boberski  Dołączył: 18 Cze 2008
Ziarno ziarno i jeszcze raz ziarno
strasznie się napaliłem na ziarno jak groch :evilsmile:

Znalazłem takie dwa przykłady które dobrze opisują to co chciałbym osiągnąć.





źródło http://visualkingdom.blogspot.com/

I tu pytanie. Jest ktoś w stanie mi odpowiedzieć jakim zestawem (negatyw plus wywoływacz) mogę osiągnąć podobne rezultaty? A dwa czy nie jest przypadkiem tak ze ten skan jest ewidentnie przeostrzony czemu zawdzięcza ten afekt który mi się tak spodobał?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
boberski napisał/a:
I tu pytanie. Jest ktoś w stanie mi odpowiedzieć jakim zestawem (negatyw plus wywoływacz) mogę osiągnąć podobne rezultaty?


HP5+ / TriX plus miekko pracujaca ziarnista wywojka, np. FX-1, lekkie niedoswietlenie, do tego najlepiej lekkie niedowolanie, a potem odbijanie na gradacji 4-5. Tylko uwaga na kurz, wszystko wylazi jak mrówki w rui ;-)

Jak jeszcze mało, to sprobuj z Tmaxem 3200 - ziarnisciej sie nie da.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
może być też mocno ciągnięty Trix w Rodinalu, już od 3200, a w xtolu - z 6400 :-P
 

boberski  Dołączył: 18 Cze 2008
ale HP5+ i Trix nominalnie?? :roll:
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
boberski napisał/a:
ale HP5+ i Trix nominalnie??


No ja bym naswietlil max na 800, zeby nie bylo gesto - musisz miec niski kontrast na zdjeciu zeby popiescic go piątką i nie wywalić świateł... Wywołać w FX-1 normalnie... ile tam bylo... 12 min?

guerilla napisał/a:
może być też mocno ciągnięty Trix w Rodinalu, już od 3200,


Ciagne ostatnio HP5+ i Tmaxa400 @1600, 20min w 1+50 i nijak mi to nie wyglada jak to powyżej. Sa duze kontrasty, ale male ziarno...
 

boberski  Dołączył: 18 Cze 2008
rozumiem ze tego fx1 musiałbym sam sobie zrobić? A gdybym zrezygnował z zabawy w małego chemika to co innego zamiast tego?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
boberski napisał/a:
rozumiem ze tego fx1 musiałbym sam sobie zrobić? A gdybym zrezygnował w zabawę w małego chemika to co innego zamiast tego?


Kurde, nie wiem.... mozesz sprobowac w rodinalu 1+100 - ale nie przewolaj... A tak w ogole to kup rolke 400tki, wez motyw w malo kontrastowym swietle, naswietl na 100, 200, 400, 800 i 1600, niedowolaj lekko (-10%) i zobacz ktora klatka najlepiej ci sie odbije. Jak zadna, to powtorz, tylko tym razem przewolujac (+25%).

No i bedziesz wiedzial z czym ruszac do projektu :-P
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
dlatego napisałem - od 3200 iso. A poza tym Tmax400 w ogóle nie ma ziarna prawie ;-)

i ważne żeby trochę nie doświetlić, te zdjęcia co pokazałeś - są niedoświetlone.
 

boberski  Dołączył: 18 Cze 2008
ok dzięki chłopaki :-B

alkos napisał/a:
. mozesz sprobowac w rodinalu 1+100 - ale nie przewolaj...


to akurat mam :-P
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
guerilla napisał/a:
A poza tym Tmax400 w ogóle nie ma ziarna prawie


Owszem, w xtolu. W rodinalu ma bardzo ładne, drobne, wyraźne :-)

guerilla napisał/a:
i ważne żeby trochę nie doświetlić, te zdjęcia co pokazałeś - są niedoświetlone.


Jak dla mnie sa naswietlone w miare normalnie, tylko ciemno i kontrastowo odbite. Na 3200 mialby zupelne placki w cieniach ... a tu jest fajna miekka czern.
 
Rado  Dołączył: 15 Lut 2009
Dla mnie efekt trochę za mocny ale to co koleżeństwo wyprawiało z ziarnem w tym wątku zwaliło mnie z nóg. Muszę zdobyć trochę FX-1. Szukałem receptury, to je ono?

 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Rado napisał/a:
Jak tu zdobyć trochę FX-1?


Uważyć sobie :-P

Jakbym dostał troche metolu, to mam reszte odczynnikow i chetnie bym przeslal...
 
Rado  Dołączył: 15 Lut 2009
A uważę sobie, ktoś tu podał namiar na firmę z Dzierżoniowa. Tylko przepisu nie mam. :-/ Jak będę zamawiał to mogę Ci kupić ten metol (o ile to nie pilne bo zamówię za jakąś chwilę, mam jeszcze trochę innej wywojki).
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Przepis buja sie gdzies tu na forum... ;-) Jakbys juz cos zamawal to chetnie sie podlacze na jakies 100g :-)
 
Rado  Dołączył: 15 Lut 2009
Wbiłem w szukajkę ale na razie bez sukcesu. Ale się nie poddaję. ;-) Dam znać na PW co i jak z tym metolem.

P.S. Bo na razie (pierwszy raz po latach) spróbowałem klasyki: HP5+ i ID-11 1+1 i efekty mnie nie zadowalają. Ale to sprawa powszechnie znana...
 

ubeuszek  Dołączył: 03 Cze 2008
boberski napisał/a:
Jest ktoś w stanie mi odpowiedzieć jakim zestawem (negatyw plus wywoływacz) mogę osiągnąć podobne rezultaty?


Wyślij mi swoje filmy to wszystko Ci tak wywołam :-P
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Rado napisał/a:
Ale się nie poddaję


W domu sprawdze notatki i podesle przepis.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
dokładny przepis jest w publikacji Digitaltruth do ich własnego TFX-1, chyba to samo co ty zrobiłeś alkos ;-)
 
Rado  Dołączył: 15 Lut 2009
alkos napisał/a:
W domu sprawdzę notatki i podeślę przepis.

Nie chcę Cię fatygować, pogooglałem i znalazłem (proszę o ew. potwierdzenie):

Roztwór "A":
Woda 750 ml
Metol 7,5 g
Siarczyn sodu 100 g
Woda do 1000 ml

Roztwór "B":
Woda 1000 ml
Weglan sodu 100 g

P.S. Jak znam życie to alkos pogmera w tych proporcjach i będzie D23 HADA (alkosa), jeszcze lepszy, jeszcze ostrzejszy. :-D

 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
http://www.digitaltruth.c...ech/01-0080.pdf

Rado - ja też z wrocławia, jakbyś robił FX-1, to mogę się podpiąć?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach