framek  Dołączył: 13 Mar 2009
Bessa R- która?
Cześć wszystkim!

Czytałem sobie forum i ostatnio zauważyłem w wątku o fotografii ulicznej, że ktoś z was kupuje bessę r2 bodajże. I teraz pytanie: też chce kupic besse i nie wiem która... Najczęściej będę używał obiektywu 35mm, rzadziej 50mm. Która kombinacja będzie lepsza r2 z 0,7x i ramkami od 35mm czy r3 z ramkami od 40mm i wizjerem 1.ox? W wizjer wsadzam lewe oko ;-) .
Wiem, że nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ale jestem ciekaw waszej opinii.
Następna rzecz, prosiłbym o opinię o tych dwóch wizjerach, najlepiej osobę która rzucała już na oba okiem ;-) Czy większy obraz przekłada się na zauważalnie lepsze ostrzenie?
Kolejne pytanie ile lat bessa zapewnia serwis (leica chyba 30)?
Cze wersje r2a i r3a mają chociaż jeden w pełni mechaniczny czas?

Pozdrawiam serdecznie!

Framek
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
framek, też kadruję lewym okiem.. bierz R2A i nie awracaj sobie nawet głowy R3A.. szczególnie że chcesz używać 35mm.. wizjer w R2A jest ogromny, trudny do ogarnięcia, większy i raczej nie potrzebny.

Ani R2A ani R3A nie wyzwolą migawki bez tej maleńkiej bateryjki, bo jest sterowana elektronicznie. Zaletą ich jest tryb Av. Wersje R2M i R3M mają baterykę dla działania światłomierza, są natomiast mechaniczne i bez niej też zrobią zdjęcie. Nie mają jednak trybu Av. Ja postawiłem na A z trzech powodów: tańsza, bardzo mała szansa, że akurat taka pchełka się szybko wyładuje, tryb Av.

PS: to ja pisałem, że kupiłem R2A, czekam na jej przyjazd.
 

mig-37  Dołączył: 25 Maj 2007
W pełni zgadzam się z dagio co do wyboru. Jeśli obawiasz się problemów z prądem, to przecież możesz chodzić z zapasową baterią - miejsca prawie nie zajmuje a i koszt znikomy. A i tak wątpię byś ją wymieniał częściej niż raz w roku. Co do precyzji ostrzenia - zauważalnie większą może dać dłuższa baza dalmierza np. w aparacie Zeiss Ikon, ale raczej będzie to odczuwalne przy dłuższych ogniskowych niż 35mm. Po prostu im dłuższa ogniskowa tym mniejsza precyzja dalmierza (tym dłuższa baza powinna być) i dlatego w systemie Leicy nigdy nie było obiektywu sprzężonego z dalmierzem dłuższego niż 135mm (pomijam Visoflex i obiektywy do niego projektowane, bo to inna bajka) a Voigtlander, w którego aparatach owa baza jest stosunkowo krótka (mniejsza niż w Leicy) oferuje obiektyw o maksymalnej ogniskowej 90mm i nie porywającym świetle f/3,5
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
dagio, widzę, że zrobiłeś research. Jakie jeszcze praktyczne różnice istnieją między R2A a R3A?
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
jorge.martinez napisał/a:
Jakie jeszcze praktyczne różnice istnieją między R2A a R3A?

poza ramkami zadne. To ten sam korpus, tylko do innych szkiel.
 

wawer1  Dołączył: 20 Kwi 2006
Bessy z "A" mają jeszcze AE-L, który dla mnie jest b. przydatny.
dagio, jak sie kadruje lewym okiem to nie odczuwa się największego 'bajeru' r3a - 'pływających ramek'... dla prawoocznych to (może) być super sprawa.
framek, r2a jest dla Ciebie, bez wątpienia.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
dan napisał/a:
jorge.martinez napisał/a:
Jakie jeszcze praktyczne różnice istnieją między R2A a R3A?

poza ramkami zadne. To ten sam korpus, tylko do innych szkiel.


Jeszcze można dodać, że R3A jest dużo, dużo droższym korpusem ;-)
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
guerilla napisał/a:
Jeszcze można dodać, że R3A jest dużo, dużo droższym korpusem ;-)

A ma w związku z tym jakieś ficzery? Cichsza migawka, nie wiem co jeszcze, no co? Wprawdzie na razie tkwię w Pentaksowo-Contaksowych klimatach, ale następnym etapem będzie zapewne Bessa.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
guerilla napisał/a:
Jeszcze można dodać, że R3A jest dużo, dużo droższym korpusem

Eeee? guerilla, co za bzdury pleciesz :-P

Przeciez to rownorzedne sprzety, z taka sama cena katalogowa. Ze jakis-tam sklep sprzedaje drozej R3A, nie znaczy, ze nie mozna jej kupic w tej samej cenie co R2A.

Prosze bardzo, przyklady:

http://www.fotomundus24.de/shop/voigtländer-bessa-schwarz-p-6069.html
http://www.fotomundus24.de/shop/voigtländer-bessa-p-6439.html
-obie w cenie 579.99 €

http://www.cameraquest.com/voigtr2ar3a.htm - obie w cenie 569$

jorge.martinez napisał/a:
A ma w związku z tym jakieś ficzery?

Przeciez juz pisalem, ze zadnych. To identyczne korpusy, roznia sie tylko wizjerami/ramkami.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
dan napisał/a:
Przeciez juz pisalem, ze zadnych. To identyczne korpusy, roznia sie tylko wizjerami/ramkami.

Bo jak człek słyszy, że dużo droższy, to szuka uzasadnienia. To już mam jasność. Dzięks :-B
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
sory, zasugerowałem się cenami dystrybutora na UK :

http://www.robertwhite.co...s.asp?PT_ID=290

R2A - 330
R3A - 550

;-)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
guerilla napisał/a:
http://www.robertwhite.co...s.asp?PT_ID=290
Cytat
Special Offer Price - limited stock ( new price £545)


;-)
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
guerilla, tez sie nimi "zasugerowalem" i dlatego wzialem od niego R2A.. bo cena jeszcze znosna ;-)
 
framek  Dołączył: 13 Mar 2009
Dzięki za odpowiedzi. Na razie nie wiem co zrobię, bo w sumie nie odrzuciłem jeszcze do końca r4. Na razie zbieram informacje.

Framek
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
dagio napisał/a:
PS: to ja pisałem, że kupiłem R2A, czekam na jej przyjazd.

no, kolego... super! gratulacje i czekam z niecierpliwością na info, jak się sprawuje...
też rozważałem Bessę jako tańszy odpowiednik Lajki
:-)

ja też lekko choruję na coś z rodziny L, ale przez przypadek wziąłem w ręce z półki LX, co go w wakacje kupiłem i nie miałem czasu na dłuższe poznanie, teraz wsadziłem slajd i jestem zachwycony po wywołaniu - światłomierz miodny, wszystko działa!
gdyby nie dźwięk lustra przy zdjęciu, byłby gites na 100% na ulicę, ale chyba da się z nim żyć.. :-)
 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
SQ6GIT napisał/a:
ale przez przypadek wziąłem w ręce z półki LX

Gdzie są takie fajne półki ? ;-)
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
ebelbeb napisał/a:
Gdzie są takie fajne półki ? ;-)

ebelbeb, w moim mieszkaniu, tj. miejscu, gdzie bywam 1x na 2 tygodnie w weekend
stąd jak coś kupię, to musi czekać na swoją kolejkę... :-)
a o tym LX to po prostu "zapomniałem"
przyszedł parę dni po tym jak kupiłem Araxa i się w nim zadurzyłem, więc cokolwiek by przyszło, nawet Leica M6, to pewnie bym nie interesował się nią.. :-)
odczekał swoje, teraz jego czas powoli nadchodzi...
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
Czy ktoś może wyjaśnić jaka będzie różnica w wygodzie ostrzenia między wizjerem 0,52 w Bessie R4a a 0,7 w Bessie R2a? Głównym szkłem będzie 35 ale w przyszłości chciałbym mieć 21 lub 25, których niestety nie podepnę do R2a bez zewnętrznego wizjera.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Przy 35ce i r4a ramki beda dosc mala, a przy jasnej 35ce precyzja ostrzenia dosc mala. Przy r2a ramki do 35 sa duuuze, a precyzja bardziej niz wystarczajaca
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
wygoda ostrzenia - jego dokładność zależy od bazy dalmierza, a tutaj R4A niewiele się różni od R2 - 19mm a 25mm. Powiększenie musi mieć mniejsze żeby mieć ramki do szerokich szkieł.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach