ponciusz  Dołączył: 25 Lis 2009
Grzybek :)
Jak w tytule, czy można usunąć grzyba? czy ma to jakiś wpływ na powłoki ostatnio widziałem pewien obiektyw z takim czymś :





l ale grzybek jest po prostu straszny, jak myślicie czy takie coś można usunąć i doprowadzić obiektyw do stanu w którym można go bezproblemowo używać.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Jesteś pewien, że to grzybek? Mi to bardziej wygląda na rozklejenie soczewek.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Mam coś takiego w obiektywie powiększalnikowym, który długo leżał w ciemni nieużywany i zapomniany. Wygląda to jakby jakieś chemikalia wykrystalizowały pomiędzy soczewkami. Nie daje się usumąć, ale grzybkiem nie jest. Grzybek to niteczki jak pajęczyna.
 

zaroowka  Dołączył: 06 Mar 2007
Efekt opisywany już dość dawno temu na tym forum, w różnych obiektywach - na 99% soczewki się rozklejają. Nic raczej się z tym nie da zrobić.
 
dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
super glue :evilsmile:
 

wiktor33  Dołączył: 19 Kwi 2006
Soczewki są klejone balsamem kanadyjskim, tym samym, czym trwałe preparatu miktroskopowe., zatem sądzę, że dobry optyk może taki obiektyw naprawić, o ile uda mu się go całkowicie rozkleić.
W latach 80. oddawało się takie szkła chłopakom z PZO na Grochowskiej. Nie tylko skejali, ale także na życzenie nakładali nowe powłoki. Teraz też można takie rzeczy zlecić, swojego czasu opisywał to na Fotopolis Michael Johnson. Chodziło o stare, białe szkła, które po pokryciu powłokami nabierały zupełnienowej wartości użytkowej, tracąc przy tym jednak wartość historyczną. Myślę, że warto by poszperać i poszukać firmy, która się tym zajmuje., albo rozgryźć temat i spróbować samemu.
Co do zagrzybienia, dotyczy nie tyle soczewek klejonych, co otwartych powierzchni szklanych, na których rozwijają się kolonie różnych drobnoustrojów i wytwarzają kwasy, które nadtrawiają szkło. Tak więc są to uszkodzenia trwałe, które moźna usunąć jedynie przeszlifowując soczewki i nakłądając nowe warstwy przeciwodblaskowe. Jeśli wierzyć producentowi, szkła *T Carla Zeissa są odporne na zagrzybienie.
 

campanelli  Dołączył: 11 Paź 2009
widziałem tę aukcję. Ten Pentax K 200/4 poszedł za 50-parę złotych, hehehe.
A co do pytania, to korozja powłok albo ich rozwarstwienie - ten balsam ma ten sam współczynnik załamania światła co szkło. jeśli się rozwarstwi na całej powierzchni soczewki, to obiektyw do naprawy albo na śmietnik - promienie nie pójdą gdzie trzeba (nie dadzą obrazu na matrycy/kliszy).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach