zasiu  Dołączył: 16 Gru 2006
Jak to robicie (w Lightroom, ale nie tylko)
Cześć,

Aktualnie testuję sobie wywoływarkę RAW-ów Adobe Lightroom, wcześniej nie miałem wiele wspólnego z RAW-ami i jakoś nie przywiązywałem roli do jakości odbitek. Teraz chciałbym się zająć "cyfrową ciemnią" trochę poważniej, stąd pytanka:

(1) Obrabiając zdjęcie o orientacji pionowej, przekręcacie je sobie w programie?:) Pytam stąd, że na czas obróbki orientacja prawidłowa jest wygodna, ale z drugiej strony przeglądanie, drukowanie, masowe zmniejszanie itp jest chyba wygodniejsze jak wszystkie zdjęcia są w tą samą stronę

(2) Kiedy najlepiej wyostrzać zdjęcie, przed czy po ewentualnym zmniejszeniu?? Jest na to jakaś reguła?

(3) Czy do wydruku zdjęcia w konkretnym formacie mniejszym niż to, co potencjalnie można uzyskać z matrycy dostosowujecie (zmniejszacie) zdjęcia do formatu wydruku? Czy może to bez różnicy?

(4) Ile dpi powinny mieć wydruki przygotowane dla labu jeśli lab nie informuje z jaką rozdzielczością drukuje 300?

(5) Macie jakiś patent na masowe zmniejszanie np. 100 zdjęć w Lightroom o dany %? Potrzebne by mi to było gdy zdjęcia wejściowe są dla programu różnej wielkości (np. przez to, że jedno ma orientację pionową, a drugie poziomą)?
 

StarskiPL  Dołączył: 23 Wrz 2007
Jaką masz wersję Lightrooma?
 

zasiu  Dołączył: 16 Gru 2006
Bodajże 1.2

[ Dodano: 2007-10-12, 11:47 ]
Kurczę, zadałem za trudne pytania, czy za proste, że nikt nie odpowiada?:-)
 

macioh  Dołączył: 28 Gru 2006
ad1. zdjęcie ustawiam tak jak powinno być (głupio się obrabia zdjecie jeżeli ludzie/przedmioty na nim są obrócone o kąt prosty)

ad2. zdjęcie wyostrza się na samym końcu obróbki
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
ad 3. do wydruku przygotowuję w PS-ie obrazek np. 13x18 cm 300 dpi. Piksele same się przeliczają.

ad. 4. Kodak-Express lubi pliki 300 dpi. Ale spotkałem się, że niektóre laboratoria przyjmują 240 dpi lub 400 dpi.
 

Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
macioh napisał/a:


ad2. zdjęcie wyostrza się na samym końcu obróbki


Ja czasami eksperymentuję inaczej - przy dużych przeskalowaniach - przeskalowanie-wyostrzanie-przeskalowanie-wyostrzanie, czasami też działa - wystrzanie-skalowanie-wyostrzanie. niektóre zdjęcia w galerii ogrodzieniec są właśnie w taki sposób zrobione - czasami się sprawdza, czasami nie.

Generalnie boję się wyostrzania w lightroomie z powodu znanych problemów ze zniekształcaniem linii itd... nie wiem czy w 1.2 to poprawili, ale uraz pozostał.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Obracanie zdjęć robię w aparacie podczas przeglądania na lcd aparatu.
Informacje o orientacji są wtedy zapisywane do pliku raw (pef) i po wczytaniu takiego pliku mam obraz od razu we właściwej orientacji.
Ogólnie przy każdej zmianie rozmiaru zdjęcia warto nieco wyostrzyć obraz ale robi się to na samym końcu obróbki.
Ostatecznie jpg kadruję pod konkretny rozmiar odbitki programem Jpg Crops (jest kadrowanie bez straty jakości)...
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Markus napisał/a:
Ostatecznie jpg kadruję pod konkretny rozmiar odbitki programem Jpg Crops (jest kadrowanie bez straty jakości)...
Kadrowanie, to kadrowanie. Co ma do tego format odbitki ? Także używam Jpg Crops, ale do zachowania proporcji określonego formatu odbitki. Coby mi czegoś w labie nie obcieli :mrgreen: .
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
argawen napisał/a:
Kadrowanie, to kadrowanie. Co ma do tego format odbitki ?
Ma o tyle, ze po kadrowaniu nadajesz odpowiedni rozmiar "coby w labie nie obcięli". :mrgreen:
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
zorzyk, dla mnie to przycięcie do określonych proporcji. Np. 3x2( 10x15, 20x30). Przygotowując sobie pliki na odbitki, ustawiam sobie rozdzielczość w programie, by mi lab sam tego nie zmieniał.

 

macioh  Dołączył: 28 Gru 2006
Grendel napisał/a:
boję się wyostrzania w lightroomie

ja też, dlatego robię to w innych programach ;-)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Grendel napisał/a:
Generalnie boję się wyostrzania w lightroomie

Jak potrzebuję na szybko, to wyostrzam w LR - efekty widać na ekranie przecież.
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
zasiu
ad.1 sprawę rozwiązuje monitor z obrotowym ekranem, mała rzecz, a cieszy...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach