opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Ryszard napisał/a:
4. Nie kupować niepotrzebnego sprzętu
to ja mam wręcz na odwrót :-P

Inflacja ...
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
opiszon napisał/a:
Inflacja ...
Racjonalizacja... :-P
plwk napisał/a:
Od kilku dni skanuję z użyciem K-1.
Średni format? Rozdzielczości pewnie by starczyło. Myślę, że na małym obrazku nawet bez pixel-shifta możesz ziarno analizować. 12-megapikselowy K-x bez wysiłku przeskakiwał wyniki Epsona V500. Nie tylko w rozdzielczości ale i oddaniu tonów. Wyobrażam sobie, co robi Twoje nowoczesne 36-MPix... 8-)
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Cytat
W 2024:
1. Odbitki! Odbitki głupcze!
Trudny temat, jak się nie ma wszystkiego pod kontrolą od początku do końca. Ale ja nie chcę wszystkiego kontrolować. Trzeba zaufać i trochę scedować na lab. Zaakceptować niektóre swoje niedoskonałości (w sprzęcie i umiejętnościach). Iluż ja zdjęć nie mam w albumie bo magenta, bo kontrast, bo to bo tamto. Chrzanić to (trochę). Takie mam ostatnio przemyślenia, że za dużo wymagając - bardzo dużo straciłem.
Ale nic to, walczę! Naprzód! :-)
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
Widzę, że Ryszard wznowił wątek, to i ja się dołączę w przerwie na herbatę. Ja postanowiłem, że kupię nowy telefon, który będzie miał możliwość zapisu zdjęć w formacie RAW i tak też zrobiłem. kupiłem S24 i cały czas testuję. Musze przyznać, ze podoba mi się. Teraz telefon jest dla mnie ciekawszym urządzeniem niż był wcześniej ;-)
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
1. wytrwać w Jednym Aparacie 10
2. więcej (w ogóle?) drukować
3. przywieźć jakiś fajny sprzęt z Japonii - macie pomysły? Rozglądam się za czymkolwiek i nie mogę się zdecydować. Chciałem odkupić ukochaną Bessę R2a lub R3a, ale ceny kosmiczne. Może Texas Leica (Fuji) albo jakiś zadbany Pentax 645? Coś fajnego 35mm? Brakuje mi Pentaksa LX lub MX/ME Super.
4. w końcu zrobić setup do skanowania negatywów aparatem i pozbyć się Epsona V700
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
bbartlomiej, Tyś mi bratem, no dosłownie... :mrgreen:
Do Japonii się nie wybieram, ale brałbym coś na literkę P: 645 albo tego nowego analoga, gdybym trafił na premierę ;-)
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Ryszard, o widzisz, umknęło mi. Niby 2 modele pokazują na wiosnę 2024, ja jadę po wakacjach - może uda się coś złapać. Fajnie jakby to był jakiś ciekawy kompakt w stylu Ricoha GR oraz przyjemna lustrzanka w starym stylu. Nawet rozważam K3 III Monochrome albo K-1.

A jak Twoje wywoływanie filmów? Udało się?
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Zobaczymy, co tam Ricoh wymyśli / wypuści ;-)
Z wywołaniem się udało, parę rolek Fomy mam już za sobą - teraz pora na jakąś tam w miarę biegłość :-D
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Ryszard, patent na szybkie suszenie bez zacieków - moczysz na końcu jak zwykle (mirasol czy inne), a potem wkładasz szpulę do suszarki do sałaty i wirujesz. Większość wody od razu schodzi, zostaje duuuuuużo mniej. Szybciej schnie, mniej zacieków. U mnie się ostatnio dobrze sprawdziło.
 
Mirek  Dołączył: 12 Cze 2006
bbartlomiej napisał/a:
wkładasz szpulę do suszarki do sałaty

bbartlomiej napisał/a:
U mnie się ostatnio dobrze sprawdziło.

U mnie też. Patent bardzo pomocny.

bbartlomiej napisał/a:
4. w końcu zrobić setup do skanowania negatywów aparatem i pozbyć się Epsona V700

Rok temu z hakiem Epson V800 odmówił posłuszeństwa i ogarniam skanowanie aparatem. Ale łapanie filmów do holderów które posiadam jest upierdliwe, a sprawa ustawienia statywu z zapewnieniem jakiejś powtarzalności to lekka masakra. Wkurzyłem się i po przerzuceniu tony literatury internetowej Essential Film Holder do mnie jedzie, a elementy do stołu do skanowania też są już dzisiaj w drodze. Jest prawdopodobne, że skan do JA za luty będzie już robiony nowymi przyrządami. Polecam jeszcze do tego wtyczkę do Lightroom - Negative Lab Pro.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Mirek, dzieki, ja mam te ramki Lomo, ktore sa w sumie super i prosto trzymaja negatyw. Mysle tylko jak to podswietlic, moze na mlecznej szybie i lampa od spodu? Najbardziej sie wlasnie zastanawiam nad utrzymaniem prostopadlego polozenia wzgledem negatywu.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Nie mogę już edytować. Martwiłem się jak to ustawić równolegle do siebie, a to jest w sumie żaden problem metodą z lusterkiem podpatrzoną u Valoi: https://www.youtube.com/w...ojl4yNzAyMjAyNA

Negatyw położyłem na lampce dziennej, która nie ma płaskich pleców, więc leżał pod kątem. Wstepne ustawianie na pałę lusterkiem dało świetne wyniki. C'est genial!
Epson V700 leci pod młotek!

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach