz mam... 7 ekspozycja...
elgreen napisał/a:
A gdzie masz fioletowe zabarwienie na rogach od grzejacej sie elektroniki?

jak sie przyjrzysz to nad ostatnim krzakiem po lewej widac lekka, zwiewna, fioletowa mgielke...

o ile liczba dlugich ekspozycji nie ma wplywu, przynajmniej u mnie, o tyle nie ma takiej matrycy dzieki ktorej moglbys rawa wyciagnac o 3-4 EV i nie uzyskac degradacji obrazu. tak, to nawet na analogu sie nie da. moja rada - naswietlaj dluzej.
 
elgreen  Dołączył: 23 Sie 2008
nie moge dluzej - mam problem z zasilaniem - mialem nastawione 16 minut a rozladowal sie sprzet po niecalych 12 ;-)
Poza tym i tak nie wytrzymalbym 36 minutowej expozycji - nie mam tyle cierpliwosci :mrgreen:
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
elgreen napisał/a:
mialem nastawione 16 minut a rozladowal sie sprzet po niecalych 12

Pełne eneloopy wytrzymują więcej w mojej K110D - powyżej 30minut ciągłej ekspozycji. Może niepotrzebnie miałeś włączone SR (o ile miałeś to włączone) ???
 

tatsuo_ki  Dołączył: 01 Mar 2009
elgreen napisał/a:
nie mam tyle cierpliwosci :mrgreen:

no to sorry, ale... nie ma cierpliwosci, nie ma dobrych zdjec... i nie mowie tu tylko o dlugich czasach naswietlania, wbrew pozorom :-P
 
RiddlerPL  Dołączył: 19 Sty 2008
Makler napisał/a:
W K20D jest pozycja:
17.Red.ziarna przy dł.czasie.
1 Auto
2 Wł.

:-(

Nie wiem czym się te tryby w praktyce różnią poza tym że 2(wł) włącza się zawsze dla czasów pow. 0.3s a 1(auto) kiedy uzna za stosowne (?) czyli nie wiadomo kiedy.


Wł. - Aparat zawsze robi darka

Auto- analizuje warunki (czas, ale także temperaturę) i do nich dobiera czas darka. Czyli czasami może zdarzyc mu się nie robrobić darka mimo dłuższego czasu. Aczkolwiek przy ekspozycjki kilkuset sec to raczej już za ażdym razem będzie robić.

Było napisane o tym kiedyś w jakimś review K-7. Myślę, zę nie sa tu wprowadzone jakieś duże zmiany.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach