axer  Dołączył: 06 Sty 2010
Pioter napisał/a:
Witam
Na dniach kupuję Epsona V700 jako skaner na potrzeby www i na małe odbitki 10x15 z małoobrazkowych slajdów i odbitki do około 30x30 ze średniego formatu. Czy dobrze robię? Do tej pory wysyłałem do skanowania slajdy (Coolscan 9000), niestety mam taki przerób filmów, że nie wyrabiam z kasą.


Zależy czego oczekujesz. Z rozdzielczością i ostrości do w/w potrzeb nie będzie problemów. Gorzej z wyciąganiem szczegółów z gęstych slajdowych cieni. Mam porównanie 4000ED z V700 i ten ostatni jednak odstaje. Inna sprawa, że jeśli nie masz skanu z dedykowanego skanera by porównać z tym co wypluwa V700 - jesteś zadowolony.
 
Pioter  Dołączył: 18 Cze 2007
axer napisał/a:

Zależy czego oczekujesz. Z rozdzielczością i ostrości do w/w potrzeb nie będzie problemów. Gorzej z wyciąganiem szczegółów z gęstych slajdowych cieni. Mam porównanie 4000ED z V700 i ten ostatni jednak odstaje. Inna sprawa, że jeśli nie masz skanu z dedykowanego skanera by porównać z tym co wypluwa V700 - jesteś zadowolony.


Witam

Co do skanów z Coolscana 9000 to faktycznie bardzo ładnie wyciąga szczegóły z cieni, co do rozdzielczości tego skanera, to jednak skanowanie średniego formatu nawet na Coolscanie w rozdzielczości 4000 dpi to chyba jednak przesada, od około 3000 dpi nie przybywa detali pojawia się tylko ziarno. Martwi mnie jednak kwestia cieni, z drugiej strony w średnim formacie używam tylko Astii i Provii 400x, to nie są bardzo gęste slajdy. W przypadku bardziej problematycznych klatek i tak mam zamiar wysyłać je do profesjonalisty. Mam jednak wrażenie, że Coolscan w przypadku średniego ma problemy z ostrością na całej klatce, w przypadku małego formatu jest ok. Tu pewnie skanownie na bębnie mogłoby pomóc.

Pozdrawiam
Piotr
 
odyseusz  Dołączył: 21 Kwi 2006
Może spróbuj na innym Coolscanie. Bo jednak v700 to nie ten poziom a raczej wersja budżetowo-alternatywna. Pozostaje jeszcze ewentualnie v750 i wet mounting, ale nie widziałem efektów.
 
axer  Dołączył: 06 Sty 2010
odyseusz napisał/a:
Bo jednak v700 to nie ten poziom a raczej wersja budżetowo-alternatywna. Pozostaje jeszcze ewentualnie v750 i wet mounting, ale nie widziałem efektów.


V700 i V750 to praktycznie te same skanery, różnią się dołączonym oprogramowaniem i innymi dodatkami. Skanować na mokro można też na V700.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
odyseusz napisał/a:
wet mounting, ale nie widziałem efektów.


Oprocz tego, ze pieknie usuwa wiekszosc rys z filmow cz-b, to nie poprawia znaczaco jakosci skanu.
 
odyseusz  Dołączył: 21 Kwi 2006
Tak czy inaczej dla wymagającego użyszkodnika nie jest to szczyt marzeń i możliwości. Dla mnie jest ok przy średnim formacie, do małego odpada zupełnie.
 
axer  Dołączył: 06 Sty 2010
odyseusz napisał/a:
do małego odpada zupełnie.


Doświadczenie przez Ciebie przemawia, czy powtarzasz legendy?
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
odyseusz napisał/a:
Tak czy inaczej dla wymagającego użyszkodnika nie jest to szczyt marzeń i możliwości. Dla mnie jest ok przy średnim formacie, do małego odpada zupełnie.


V200 sobie kupilem i maly obrazek do jakosci internetowej choc bez bebnowych fajerwerkow, to w zupelnosci wystarczy.
 
odyseusz  Dołączył: 21 Kwi 2006
axer napisał/a:
odyseusz napisał/a:
do małego odpada zupełnie.


Doświadczenie przez Ciebie przemawia, czy powtarzasz legendy?

Nie no proszę... nie mogę mieć własnego zdania bo Tobie wystarczy to co produkuje 2450 photo?
Czy ja gdzieś piszę że to prawda absolutna?
 
Pioter  Dołączył: 18 Cze 2007
Witam
Ok klamka zapadła w przyszłym tygodniu przyjedzie do mnie v700, jakby co to będę mógł pokazać porównanie skanów z Coolscanem 9000. Mam w komputerze kilka klatek zeskanowanych z najwyższą jakością z Coolscana, zobaczymy jak te same ujęcia wyjdą na Epsonie.

Pozdrawiam
Piotr
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Pioter napisał/a:
Mam w komputerze kilka klatek zeskanowanych z najwyższą jakością z Coolscana, zobaczymy jak te same ujęcia wyjdą na Epsonie.


Z malego obrazka?
 
Pioter  Dołączył: 18 Cze 2007
Witam
Z małego i średniego.

Pozdrawiam
Piotr
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Z malego wyjda miekko....
 
axer  Dołączył: 06 Sty 2010
odyseusz napisał/a:

Nie no proszę... nie mogę mieć własnego zdania


Możesz, nikt nie broni.

odyseusz napisał/a:
bo Tobie wystarczy to co produkuje 2450 photo?


To jak mniemam też wiesz z własnego doświadczenia.

odyseusz napisał/a:
Czy ja gdzieś piszę że to prawda absolutna?


Tak zabrzmiałeś. Zamiast "dla mnie do małego odpada zupełnie" powinno raczej być "nie potrafię zmusić V700 do skanowania w przyzwoitej jakości". Prawda jest taka, że nie odróżnisz dobrego skanu z V700 i z Nikona 9000ED na odbitce do formatu A4 (chyba że jest to nocne zdjęcie murzyńskiej wioski na Velvii 50).
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
axer napisał/a:
Tak zabrzmiałeś. Zamiast "dla mnie do małego odpada zupełnie" powinno raczej być "nie potrafię zmusić V700 do skanowania w przyzwoitej jakości". Prawda jest taka, że nie odróżnisz dobrego skanu z V700 i z Nikona 9000ED na odbitce do formatu A4 (chyba że jest to nocne zdjęcie murzyńskiej wioski na Velvii 50).


Napisal "dla mnie"? Napisał.

Napisałeś "prawda jest taka, że nie odróżnisz". Doświadczenie przez Ciebie przemawia, czy powtarzasz legendy?
 
axer  Dołączył: 06 Sty 2010
alkos napisał/a:


Napisal "dla mnie"? Napisał.


Napisał.

alkos napisał/a:
Napisałeś "prawda jest taka, że nie odróżnisz". Doświadczenie przez Ciebie przemawia, czy powtarzasz legendy?


Doświadczenie.


Nie ciągnijmy może tego tematu. Nie zrozumiem po prostu potrzeby posiadania dedykowanych skanerów kalibru 9000ED w praktyce amatorskiej i stwierdzania faktu, że tańsze skanery do niczego się nie nadają. Jeśli ktoś tak twierdzi, to dla mnie albo nie zna możliwości V700, albo nie umie ich wykorzystać, albo jest zawodowcem wymagającym ultymatywnej jakości. Być może błędnie założyłem, że odyseusz jest amatorem - zwracam honor.
 
Pioter  Dołączył: 18 Cze 2007
alkos napisał/a:
Z malego wyjda miekko....

Byle dało się wydrukować odbitkę 10x15 lub skan na www i będzie dobrze, zresztą jak dla mnie mały obrazek jest z natury miękki i żeby zrobić ostry wydruk A3+, trzeba raczej używać przyzwoitych stałek, których obecnie nie posiadam. Wszystkie sprzedałem i trochę tego żałuję. Skanowanie ziarna mnie nie bawi, nie lubię ziarna. Paradoksalnie w kolorze jeszcze przełknę bo przypominają mi się stare fotografie zamieszczane w National Geographic, natomiast w B&W już zupełnie jestem na nie. Tak na marginesie może to jakieś herezje, ale wg mnie rozdzielczość filmu małoobrazkowego nawet B&W nie jest szokująca, myślę, że przyzwoity APS-C daje radę.

Pozdrawiam
Piotr
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
axer napisał/a:
Doświadczenie.


Ale ja odroznie, wiec pisz ostroznie.

Pioter napisał/a:
Skanowanie ziarna mnie nie bawi, nie lubię ziarna.


A, to ci V700 podpasuje.
 
odyseusz  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nie ciągnijmy może tego tematu. Nie zrozumiem po prostu potrzeby posiadania dedykowanych skanerów kalibru 9000ED w praktyce amatorskiej i stwierdzania faktu, że tańsze skanery do niczego się nie nadają. Jeśli ktoś tak twierdzi, to dla mnie albo nie zna możliwości V700, albo nie umie ich wykorzystać, albo jest zawodowcem wymagającym ultymatywnej jakości. Być może błędnie założyłem, że odyseusz jest amatorem - zwracam honor.[/quote]

Ufff, dziękuję - poczułem się lepiej. Kontynuacja tematu faktycznie sensu nie ma, kolega skaner kupił i dobrze, bo przy swoich założeniach specjalnego wyboru nie ma. A co do doświadczenia, hmm, powiem tak, gdybyśmy mieli kiedyś spotkać się przypadkiem, nie wiem, na plenerze ew. zlocie to przy potencjalnym piwie ostatnim tematem rozmowy będzie ... skanowanie :P

p.s. ale wiesz, ja chętnie oddam Tobie do poskanowania na v700 moich kilkunastu albumów negatywów wszelakich z założeniem że chcę te, no niech stracę - 3200 dpi ale z włączonym ice. Oczywiście niech to będzie jeszcze sensownie obrobione kolorystycznie:P
 
Pioter  Dołączył: 18 Cze 2007
odyseusz napisał/a:


p.s. ale wiesz, ja chętnie oddam Tobie do poskanowania na v700 moich kilkunastu albumów negatywów wszelakich z założeniem że chcę te, no niech stracę - 3200 dpi ale z włączonym ice. Oczywiście niech to będzie jeszcze sensownie obrobione kolorystycznie:P


i dlatego właśnie pozbyłem się Minolty Dualscan IV, co z tego, że jest ostrość, widać ziarno, jest dynamika, jak przy każdym slajdzie musiałem spędzać dodatkowo po 15 minut żeby wyretuszować śmieci i kurz, nie mam na to czasu, szkoda życia.

Pozdrawiam
Piotr

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach