Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
Ilford Pan400/Trix/inne: 400@1600 w D76/ID11
Witojcie, Bracia i Siostry w Pentaxie.. :-)

Nazbierało mi się kilka rolek Ilforad Pan 400 naświetlonych na 1600, no i czas na wywołanie..

Czy ktoś podzieli się swoimi doświadczeniami? Jakie czasy, jakie rozcieńczenia, itp..
Zależy mi głównie na praktycznych poradach z autopsji.. :-)

No i może w ogóle nie zawężać do Pan 400@1600, moze ktoś ma doświadczenia z innymi kombinacjami, ale może, żeby wątek się nie rozrósł do rozmiarów monstrum, to jednak proponuję zostawic D76 jako constans..

Z góry dziękuję za wszelkie porady..
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Raz probowalem chyba Neo400@1600 w D76 wg. czasow producenta i wyszlo straaasznie kontrastowo, prawie nie do ruszenia przez skaner. Widze teraz, ze pod powiekszalnikiem daloby rade, z drugiej strony.

PANa polecałbym w xtolu wg. czasu Delty 400.
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
No tak.. Obawiałem się, że ktoś napisze o Xtolu, stąd w nadziei na uniknięcie tego, napisałem D76 jako constans... :-)

Teraz, gdzie kupić Xtol.. Oto jest pytanie.. Moze w Monochrom w Berlinie będzie. Wybieram się tam we wtorek najbliższy.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Powinien byc gdziekolwiek :-)
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
ps. a takie foty zaziarnione jak u Ackermana to czym wołać? Też XTol? Czy D76 da radę? (ew. nawet R09?)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
R09 najblizej. TAK zaziarnionych to chyba raczej nie dostaniesz bez Delty/TMAXa 3200... Chyba ze niedoswietlisz/niedowolasz i odbijesz na gradacji 5 - ale to cienka linia... mozesz zostac zupelnie bez obrazu jak sie majtniesz dzialke tu czy tam ;-)
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
alkos, odbitek na razie nie dam rady, póki co na skaner
Tak właśnie R09 rozważałem, ale mało odwagi mam póki co testować..


Dość ciekawy efekt wyszedł z niedoświetleniem Trix400 (przez przypadek - nie zmieniłem na światłomierzu - ASA było 1600). Potem wołanie normalnie na 400, a reszta wyciągana pod skanerem
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Mi sie nie podoba, ale no tak, pod skanerem mozna duzo :-P
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
Cytat
Mi sie nie podoba, ale no tak, pod skanerem mozna duzo

Mi się podoba. Bo moje.. ;-)
Może i masz rację, trzeba by bardziej poeksperymentować a nie przypadkowo strzelone uznać za OK.
Co do skanera - to tylko "naświetlenie", czyli rozjaśniłem.

W ogóle to na sofcie Epsona jakoś fajnie się robi, ale o ile nie poprawiamy nic, zabawa z krzywymi jednak to mordęga na takiej miniaturce. Mam Silverfasta załączonego do skanera, może go zainstaluję, słyszałem, że warto.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach