mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
folab, czy masz jakąś wadę wzroku? Albo czy nie masz nastawionej korekcji dioptrycznej w wizjerze?
Bo ja też mam takie problemy, ale mam 'minusy'. I czasem 'wydaje mi się', że jest ostro i robię na siłę zdjęcie - i zwykle okazuje się, że powinnam bardziej zaufać potwierdzeniu ostrości z aparatu.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
mygosia napisał/a:
Bo ja też mam takie problemy, ale mam 'minusy'. I czasem 'wydaje mi się', że jest ostro i robię na siłę zdjęcie - i zwykle okazuje się, że powinnam bardziej zaufać potwierdzeniu ostrości z aparatu.


Najprawdopodobniej tez masz problem z rejestracja matowka - matryca. Ostrzenie "na oko" ZAWSZE jest bardziej dokładne niz "na bip" czy "na swiatelko" ... nawet jesli masz wade wzroku.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
alkos, wątpię. Mam tak z moimi 3 aparatami - zawsze się muszę strasznie na tym skupiać.
Może na PPD będę miała możliwość to skonfrontować z innymi, sprawdzonymi egzemplarzami :-)

Ps. Jeszcze słowo wyjaśnienia - ja po prostu za bardzo nie widzę, czy jest już ostro czy nie. Nawet jak wprowadzę korekcję. Możliwe, że oprócz krótkowzroczności mam jeszcze np. kurzą ślepotę, albo inne licho ;-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
mygosia napisał/a:
alkos, wątpię.


Chodzi mi o to , ze wada wzroku nie PRZESUWA punktu ostrosci...


mygosia napisał/a:
Możliwe, że oprócz krótkowzroczności mam jeszcze np. kurzą ślepotę, albo inne licho


Moze jakis astygmatyzm?...
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
mygosia, czy na którymś z tych aparatów masz kliny/mikroraster? Też mam wadę wzroku i ostrzenie ręczne na zwykłej matówce jest dla mnie dosyć trudne, zastanawiam się czy kliny/mikroraster coś mi pomoże ...
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
alkos napisał/a:
Chodzi mi o to , ze wada wzroku nie PRZESUWA punktu ostrosci...


Jasne, że nie. W pierwszym poście napisałam, że jak ustawiam, to mi się wydaje, że jest ostro. Aparat mi nie pipka - robię zdjęcie i okazuje się, że nieostre. Więc powinnam mu bardziej ufać ;-)
I pomyślałam, że folab, ma może podobny problem.

alkos napisał/a:
Moze jakis astygmatyzm?...


Mam na prawym - a ostrzę lewym :-D

Bronek napisał/a:
mygosia, czy na którymś z tych aparatów masz kliny/mikroraster?


MZ-M ma. Tutaj było łatwiej. Ale z kolei zupełny brak AF mi przeszkadza bardziej. Ech - że też nie ma dwóch w jednym :-(
 

zenza  Dołączył: 22 Kwi 2006
Przepraszam moi drodzy, że się podepnę z tym pytaniem, ale może ktoś mi powiedzieć skąd sobie ściągnąć taką tablicę do sprawdzania AF???
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
zenza tu wszystko znajdziesz, opis i tablice do wydrukowania http://www.focustestchart.com/chart.html
 
Maxi 7  Dołączył: 07 Mar 2007
zenza tu wszystko znajdziesz, opis i tablice do wydrukowania http://www.focustestchart.com/chart.html



Zajefajna sprawa wydrukowałem sprawdziłem k100 i faktycznie trzeba było korygować -180 i ostrzy jak brzytwa :mrgreen: polecam ten teścik :-B a to już póżniej :lol:
 

Szakal  Dołączył: 18 Gru 2006
Nieco zapomniany temat - i bardzo dobrze - znaczy brak problemów :-) teraz do rzeczy:

Wybrałem się na miasto ze znajomymi pokazać Kraków, nieco fotek, wywołałem, przeglądam i coś mi nie pasuje..., myślę sobie, cóż, przyzwyczajenie do 50tki, kit to jednak nie to samo (nie było przez jakiś czas potrzeby na szeroki kąt, więc leżał na półce), w końcu nie wytrzymałem, test na FF-BF - nierobiony z miesiąc, dwa i co się okazało - na 55mm - ok, 35 mm w miarę, ale 18 mm potworny BF - punkt celowania nawet nie mieści się w polu ostrości, czasami ledwo haczy. Nieco się zirytowałem :evil: bo fotki miały być pamiątkowe ... :evil:
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
18 mm potworny BF

No to jest już mega-dziwne, zważywszy, że na 18mm jest największa głębia :shock: Może mechaniczna wada obiektywu?
 

Throwend  Dołączył: 26 Kwi 2007
Jakieś dwa tygodnie temu przyszedł gość z Alfą (Sony) kupic sobie obiektyw. Wybrał Tamrona, bodajże 17-50. Wpisując się w ostatnia modę przyniósł ze sobą karteczkę do testowania FF/BF... Sprawdził dwa obiektywy i przy obu miał taki sam problem z ostrością. sprowadziliśmy mu kolejny i miał to samo tylko w drugą stronę. To sprawdził ponownie te poprzednie i okazało się, że tym razem problem nie dość, ze był mniejszy to jeszcze własnie w drugą stronę. Sprawdziliśmy tez obiektyw Sigmy i było to samo. Po raz kolejny podpiął jeden z Tamronów i problem znów był mniejszy... W końcu kupił ten obiektyw. I nie wiem o co mu chodziło...

Ja mam spory FF przy ostrzeniu manualnym ;-)
 
a.d.a.m  Dołączył: 15 Sty 2007
Throwend napisał/a:
Jakieś dwa tygodnie temu przyszedł gość z Alfą (Sony) kupic sobie obiektyw. Wybrał Tamrona, bodajże 17-50. [...] W końcu kupił ten obiektyw. I nie wiem o co mu chodziło...


A w tym Twoim sklepie to nie mają jakiś super promocji dla użytkowników pentax.org.pl? :-)
 

Throwend  Dołączył: 26 Kwi 2007
Niestety ;-) Chyba, żebym ze swojej wypłaty dopłacał, a to raczej nie wchodi w grę ;-) Zobaczymy jak będe miał własny aparat ;-)
 

Szakal  Dołączył: 18 Gru 2006
[quote]No to jest już mega-dziwne, zważywszy, że na 18mm jest największa głębia :shock: Może mechaniczna wada obiektywu?[quote]

Właśnie dlatego stwierdziłem "potworna" - wszystko ostre od 0 ~ 1 w górę. Mechaniczne uszkodzenie - chm możliwe, jak będę miał jakiegoś zoma w ręku to porównam czy jest podobny problem
 

mihra  Dołączył: 19 Maj 2007
Tak się wtrącę, a'propos DA18-55. Chodzi o zakres ruchów pierścienia ostrości. Przy ogniskowej 18mm zauważyłem że przy ostrzeniu na nieskończoność pierścień ostrości praktycznie dochodzi do oporu bez "przeostrzania". Co prawda, jak AF ustawia, to nie wali o ogranicznik, ale praktycznie jest na styk, ułamki milimetra. Zaś przy ostrzeniu ręcznym (o ile można wyostrzyć komfortowo przy jakiś odległych przedmiotach) to jakby brakuje z milimetr żeby przekonać że popędziło się pierścień za daleko. Wydaje mi się że obiektyw przy ustawieniu na OO powinien zawsze ostrzyć, ale to chyba teoria :).
Dla przykładu, mojej sigmie 17-70 ostrość na 17mm wypada jeszcze kawałeczek przed końcem skali i to widać.
Nie czuję się w tym fachowcem, więc rzuce temat gwoli wyjaśnienia.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Może jest jakiś luz pomiędzy pierścieniem ostrzenia a "śrubokrętem" w bagnecie.
 

mihra  Dołączył: 19 Maj 2007
Ale u kogo? u mnie?
Owszem, sigma ma jak mi się zdaje leciutki luz na "śrubokrecie" , bo porównywałem oba mocowania i DA18-55 jakby miał mniejsze wcięcie. Natomiast sigma przez to ma czasem tendencje do oscylacji na przekładniach. Aczkolwiek występuje to przy zerowym oświetleniu i ostrości ustawionej już prawie "na styk" wtedy AF musi wykonać minimalne wręcz ruchy. Natomiast reakcja w przypadkach ostrzenia w normalnym świetle jest poprawna. Muszę tu przypomnieć że sigma nie ma QSF, ale ten leciutki luz powoduje że można "na siłę" rozstroić ustawienia. Z tym że ponowne uruchomienie AF powoduje natychmiastowe i prawidłowe doostrzenie.
Ja się rozgadałem o sigmie, a tu chodzi o kita. Tutaj jest QSF i po wyostrzeniu AF można sprawdzić jakość jego pracy. I do tego się odnosiłem. Po prostu delikatnie sugerowałem iż może pierścień ostrości w niektórych egzemplarzch(a może sam mechanizm) ma za krótki skok w nieskończoności. Choć z drugiej strony przy prawidłowym ustawieniu AF powinno wtedy walić po ograniczniku. Ale z trzeciej strony precyzja ostrzenia na 18mm jest jak wspomniałem dużo mniejsza , a i AF bardziej tolerancyjny.
 
magneto  Dołączył: 01 Mar 2007
Przedwczoraj wyregulowalem ff w moim K10D, siedzialem przy tym do 2 w nocy. Testowalem glownie na F 50mm f/1.4. Nastepnego dnia okazalo sie, ze w swietle slonecznym jest dosc silny bf. Mam dosc, sprobuje odpalic jeszcze raz debug mode i jeszcze powalczyc tak, zeby ustawic to gdzies posrodku. Tymczasem pozyczylem na weekend z pracy Fuji S5 Pro do testow i jednoczesnie rozgladam sie za dobra cena na Canona 30D z 17-55mm f/2.8IS.
Jestem pewien, ze nastepca K10D bedzie super, wtedy chetnie kupie go razem z 16-50 DA.
Pomyslec, ze nie bylo takich problemow ani z DS, ani z K100D
 
michalsz1  Dołączył: 03 Cze 2007
A jak wyregulowac FF w firmware 1.20?
Nigdzie nie znalazlem takiej "instrukcji".

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach