opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Do obeznanych w sprzęcie komputerowym
Jako że jestem informatykiem od softu nie od hardu, to mam ci ja problem.

Dzisiaj ok 10min po północy (fajnie mi się rok zaczął :-P ) moja karta graficzna wyzionęła ducha - komp się zwiesił (dźwięk działał) i po resecie na ekranie ukazały się następujące efekty wizualne


//fotka nie jest moja, wzięłem pierwszą lepszą z netu, na której widoczne są takie same problemy

doczytałem już w necie, że takie zachowanie (czyli kolorowe pionowe linie złożone z kropek i kresek) może powodować padnięty ram na karcie graficznej

problem mam natomiast taki, że miejsce występowania efektów jest przedziwne

są to bowiem
a) ekran powitalny (wyświetlona jest grafika z logiem płyty)
b) ekran POST
c) bios
d) ekran ładowania Windowsa (potem następował crash systemu - pewnie z powodu sterowników)
e) ekran uruchamiania knoppixa (knoppix nie wstaje, pewnie przez Compiz'a)
f) podczas działania windowsa xp uruchomionego z usb'ka (ale system działa normalnie)

efekty nie pokazują się w:
a) wszelkich ekranach gdzie wyświetlana jest zwartość tekstowa (czyli po poście, przed załadowaniem systemu, gdzie wykrywane jest urządenie rozruchowe, ekrany ładowania niektórych dystrybucji livecd)
b) w systemie Linux SliTaz
c) podczas instalowania windowsa XP w trybie graficznym !! (ten niebieski ekran gdzie się ustawia sieć, serial itp)

no i powiedzcie mądre głowy - czy to tak ma być :?:
że w biosie są błędy, w niektórych dystrybucjach live są błędy, a po przeinstalowaniu Windy (bez sterowników), wszystko wygląda ok :?:

bo się boję, że to nie karta graficzna, a raczej płyta główna

ma ktoś doświadczenie z takimi awariami :?:
 

Doktor_Vincent  Dołączył: 04 Lip 2009
To nie płyta głowna na bank, to tak na poprawienie humoru, a teraz nie jestem w stanie tego dokładnie wytłumaczyć, ze względu na pewne wydarzenia niedawne, ale najlepiej wymienić całego kompa - wtedy będzie git ;-)
 

Mariusz_CH  Dołączył: 30 Gru 2008
Miałem bardzo podobne, praktycznie identyczne kreski na ekranie. Winna była staruśka karta ATI, nie pamiętam jaki numer ale to nie istotne.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Doktor_Vincent napisał/a:
ale najlepiej wymienić całego kompa - wtedy będzie git

mądrala - 2 tyg. po upgradzie mam to robić

mario633, to fajnie, a powiedz mi czy w Windowsie też było widać te paski (przy wyłączonych sterach :?: )

bo teraz po świeżej instalacji systemu mogę normalnie pracować, ale nie będę instalował sterów do grafiki ;-) (mam tylko nadzieję że tuner TV będzie działał bez sterowników :-| - bo do poniedziałku raczej marne szanse żebym kartę graf. załatwił następną :-/ )
 

Mariusz_CH  Dołączył: 30 Gru 2008
Chodzi ci o stery grafy ma się rozumieć? Jak mi się pojawiły te paski to postanowiłem zrobić co sie da od zmiany sterowników po czyszczenie kompa i w rezultacie przeinstalowania systemu. Nic to nie dało, paski były, system był jakby trochę przymulony. Ale to było około 4 latka temu, więcej szczegółów nie pamiętam. Proponuję wyjąć grafę i zapakować do innego kompa żeby wyeliminować problem sprzętowy, lub go potwierdzić.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Nie no, stery nic nie dadzą, skoro się na POSCie pojawia. Grafika padła, jak masz podłączony monitor? Bo jeśli analogowo, to może być DAC i dlatego tylko w niektórych trybach śmieci.
 

SeizeThePicture  Dołączył: 07 Lis 2009
opiszon, wina karty - padła, jest do wymiany.
 

kataryniarz  Dołączył: 19 Gru 2009
Nie ma co kombinować, grafika do wymiany - typowe objawy. Błędy mogą różnie wystepować w zależności od wykorzystania pamięci.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
bEEf, ok, ja wiem że coś sprzętowo jest uwalone ;-) (po prostu się zastanawiam czy to tylko karta ;-) )

dziwi mnie to po prostu, że niektóre systemy chodzą git (windows po reinstalce), niektóre się wywalają, a na niektórych się pokazują śmieci :-/

kartę mam z 2*DVI, ale monitor podłączony przez przelotkę DVI-DSUB do CRTka na DSUBIE (jeżeli to miałoby coś pomóc :-/ )
 

Thadeus  Dołączył: 21 Mar 2008
Masz Della - dzwonisz po serwisz przyjezdzaja zazajutrz wymieniająco trzeba i sie nie przejmujesz.

Druga sprawa - czy ten dell ma karte graficzna Nvidii? Jeśłi tak to kupiłeś Della z wadliwym chłodzeniem i przyległościami płyto-główno-graficznymi. Objawia się to często ze Grafa grzeje się niesamowicie i potrafi wentylator na maxa od początku pomykać. Likwidacja problemu to wymiana płyty głównej.

Trafiłem na ten problem przez przypadek szukając czegoś tam o grafie Nvidii by coś u siebie przestawić :). Osobiście problem widziałem na kompie znajomej z labu. Grzanie na maxa i wentylator wyje. do zwiechy kompa - sollution telefon do przyjaciela - przyjeżdża spec nastepnego dnia z wawy do domku i wymienia płytę główna na poczekaniu (koleś był pod naszym labem o 8 rano - z WAWy !!! - i czekał bo nikogo nie ma o tej porze :) )

Tak wiec telefon do przyjaciela. A właścicielom Delli na NVidii szczególnie serii XPS polecam monitorowanie sprzętu i szybką reakcję.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Thadeus,
Cytat
//fotka nie jest moja, wzięłem pierwszą lepszą z netu, na której widoczne są takie same problemy
;-)

ale przy okazji, to karta jest nvidii (GF 6600GT)

[ Dodano: 2010-01-01, 15:24 ]
ciekawostka - w Windowsie wspomniany efekt też się pojawia, ale po ustawieniu palety kolorów na 16 bit
na 32 bitach wszystko jest w porządku :-/
 

kwantus  Dołączył: 08 Lip 2008
aopiszon, sprawdź jeszcze chłodzenie karty - jezeli ma wentylator , to może on nie chodzi ?
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
kwantus, chodzi, chodzi

po zainstalowaniu sterowników do karty graficznej system nie wstaje, można oczywiście uruchomić w trybie VGA i odinstalować sterowniki

aktualnie pracuję więc normalnie, bez sterów od karty graficznej, co niestety wyklucza działanie tunera tv :-/

merde (praktycznie do niczego innego mi ten komp nie jest potrzebny, ale chociaż dobrze że filma można sobie zapuścić - żona będzie musiała się obejść bez TV przez kilka dni ;-)
 

ysiulec  Dołączył: 13 Gru 2008
Sprawdź czy kondensatory nie są napuchnięte, często to one powodują różne anomalie działania sprzętu.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
ysiulec, to wykluczyłem na samym początku zanim otworzyłem wątek

z zewnątrz karta wygląda w porządku
 
p_ttl
[Usunięty]
opiszon, przykre jest to że spędziłeś sam sylwestra grając w jakieś gry - masz teraz efekt ;-)
wyjdź do ludzi trochę :lol:
:-B
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
A jaki masz tuner TV ? Bo może do czasu kupna/wymiany/naprawy ;-) ruszy jakis livecd
obslugujący sprzęt tzn. grafikę i tuner ?
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
p_ttl, mhm, dziękuję, nie sam, z żoną która była w domu z pracy o 21 i rano dziś szła znów do pracy :-(

a komputer stacjonarny służy u mnie przede wszystkim jako radio i telewizor i oglądarka filmów :roll:

z zepsutą kartą graficzną mogę jedynie słuchać radia, co niniejszym czynię

gezeb, to jest Winfast TV2000XP, może jakiś liveCD by ruszył, ale np przy knoppixie komp się się wyłącza przy próbie inicjalizacji Xów

tak jak napisałem, działa ten SliTaz Linux, ale to tylko takie narządko do przeglądania weba, nic więcej

wydaje mi się, że linux też odpada, bo jakiekolwiek sterowniki obrazu wywalają momentalnie kompa a raczej do oprogramowania tunerów takie coś jest potrzebne

no ale ja się nie znam, nie używałem jeszcze tunera pod linuxem, jedynie w Windzie i tam nie da rady niestety
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Może X nie wstają bo laduje się sterownik Nvidii a gdyby uruchomić w trybie Vesa ?

Kiedyś zresztą miałem takiego kompa bez Xów i telewizję tez można bylo oglądać , " fbtv" chodził na konsoli . Może http://geexbox.org/en/hard.html ruszy , obsluguje karty CX2388X

a to chyba siedzi w tym Wnfaście ?
 

agrest  Dołączył: 11 Cze 2008
re karta graficzna:)
takie paseczki to uszkodzona pamięć na karcie graficznej.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach