Bomber  Dołączył: 24 Sty 2007
smc da 18-55mm i da 50-200mm
witam

nie wiem jak to jest z tymi obiektywami, czy ogniskowe które posiadaja te obiektywy po zalozeniu do lustrzanki cyfrowej mnozymy jeszcze przez 1.5 jako ekwiwalent rozmiaru klatki w zwyklych lustrzankach co nam daje wiekszą ogniskową ?

Czyli 50-200 po zalozeniu do K100D ma ogniskowa 50-200 czy 76.5-306mm ??

Przepraszam za zaśmiecanie forum ale nie znalazłem takich informacji
 

Maciek  Dołączył: 20 Kwi 2006
Mnożymy. Z tego co wiem nie stosuje się podawania odpowiedników ogniskowych na szkłach (a przynajmniej nie jedynie ich). Zresztą ogniskowa, jako wielość fizyczna, niezależnie od korpusu nie zmienia się (stąd słowo 'odpowiednik').
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Czyli 50-200 po zalozeniu do K100D ma ogniskowa 50-200 czy 76.5-306mm ??

Da nam ogniskową 50-200, która odpowiada (co do odwzorowania) 76.5-306 w analogu. Mówimy o odpowiedniku (ekwiwalencie), bo sama ogniskowa się nie zmienia, co by wynikało z Twojego postu. Nie ma takiej opcji, żeby coś, co ma napisane 50 mm miało inną ogniskową niż napisane :-)
 
Bomber  Dołączył: 24 Sty 2007
no tak, źle to ująłem o tej ogniskowej ale bEEf wszystko wyprostował i dziekuje, takiej odpowiedzi oczekiwałem :))
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Dokładnie mówiąc ogniskowa się nie zmienia - bo to cecha fizyczna obiektywu. Zmieniua się natomiast kąt widzenia - jest taki, jak obiektywu o ogniskowej 1.5x dłuższej na lustrzance 35mm.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach