michalwochna  Dołączył: 31 Sty 2007
Lampa AF 500 FTZ i Pentax MX
Przed kilkoma chwilami wylicytowałem na Allegro lampę Pentax AF 500 FTZ. Z tego co pamiętam i wyczytałem to lampy błyskowe serii AF są sterowane cyfrowo i dlatego można ich używać jedynie z korpusami AF. Mam jednak pytanie, jak i czy będzie ona współpracowała z analogowym emiksem?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Będzie walić pełną mocą, lub ustawioną manualnie (1/2, 1/4, 1/8...).
Ta lampa jest TTL-only, a MX nie obsługuje TTLa lampy. Dodatkowo, AF-500FTZ nie ma własnych programów, więc, delikatnie mówiąc, z MXem to nie jest najszczęśliwszy zestaw...
 

michalwochna  Dołączył: 31 Sty 2007
Jarek Dabrowski napisał/a:
Będzie walić pełną mocą, lub ustawioną manualnie (1/2, 1/4, 1/8...).
Ta lampa jest TTL-only, a MX nie obsługuje TTLa lampy. Dodatkowo, AF-500FTZ nie ma własnych programów, więc, delikatnie mówiąc, z MXem to nie jest najszczęśliwszy zestaw...


Ale rozumiem, że manualnie będę mógł sobie moc dobrać, więc dobre tyle. Czytałem gdzieś wypowiedź Marka, że ogólnie z korpusami analogowymi to ona słabiutko współpracuje, dopiero z AF pokazuje swoje możliwości.

Przeglądałem i forum i pl.rec.foto i przyznać muszę, że ogólnie o tej lampie niewiele się pisało.

Natomiast domyślam się, że z K10D będzie współpracować znakomicie? Jestem w lekkiej konsternacji, bo zdawałem sobie poniekąd sprawę, że w dniu dzisiejszym na niewiele mi się przyda, natomiast myślałem trochę o przyszłości.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
michalwochna napisał/a:
Czytałem gdzieś wypowiedź Marka, że ogólnie z korpusami analogowymi to ona słabiutko współpracuje,
W ogóle nie współpracuje. Tzn, tak jak ją ustawisz w trybie M, tak błyśnie. Nie ma żadnej komunikacji aparat-lampa.
michalwochna napisał/a:
Natomiast domyślam się, że z K10D będzie współpracować znakomicie?
Zmartwię cię. Będzie tak samo jak z MXem (no, może się zoom lampy dostroi do zoomu obiektywu, to wszystko). K10D nie obsługuje "zwykłego" TTLa, tylko P-TTL, którego ta lampa nie ma.
 

michalwochna  Dołączył: 31 Sty 2007
Jarek Dabrowski napisał/a:
Zmartwię cię. Będzie tak samo jak z MXem (no, może się zoom lampy dostroi do zoomu obiektywu, to wszystko). K10D nie obsługuje "zwykłego" TTLa, tylko P-TTL, którego ta lampa nie ma.


To jednym słowem totalna kaszana i pozostaje mi poszukać sobie Z-1P.

W takim razie, czy lampa z automatyką tyrystorową (takową posiadam od wielu lat i zawsze dzielnie mi służy) będzie miała przewagę współpracy z emiksem nad 500 FTZ? Bo automatyka tyrystorowa to zawsze jakaś automatyka. Bo rozumiem, że FTZ sama sobie niczego nie pomierzy?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
michalwochna napisał/a:
To jednym słowem totalna kaszana i pozostaje mi poszukać sobie Z-1P.
Bardzo dobry pomysł.
michalwochna napisał/a:
W takim razie, czy lampa z automatyką tyrystorową (takową posiadam od wielu lat i zawsze dzielnie mi służy) będzie miała przewagę współpracy z emiksem nad 500 FTZ?
Tak, właśnie dzięki trybom automatycznym (programom).
michalwochna napisał/a:
Bo rozumiem, że FTZ sama sobie niczego nie pomierzy?
Nie, ona nie ma żadnych czujników.
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Z1p, MZ-S lub dowolnego innego analogowego korpusu AF. Z cyfrowych 500FTZ będzie współpracowała z *istD oraz *istDs.
 

michalwochna  Dołączył: 31 Sty 2007
Zdecydowałem więc, że jak już lampa przyjedzie to będę polował na Z1 lub Z1p.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach