foto  Dołączył: 03 Maj 2013
josio , widzę, że nawet dobry system ratalny mają. Raty już tak nie bolą
 
josio  Dołączył: 20 Lut 2012
foto napisał/a:
josio , widzę, że nawet dobry system ratalny mają. Raty już tak nie bolą


Jestem zagorzałym przeciwnikiem rat i kredytów. Jak na coś mnie nie stać to nie kupuję. Staram się odkładać - może kiedyś. Sporo poszło na Z5 + szkła do Zki, oprócz tego do Pentaxa też kupiłem w zeszłym roku szkło.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
josio, a widzisz.
Ja kupuję na raty sporo.
Raty 0%, dwie raty gratis. To bez sensu kupowac za pełna cenę.
Bierzesz na raty, czekasz 2 miesiace aż 2 raty się spłacą same, spłacasz resztę.
 
josio  Dołączył: 20 Lut 2012
opiszon napisał/a:
Bierzesz na raty, czekasz 2 miesiace aż 2 raty się spłacą same, spłacasz resztę.


Czekaj czekaj gdzie takie cuda? Bo to by wychodziło że płacimy za 10 rat

Tu napisali o odroczeniu rat - czyli w sumie i tak będzie tyle samo - rzecz w tym że spłacać zaczyna się w maju
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
To akurat zazwyczaj nie dla 12 rat, najczęściej dla 30-36.
Często są takie promki w euro, oleole, mediamarkt
I to nie jest tak że o tyle maja cenę wyższa bo zazwyczaj mają I tak najtaniej na rynku.
Ostatni mój taki zakup to kolumny glosnikowe.
Najtaniej na Ceneo 1 sztuka 1900. W MM promka za 1150zł/sztuka do tego 2 raty z 30 gratis - dodatkowe 150zł w kieszeni.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
opiszon napisał/a:
Ja kupuję na raty sporo.

#metoo Końcem roku można było w opcji ratalnej kupić taniej niż wykładając całą kwotę. Do tego nie było opłat za wcześniejszą spłatę, więc można kupić taniej i spłacić szybciej. Kiedyś raty 0 % wiązały się z wyższą ceną, w tej chwili to się zmieniło. Do tego składanie wniosku przez Internet jest proste i nie jesteśmy skazani na dąsy pani w okienku i jej determinację by wcisnąć dodatkowe ubezpieczenie.
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Opiszon, Enzo - wytłumaczcie mi zatem kto płaci za ten "darmowy obiad", bo ktoś jednak musi. I wydaje mi się że to jednak Wy :-?
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
I tak jestem klientem banku który udziela kredytów ratalnych w wymienionych sklepach więc ewentualne koszty pod postacią sprzedaży danych adresowych jakoś przeboleję ;-)

Są teorie że umożliwienie zakupów na 0 oprocentowane raty zachęca pewne osoby do zakupu na który by się nie zdecydowały w normalny sposób, albo by się zdecydowały na coś tańszego gdyby zakup miał być za gotówkę.

I na pewno coś w tym jest, ale jak kupujesz to co chciałeś, tylko taniej, to ja nie widzę powodu żeby nie korzystac.

Kupowalem laptop - miałem wiedziałem co chcę kupić i zrobiłem to z 2 darmowymi ratami. To samo z telefonem, aparatem i wieloma innymi rzeczami na przestrzeni lat.
Za każdym razem były to zakupy w najtańszym sklepie, za każdym razem kupowalem to co upatrzyłem sobie już wcześniej.

W jaki sposób zapłaciłem za te darmowe raty?
Gdybym z nich nie skorzystał- byłbym stratny.

Jak najbardziej zaś zgodzę się z tym że jak ktoś ma kasę na sprzęt A a omamiony ratsmi 0% kupuje sprzęt B w cenie 2xA to ma problem.
No ale dyskutujemy tu o sensownym wykorzystaniu okazji. Czyli mam kasę na sprzęt i są dostępne na niego raty 0% z darmowymi ratami.
Dlaczego mam płacić wiecej skoro mogę zapłacić mniej.


Aaa, przypomniało mi się. Bank może zarobić sporo z oplat regulaminowych- wszelkie napomnienienia, itp maja tu dużo wyższe ceny niż w normalnym wypadku. Więc jak ktoś nierzetelnie splaca - to ma problem.
 

Maro66  Dołączył: 30 Lip 2017
Dodajmy do tego, że za raty prawdziwe 0% płaci bankowi sklep. Nie ma nic za darmo. :-D
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
greentrek napisał/a:
kto płaci za ten "darmowy obiad", bo ktoś jednak musi. I wydaje mi się że to jednak Wy

Oczywiście, że klient. To my jesteśmy na końcu tego łańcucha. Jednak jeśli możesz zapłacić za coś mniej i na bardziej dogodnych warunkach, to dlaczego płacić raz i na dodatek więcej? Domyślam się, że jak wspomniał wyżej Maro66, jest to układ korzystny dla sklepu, bo w wyniku takiej akcji więcej sprzeda, często rzeczy drogich (vide Pentax).
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Jeżeli ktoś za to płaci to wolę żeby byl to ten który zapłaci pełna cenę bo nie chce wziąć 2 rat gratis.

Bo wiecie, nie trzeba spłacać tego przez te 30 miesięcy. Można spłacić od razu po tym jak gratisowe raty wpłyną.
Czyli kupić taniej z płatnością odroczoną o 2 miesiące...
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Wydaje mi się, że ten sprzęt jest po prostu tańszy o te dwie "darmowe" raty i tyle pieniędzy przelewa bank na konto sklepu. A jak ktoś kupi za cenę bez "dwóch darmowych rat", to czysty zysk dla sklepu. ;-)
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Oj chyba nie.
Kredyt jest odpalany na pełna kwotę i w teorii to sklep splaca za nas 2 pierwsze raty.
Wychodzi na jedno, ale jeżeli rozwiążesz umowę kredytową przed spłaceniem rat przez sklep (do czego masz prawo) to masz pełna kwotę do spłaty.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Też nie sądzę. Zresztą za każdym razem to jednak bank ustala reguły spłaty. Ostatnio kupowałem radio internetowe i pomimo zaznaczenia opcji odroczenia bank zażądał ode mnie pierwszej z rat już w następnym miesiącu i nie w trzydziestu ratach, jak było to opisane, ale w ośmiu (plus teoretycznie dwie gratis). Cena się zgadzała, więc nie grymasiłem. A i tak spłacę prawdopodobnie wcześniej, bo w umowie nie znalazłem żadnych opłat z tego tytułu.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Co do oplat za wcześniejszą spłatę to dotyczy tylko naprawdę dużych zakupów
Cytat
Zgodnie z zapisami Ustawy o kredycie konsumenckim, naliczenie prowizji jest możliwe jedynie, jeżeli:

w momencie spłaty oprocentowanie kredytu jest stałe,
pozostała do spłaty w ciągu następnych 12 miesięcy kwota przewyższa trzykrotność przeciętnego wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw.
 

potraff  Dołączył: 22 Maj 2016
Dziś kupiłem sprzęt AGD na niby raty 0%. Niby, bo do kwoty rat rzeczywiście podzielonych na 10, dorzucono opłatę za udzielenie kredytu jakieś 250zł. Gdyby nie to, że akurat zależało mi na odpowiednim sprzęcie, to kupiłbym u mnie w Leroy Merlin. Bo tu mamy raty zero, bez opłat, te jako firma bierzemy na siebie, kiedy jest promocja na nie, bo te raty są co jakiś czas. Zresztą ten bank czy co to jest, też należy do koncernu...więc tu zachodzi proces, dopłacamy do rat, ale sprzedaż rośnie o ileś procent więcej (np zlew się sprzedaje w normalnej cenie w ilości 5-8/miesiąc, a ten z promo 50 przez gazetkę (3 tyg). Dlatego firmy dodają najtańszą baterie do zlewu, dając tańszy syfon, sprzedając go nam z mniejszą marżą, ale zarabiają na ilości.
I nie to, że chwalę firmę, tylko właśnie mnie wkurzyła ta opłata, bo to jest kłamstwo... No ale u mnie piekarnik z dual cookiem, jest z droższej firmy o 25% drożej, a płyty gazowej nie mamy z palnikiem WOK...
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Kupiłem kilka rzeczy na raty "0%" i zawsze suma rat była równa cenie wyjściowej.
Owszem, ubezpieczenia wciskają (i nawet w jednym przypadku takie wziąłem), ale nigdy nie było sytuacji, że bez ubezpieczenia nie można wziąć kredytu. W ekstremalnym przypadku konieczne było zrezygnowanie z ubezpieczenia zaraz po kupnie, z tym że sprzedawca uczciwie mi to powiedział.
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Gwiazdor napisał/a:
W ekstremalnym przypadku konieczne było zrezygnowanie z ubezpieczenia zaraz po kupnie, z tym że sprzedawca uczciwie mi to powiedział.

W ten właśnie sposób kupowałem onegdaj K-5. Musiałem wprawdzie pierwszą ratę zapłacić powiększoną o ubezpieczenie, ale potem już spłacałem równe raty, będące 1/30 ceny.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Numer z rezygnacja z dodatkowego ubezpieczenia przechodzi czasami też w przypadku kredytów hipotecznych :-P
Mi się 3x udało wymiksować a prowizja obniżona ;-)
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
K3III 7800pln w fotoplus.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach