ermario  Dołączył: 11 Sie 2011
Karta pamięci problem z zapisywaniem / odczytem w pentax k-r
Witajcie.
Jako że szukajka nie za bardzo mi pomogła, podobnie jako takie przeszukanie anglojęzycznego odpowiednika tego forum, pozwolę sobie poruszyć temat związany z problemami z zapisywaniem na karcie SDHC, w moim przypadku jest to A-data 16 GB class 10.
Zdarza się, że aparat zapisuje zdjęcia, po czym po osiągnięciu jakiegoś limitu zaczyna kasować najstarsze, tak, ze niby robię fotki cały czas, ale w gruncie rzeczy mam ich tylko określoną "najnowszą" pulę.
Czasami aparat nie tworzył folderku dnia, niby pstrykał i zapisywał foty, ale nie było jak ich odczytać.
Ostatnio nie było problemów z zapisywaniem zdjęć i i tworzeniem folderów dnia, ale za to po zgraniu zdjęć przez adapter na pceta, wszystkie zdjęcia zamieniły się (po włożeniu karty do aparatu oczywiście) w jeden wielki plik nie do odczytania (przynajmniej bezproblemowego odczytania) a aparat stworzył sobie nowy folderek jak gdyby nigdy nic... Zaczyna to być denerwujące.

Dodam, że mam też adatę 8GB i tu do tej pory problemów nie obserwowałem
A z lektury wiem, że powinien aparat łyknąć i 32 GB bez problemów....

Na końcu jeszcze małe pytanie. Mam wrażenie, że dałem się wpuścić w kanał, niestety dopiero po kilku dniach użytkowania aparatu spostrzegłem, że mam już napstrykane ponad 4 tysiące zdjęć, z czego sam zrobiłem max kilkaset - czy mogłem dostać jakiś "podejrzany" model?

Cóż to może być?
 

yusuf  Dołączył: 19 Kwi 2006
Wydaje mi się, że możesz mieć uszkodzoną kartę pamięci.

Jeśli chodzi o napstrykane zdjęcia, to być może przełożyłeś kartę z poprzedniego aparatu i jeśli były na niej fotki, to aparat zaczął numerować dalej. Sprawdzałeś shutter count w photome? On Ci prawdę powie.
 
andreeas7  Dołączył: 06 Lip 2011
ermario,
Miałem podobny problem z A-data ,wymian na Sandiska Extreme Pro rozwiazała problem.
Z iloscia zdjec różnie bywa: na K-r miałem ok 390 przy zakupie ,a w K5 ok 100.Cztery tyś to przesdada tyle napstrykałem przez 3-miesiące użytkowania .
 
ermario  Dołączył: 11 Sie 2011
yusuf napisał/a:
Sprawdzałeś shutter count w photome? On Ci prawdę powie.

Przyznam się, że jest to dla mnie nie znane pojęcie...
A faktycznie przełożyłem starą 8GB z canona, kto wie...

Może jakieś pomysły jak sprawdzić tę pojemniejszą kartę?
Najłatwiej byłoby użyć innej 16GB do testów, ale nie mam nikogo takiego z tego typu kartą pod ręką.
 

yusuf  Dołączył: 19 Kwi 2006
ermario, sciagnij i zainstaluj program Photome, w nim otworz ostatnie zrobione zdjecie z Pentaksa, pod pozycja shutter count bedziesz mial rzeczywisty numer fotki i zarazem ilosc wszystkich wykonanych.
Nie chce mi sie wierzyc, ze w nowej puszce byly 4 tys. zdjec
 

bart_m26  Dołączył: 02 Lis 2011
W swojej wyciągniętej z pudełka K-r miałem 3zdjęcia, a że wsadziłem do nowej kartę z Gx20 zaczął numerację od ostatniego zdjęcia z poprzedniego aparatu coś ok 5400. Jeśli o kartę chodzi to podobne objawy miałem na pewnej SDHC goodram w Gx20, nie radzę brać jej na wycieczkę, lub miejsce gdzie zdjęcia mają"swoją" cenę, na mnie karta "obraziła' się podczas pewnego wyjazdowego weekendu, odzyskałem tylko jpg, i nie wszystkie :cry:
 
b-bar01  Dołączył: 09 Lip 2010
ermario,
nie dziw się, kupiłeś taniochę, stąd problemy a wystarczyło wejść na stronę Pentaxa i zobaczyć, jakie karty są rekomendowane.
Toshiba i SanDisk, żednych problemów.
bart_m26 napisał/a:
zaczął numerację od ostatniego zdjęcia z poprzedniego aparatu coś ok 5400

zgadza się, wystarczy na chwilę przestawić w ustawieniach, aby nie kontynuował numeracji a nowe zdjecia zaczną się od 0001.
 

andybond  Dołączył: 13 Lip 2009
ermario, nie wykluczone że kupiłeś podróbkę karty i stąd te problemy. Ściągnij sobie
h2testw i pomagluj kartę a będziesz o niej wszystko wiedział. Po drugie,warto formatować kartę w aparacie co daje szansę że aparat podporządkuje sobie nośnik na swój a nie windowsowy sposób.
b-bar01 napisał/a:
nie dziw się, kupiłeś taniochę, stąd problemy a wystarczyło wejść na stronę Pentaxa i zobaczyć, jakie karty są rekomendowane.
Toshiba i SanDisk, żednych problemów.

Były wpisy na forum dotyczące również i SandDisk-ów i innych kart. Mimo że Pentax nie rekomenduje Transcenda,używam go od zamierzchłych czasów bez jakichkolwiek problemów. Tak więc nie ma uniwersalnej recepty na bezproblemową współpracę korpusu z nośnikiem. A-data jest również dobra marką i nawet jeżeli karta jest oryginalna,to zawsze w stadzie znajdzie się czarna owca.
Nie wiem jak u innych producentów ale podczas rejestracji produktu u Transcenda,po wpisaniu S/N dostajemy informację o oryginalności produktu.
 
ermario  Dołączył: 11 Sie 2011
Dzięki za info, powalczę. Bo coś się dzieje...
Tym razem po raz pierwszy problem wystąpił z kartą 8GB. Na aparacie przejrzałem wszystkie fotki (i były). Przy zrzucaniu ich na kompa wywaliło błąd i powstał kolejny nieokiełznanej wielkości bezwładny plik, zamiast kilkudziesięciu zdjęć (to by wskazywało na kartę/karty i ewentualnie adapter)

Spróbuję znaleźć trochę wolnego czasu i sprawdzę to photomem i h2testw i dam znać co i jak.

Co do marki A-data - używam od jakiegoś czasu w różnej konfiguracji (karta, pendrive), do tej pory bez problemów...
 

papcio  Dołączył: 20 Kwi 2006
To wygląda na objaw chińskiej podróby.
Dotychzas było to tylko w pendrivach, ale karta to technicznie to samo. Chińczycy tak modyfikują firmware pena/karty, że 2GB jest widziany jako np 16GB, ale zapis jest "w kółko", czyli pierwsze 2 GB się zapisują, a następna już nadpisują kartę od nowa, w efekcie masz tylko ostatnie zapisy.
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
ermario napisał/a:
Co do marki A-data - używam od jakiegoś czasu w różnej konfiguracji (karta, pendrive), do tej pory bez problemów...

bo możliwe, że do tej pory kupowałeś oryginalne... na pocieszenie powiem Ci, że nawet oryginalne klocki lego już nie są duńskie ale mieszane i się czasami dosłownie rozpadają... chińszczyzna nas zalewa...
 
ermario  Dołączył: 11 Sie 2011
Faktycznie po testach wyszło, że karta 16gb to podróba...
Co do ilości zdjęć, to przekłamanie związane z zaimportowaną ilością fotek z poprzedniej karty, co jest akurat pocieszające.

A jakie karty są rekomendowane dla k-r, znalazłem tylko coś takiego, lekko leciwego:
Panasonic *SD Memory Card – Capacities: 512MB to 2GB *SDHC Memory Card – Capacities: 4GB to 32GB

Toshiba *SD Memory Card – Capacities: 512MB to 2GB *SDHC Memory Card – Capacities: 4GB to 32GB

SanDisk *SD Memory Card – Capacities: 512MB to 2GB *SDHC Memory Card – Capacities: 4GB to 32GB
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
ermario,
ja zaufałem Sandiskom i Kingstonom (po 4GB), jakoś nie mam na razie żadnych problemów
 
bokart  Dołączył: 06 Lis 2011
Witam, Ja uzywam w k-r SanDiska Extreme HD Video 4GB 20mb/s i nie narzekam :-)
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
bokart napisał/a:
SanDiska Extreme HD Video 4GB 20mb/s

mam takową z tym, że w GX-10 i również sobie chwalę

2:0 dla Sandiska Extreme ;-)
 
ermario  Dołączył: 11 Sie 2011
Czyli mogę rozumieć, że przykładowe sandisk-securedigital-8gb-sdhc-extreme-III c10 lub sandisk-extreme-III 8GB c6 mogły by być użyteczne.
Może jakieś sklepy, sprawdzone i tanie polecicie?
 
Pablo_P-ce  Dołączył: 19 Sie 2011
Ja korzystam z Kingstona 4 GB i nie ma problemów. Na Class 4 zdjęcia zapisywane były bardzo wolno, szczególnie jak szybko zrobiłem kilka fotek. Zamiana na Kingstona Class 10 znacznie polepszyła prędkość i teraz nie ma tego problemu.

A co do numeracji ja niestety przełożyłem kartę z K10 i fotki mam od nr 5600 ale przestawiłem w menu i teraz po każdym formacie karty lecą od nr 1.
 
daro.s  Dołączył: 05 Wrz 2010
Ja do swojej K-rki kupiłem SanDisk SDHC 8GB Extreme PRO (45MB/s) UHS-I, jest to naprawdę szybka karta, objęta podobno wieczystą gwarancją. Jedyną wadę jaką zauważyłem to cena tej karty.
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
daro.s napisał/a:
objęta podobno wieczystą gwarancją.

w Polsce z tego co wiem to jest 20 lat gwarancji importera, choć na pudełku jest znaczek "∞" ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach