ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
Pentax ES - świetłomierz wariuje
Światłomierz w ES dziwnie się zachowuje, pomijając dokładność wskazań. Zgodnie z logiką i instrukcją powinien mierzyć światło przy otwartej przysłonie po spełnieniu kilku warunków:
1. zapięty obiektyw z serii S-M-C lub SMC, ustawiony na AUTO,
2. kółko czasów ustawione na AUTO,
3. przełącznik Depth-of-field w dolnym położeniu,
4. naciągnięta migawka,
5. wciśnięty spust mniej więcej do połowy.
Tymczasem jego zachowanie jest nieprzewidywalne w tych samych warunkach oświetleniowych. Czasami wskazuje prawidłowo i reaguje na zmiany oświetlenia. Czasami jednak wskazówka opada prawie na sam dół skali po wciśnięciu spustu do połowy. Natomiast po wyzwoleniu migawki i ponownym wciśnięciu do połowy spustu zaczyna pokazywać prawidłowy pomiar.
Poza tym mam wrażenie, że migawka jest cały czas wyzwalana z jednym, krótkim czasem. Nie mają znaczenia natężenie światła ani wskazania światłomierza. Pomimo zmniejszania ilości światła nie udało mi się spowolnić migawki (aparat na auto ma najdłuższy czas 8 sekund). Na manualu słyszę różnicę między czasami (najkrótszym 1/1000 i najdłuższym 1/60).

Mam tylko jeden egzemplarz Pentaxa ES i jedną baterię do niego, nie mam z czym porównać jego zachowania. Bateria jest teoretycznie nowa i nominalnie powinna mieć 6V, mierzona bez obciążenia ma 5,85V.

Czy ktoś ma jakieś sugestie odnośnie tego, czy to klasyczne zachowanie tego modelu, jakaś znana usterka, słaba bateria ?
Inne moje Spotmatici nie mają takich kaprysów, żaden jednak poza ES nie ma tak rozbudowanej elektroniki i automatyki przysłony.
 

duroc  Dołączył: 18 Paź 2006
Jeżeli bateria jest nowa, to mogą być zabrudzone styki.

Trzeba odkręcić dolny panel. Pod nim ukaże sie płytka pełna elektroniki przymocowana trzema śrubkami do korpusu. Po ich odkręceniu płytke nalezy delikatnie wyjąć z gniazda i oczyścić styki metalowe na płytce.
W moim przypadku to pomogło.
Powodzenia!
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
Rady z poprzedniego postu jak najbardziej słuszne, z tym że po odkręceniu dolnej płytki jest dostęp nie do wszystkich styków. Poza tym bateria może też mieć na to pewien wpływ, napięcie 5,85 V jest praktycznie bez obciązenia, więc po włączeniu dość prądożernej elektroniki ES`a na pewno "siada" (nominalne napięcie nowej baterii powinno być powyżej 6V bez obciązenia). Ale brak pewnego styku jest pierwszorzędnym powodem tych "wariacji".

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach