dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
Lightroom czy Photoshop ?
Witam
mam Adobe Photoshop Lightroom 2 i Adobe Photoshop CS3

Może prozaiczne pytanie, ale co Wam bardziej odpowiada i co uważacie za lepsze do obróbki zdjęć? (kolorki, kontrasty,crossy, ostrzenie, odszumianie, wydobywanie z cieni itp.)

z Ciekawości czym się lepiej Wam woła Rawy ? wiem że wołanie a obróbka bardzo się zazębia u większości i czasem to jest to samo, ale ja często używam samej obróbki już na jpegu, bo w chwili obecnej mam ich grubo więcej jak Rawów (nie pytać dlaczego :-P )

Zastosowanie tylko domowe i do ciągłej nauki w obrębie obóbki, żadne pro czy coś tam

Lightroom strasznie mi wolno przetwarza na moim rupieciu 5 letnim
CS3 o dziwo wydaje mi się że o wiele lepiej mu to idzie

Na chwile obecną bardziej jestem zaznajomiony z CSem3 i wydaje mi się on jednak lepszy i przyjemniejszy od Ligthrooma, ale pewnie to tylko kwestia przyzwyczajenia

Zgóry dzięki za Wasze rady/info
 

jitt  Dołączył: 07 Mar 2008
dlugas1982, dla mnie Lightroom jest wygodniejszy
obecnie siedzę an trialu BETA3

szybszy - istotnie jest PS, ale z LR podobają mi się kolekcje, interfejs i cała filozofia programu. Lr jest również sporo tańszy
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
do LR trzeba mieć kawał monitora - na małych ekranach po prostu źle się z niego korzysta. Poza tym, LR to nie tylko soft do obróbki - raczej cały workflow się pod niego ustawia, łącznie z katalogowaniem i backupowaniem zdjęć i to jest bardzo fajne rozwiązanie. Podsumowując, gdybym miał nowoczesnego kompa z dużym monitorem, to tylko LR.
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Zdecydowanie Photoshop CS4 lub CS3 jeśli jest możliwosc otwierania rawów danego modelu aparatu . Miałem testowego Lingtroma i nie umywa się do Photoshopa
 

sylwesto  Dołączył: 16 Sie 2008
Jeśli idzie o wołanie RAW i

dlugas1982 napisał/a:
(kolorki, kontrasty,crossy, ostrzenie, odszumianie, wydobywanie z cieni itp.)


to zdecydowanie LR.
 

jitt  Dołączył: 07 Mar 2008
dlugas1982, jak widzisz zdanai są podzielone :-)
sam będziesz musiał dokonać wyboru

mnie przekonuje głownie podejście Lr, o którym pisał l_uka - katalogowanie, etc
natomiast co do wielkości ekranu - bez problemu na matrycy 15,4cala w rozdzielczości 1280x800 - odpowiednie narzędzia można pochować, a przy znajomości skrótów klawiaturowych to nie problem
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
pawel1967 napisał/a:
Miałem testowego Lingtroma i nie umywa się do Photoshopa
A wiesz, że silnik do wołania rawów LR i PS jest ten sam? Oczywiście mówimy o równoważnych wersjach LR i ACR. No chyba, że to naprawdę był "Lingtrom".
l_uka napisał/a:
do LR trzeba mieć kawał monitora
Albo dwa.
Ja robię na 19" 1280x1024 i nie narzekam (oczywiście, większy byłby lepszy).
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
W LR przyjemniej sie pracuje, wszystko jest pod reka, nie trzeba gmerac po menu, latwiej ogarnac cala kolekcje, z LR mozna dwoma kliknieciami wrzucac zdjecia do sieci, nie trzeba sie martwic zapisywanie kopii plikow, mozna tworzyc wirtualne kopie, itd.

PS uzywany tylko i wylacznie do podtsawoej obrobki to troche jak jezdzenie super samochodem terenowym po ziemniaki do sklepu za rogiem. Da sie, jest wygodnie, tylko po co?
 

jitt  Dołączył: 07 Mar 2008
Jarek Dabrowski napisał/a:
Albo dwa.

sam do tego zmierzam :-)
 
dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
monitor 22cale

komp emeryt (512mb ramu:(

Katalogowanie na dysku czy necie mnie nieinteresuje narazie przynajmniej,backupy nierobię za często, a jak robie to tylko dvd płytka

ACR mam w PS 4.6 i ligthroomie 4.5 wiec jeden czort :] tylko inny dizajn

Zaczely mi się podobać presety do lightrooma (nie oczywiscie jako "klik i gotowe" tylko jako baza do dalszej obróbki. W PSie zaczelem szukac AKCJI czy jak im tam i chyba na chwilę obecną jest mniej takowych ciekawych jakie znalazłem

Muszę potestować LR pod wzgledem tego mulenia mi kompa i jak coś wykombinuję to może się przekonam

dzieki za obecne info i proszę o więcej
:-B
 

jitt  Dołączył: 07 Mar 2008
dlugas1982, jak nie używam korekty lokalnej, typu pędzle i gradienty to w zasadzie nowy lightroom śmiga całkiem ładnie, również na kompie emerycie czasami
duron 1600 - no ale tu potrzba myślę co najmniej 1GB ramu
 

tatsuo_ki  Dołączył: 01 Mar 2009
podzielam zdanie uzytkownikow, ktorzy traktuja LR jako znakomite narzedzie do tzw. obrobki neutralnej, badz troche pojechanej (troche jak w tutejszym RawChallange), w kazdym razie w miare szybkiej i wygodnej, takie narzedzie na codzien. natomiast PS to juz do pojechanej obrobki, no i do tworzenia grafiki i tym podobnych.
jak ktos sie nie bawi w dziwne retusze Lightroom w pelni go usatysfakcjonuje.
 
dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
idę szukać ramu na alledrogo zatem
 
desinger  Dołączył: 12 Paź 2007
A najlepiej używać obu ;-) , przynajmniej ja PS używam od wersji 5 a LR od 1,3 i jakoś teraz nie bardzo mógłbym zostać albo przy jednym albo drugim oddzielnie.
Tak jak pisał
tatsuo_ki napisał/a:
podzielam zdanie uzytkownikow, ktorzy traktuja LR jako znakomite narzedzie do tzw. obrobki neutralnej, badz troche pojechanej (troche jak w tutejszym RawChallange), w kazdym razie w miare szybkiej i wygodnej, takie narzedzie na codzien. natomiast PS to juz do pojechanej obrobki, no i do tworzenia grafiki i tym podobnych
 
colnet  Dołączył: 04 Lip 2008
Ja preferuję Lightroom obecnie mam wersje 3 beta, ewentualnie używam Corel Paint Shop Pro Photo X2 do dalszej obróbki.
Największą wadą dla mnie niestety jest prędkość Ligtrooma dopiero wersja 64-bit na Windows 7 z dwurdzeniowym procesorem taktowanym 3,6 GHz oraz 8GB ramu śmiga bardzo ładnie przy przetwarzaniu rawów.
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
Moim zdaniem postawione w tym wątku pytanie trochę nie ma sensu bo Lightroom to coś zupełnie innego i do czego innego niż Photoshop ;) To jak zapytać: prawa czy lewa ręka ;)
 
dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
sens jakiś jest, bo wiele funkcji LR ma PS

A że PS mi chula szybciej pytam z ciekawosci czy warto bawic sie na przesiadkę LR (zwiazane z tym koszta namodernizacje kompa i nie tylko)

A że zasadniczo PS jest do grafiki itp. a LR stricte do wołania i szybkiej/przyjaznej obróbki to już inna sprawa

jeden pyta inny nie musi odpowiadać :-P

zdrów :-B

PS. ja preferuję prawą ręke chyba że ona gdzieś nie może to posyłam lewą ;-)
 

Andre53  Dołączył: 31 Lip 2009
Używam zamiennie obu plus kilku innych. Z PS korzystam głównie gdy chcę poprawić zdjęcie korzystając z automatycznej korekcji. Z Lightroom, gdy opcje automatyczne nie dają rady i trzeba samemu popracować aby uzyskać pożądany efekt.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Lightroom do katalogowania, wstępnych odrzutów i wołania RAW-ów, później i tak każdy zgrubnie obrobiony plik otwieram jako Smart Object w PS i tam kończę obróbkę, wracając jeśli trzeba do RAW-a przy pomocy ACR. Wiem, że wszystkie funkcje LR można znaleźć w Bridge, ale LR ma ładniejszy i wygodniejszy interfejs. Trochę bardziej problematyczna jest współpraca LR3 i CS4 bo oparte są na innym ACR i obiekty inteligentne nie są renderowane tak samo, ale po wyjściu CS5 wszystko znowu wróci do normy.
 

magradaw  Dołączył: 12 Lut 2010
  Adobe Lightroom vs. Photoshop
Czy ktoś przesiadł się z Photoshopa na Lightrooma lub odwrotnie i dlaczego? Nie mam na myśli grafiki i o tym nie mówmy, tylko ściśle edycję fotek. Czy Lightroom ma coś, co rekompensuje brak mechanizmu wartsw tak przydatnego w Photoshopie?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach