NaiR  Dołączył: 09 Cze 2006
Sigma 10-20 EX a system Cokin
Witam

Chciałbym dla sigmy 10-20 zakupić filtr połówkowy szary. Wolałbym system cokin w celu głównie możliwości dopasowania szarej połówki do linii horyzontu, ale nasuwa mi się jedna niepokojąca myśl - prawie na 100 % będzie winieta od adaptera który byłby zamontowany w normalnej pozycji (filtr wsuwany od góry).

Czy ktoś z forumowiczów używa Cokina przy szerokich szkłach, ew z wyżej wymienioną sigmą? Jeśli tak to jakie wrażenia?

Jeśli jest tak jak myślę to zostanie mi filtr okrągły jedynie. A szkoda...
 

Kuszelas  Dołączył: 12 Lis 2006
Mam cóś takiego i z powodzeniem używam. Musisz się tylko zaopatrzyć w holder Cokin P szerokokątny, taki jak na tej aukcji: http://allegro.pl/item283...ny_cokin_p.html
W przypadku standardowego holdera do ogniskowej 13-14 mm widać bardzo wyraźne winetowanie.
Jeżeli chodzi o filtry używam Hitechy, z efektów jestem zadowolony.
Pozdrówka - Kuszelas
 
NaiR  Dołączył: 09 Cze 2006
wielkie dzięki,nie wpadłem na taki pomysł. Masz takiego Hitecha połówkowego szarego? Jakim obiektywem szerokokątnym robisz zdjęcia? Też sigmą?
 
Jurek  Dołączył: 09 Cze 2007
Używam do sigmy 10-20 mm filtrów połówkowych systemu Cokin. Przy 10 mm nieco winetuje i widać holder ale od 12 mm jest już OK.
 

Kuszelas  Dołączył: 12 Lis 2006
Ad NaiR
Mam tą Sigmę 10-20, jestem bardzo zadowolony z tego szkiełka. Mieszkam na Kaszubach i jest to naprawdę ładna okolica, no nie to co góry, ale i tak jest ślicznie. :mrgreen:
Używam tego obiektywu głównie do robienia takich różnych landszafcików. Mam dwa Hitechy ND 0,9 i 1,2. Przydałby się jeszcze jeden trochę mniejszy, ale na razie sobie odpuszczę. Trochę ostatnio poszalałem :-/ .

Fotka przykładowa: Jezioro Stropno ogniskowa 10 mm, f 10, czas 1/200, ISO 200



Pozdrawiam - Kuszelas
P.S. Człowiek nie wciągnie Bilobilu i zaczynają się kłopoty :oops:
Zdjęcie zrobione z szarą połówką Hitech NDx0,9 założoną do tego szerokokątnego holdera.

 
NaiR  Dołączył: 09 Cze 2006
Wielkie dzięki Kuszelas, ostatecznie rozwiałeś moje wątpliwości. Właśnie o to mi chodziło. Zdecydowałem się na adapter szerokokątny Cokin polecany przez Ciebie.
Thx.
 
::ART::  Dołączył: 06 Sty 2007
Widziałem u kolegi taki "holder", który na potrzeby SIGMY 10-20 był zeszlifowany tak aby nie było winiety na szerokim końcu, tylko nie wiem czy to działa :-P
 

me_how  Dołączył: 06 Lis 2010
Chcę zainwestować w system Cokin ale waham się pomiędzy systemem P a Z-pro. Podobno P nie jest zalecany do szerokich ogniskowych. Również mam Sigmę 10-20 i aby uniknąć winietowania na całym zakresie:

- zainwestować w Z-Pro, ale czy zwykły holder z tego systemu wystarczy by nie było winietowania? Czy też musi być wersja slim?
- kupić holder slim systemu P?

Chcę kupić na razie dwa filtry, szarą połówkę i cały szary neutralny - przy czym dla wszystkich moich obiektywów w stopce za wyjątkiem oczywiście Lensbaby. Tak więc przy okazji zapytam jakie wybrać, zależy mi na braku zafarbów, cena przystępna ale bez przesady, jestem w stanie trochę wydać.

I jeszcze jedno, holder warto oryginalny? Podobnie adaptery? Ich cena jest dość wysoka a chcę ich mieć docelowo sztuk 4, choć pewnie nie od razu wszystkie - niestety każdy posiadany obiektyw ma inną średnicę.
 

Kuszelas  Dołączył: 12 Lis 2006
Me_how, Ty krezusie.
Jeżeli mogę Ci coś poradzić, to odpuść sobie ten X-PRO czy Z-PRO. Ceny akcesoriów są zabójcze, zamienników nie ma. Dobre filtry do systemu P też trochę kosztują, czasami można kupić zestawy połówkowych szarych HITECH-ów ( 3 sztuki) za około 200 złotych, na sztuki to wychodzi za 85 złotych za jeden. Filtry do PRO kosztują około 250 złotych sztuka, a polar 1600, chociaż widziałem też za 999. Do systemu P kupisz taniej zarówno pierścienie jak i holdery. Wg mojej oceny nie warto oszczędzać na filtrach, lepiej kupować markowe, zwłaszcza szare.
Jeżeli chodzi o winietowanie w SIGMIE 10-20 to przy zastosowaniu holderu slim nie występuje przy poziomym ustawieniu horyzontu. Przy przekręceniu do około 45 stopni, horyzont w skosie, w rogach widoczna jest niewielka winietka, która znika przy ustawieniu ogniskowej na 12-13 mm, myślę, że można to przeboleć.
Jeżeli Ci zależy możesz sobie postosować te filtry do Lensbaby, trzeba tylko kupić redukcje filtrowe, ale to pewnie sam wiesz.
Wg mojej oceny najmniejszy zafarb widoczny jest na szarych HITECH-ach, ale niestety mój posiadany pełny szary cierpi na tę dolegliwość. No i warto mieć świadomość, że są to jednak filtry miękkie i trzeba się z nimi delikatnie obchodzić, aby unikać zarysowań. Niesie to za sobą konsekwencję taką, że od czasu do czasu może być konieczność kupna nowego. Zarysowania powstają najczęściej przy wkładaniu i wyjmowaniu z opakowania w którym te filtry są sprzedawane, dlatego warto zainwestować od razu w jakieś wyścielane etui, polecam te oryginalne Cokina, czasami można trafić tańsze, całkiem przyzwoite zamienniki. Filtry połówkowe nie mieszczą się niestety w pudełkach, są za długie.
A jeżeli po moich wypocinach zdecydujesz się na zakup systemu P, to za zaoszczędzone przez Ciebie pieniądze chętnie się z Tobą wódczanie sponiewieram. Nie pogardzę też zagrychą. :mrgreen:
Pązdrówka z Kaszub - Kuszelas
 

me_how  Dołączył: 06 Lis 2010
Kuszelas, dzięki za kompleksową poradę, trochę mi to rozjaśniło sprawę. Faktycznie nie ma co szaleć, pójdę w P, adaptery zamienniki ale filtry trochę lepsze.

Kuszelas napisał/a:
Me_how, Ty krezusie.


:mrgreen:

Ja dobre auto sprzedałem kosztem sprzętu, teraz jeżdżę na zmianę rowerem albo starym gruchotem. Może nie jestem krezusem, ale za to niektórzy mówią że jestem ekscentrykiem ;-)
Co do wódczanego sponiewierania to kto wie, może kiedyś się skuszę na jakieś spotkanie forumowiczów a oszczędności jeszcze zostaną :-B
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
me_how, żeby namieszać to sprawdź jeszcze opcję z naświetlaniem dwóch klatek i łączeniem ich w postprocesie. Kiedyś używałem połówek, od pewnego czasu już nie. Sprawdza się w 90% przypadków. Zaoszczędzone pieniądze daj mi, a nie Kuszelasowi. :D
 

me_how  Dołączył: 06 Lis 2010
White napisał/a:
me_how, żeby namieszać to sprawdź jeszcze opcję z naświetlaniem dwóch klatek i łączeniem ich w postprocesie. Kiedyś używałem połówek, od pewnego czasu już nie. Sprawdza się w 90% przypadków. Zaoszczędzone pieniądze daj mi, a nie Kuszelasowi. :D


Kuszące, ale tych filtrów oprócz fotografii krajobrazowej potrzebuję do pewnych specyficznych zastosowań w portretach, chodzi to za mną od jakiegoś czasu.
Połówka do landszaftów (najlepiej ND 3.0) i cały szary (jeszcze nie wiem jaki) do reszty.
A w PSie jestem noga.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
White napisał/a:
me_how, żeby namieszać to sprawdź jeszcze opcję z naświetlaniem dwóch klatek i łączeniem ich w postprocesie. Kiedyś używałem połówek, od pewnego czasu już nie. Sprawdza się w 90% przypadków. Zaoszczędzone pieniądze daj mi, a nie Kuszelasowi. :D

Może i się sprawdza, zwłaszcza przy matrycach takich jak w k-5. Ale na pewno więcej z tym roboty. W dodatku problemem jest, jeśli coś się nam w kadrze rusza (np. gałęzie na wietrze) - wtedy mamy problem. Bo na dolnej połówce gałązka odgięta jest w lewo, na górnej w prawo. Ja chyba jednak preferuję używanie połówek.

Nie da się jednak ukryć, że zabawa w postprocesie ma tę przewagę nad używaniem filtrów, że nie trzeba się bać żadnych zafarbów ani refleksów (co przy filtrach niestety w praktyce nieuniknione).

me_how napisał/a:
Połówka do landszaftów (najlepiej ND 3.0) i cały szary (jeszcze nie wiem jaki) do reszty.

Ja mam trzy połówki - dwie z twardym przejściem, jedną z miękkim. Myślę, że warto mieć przynajmniej dwie półówki (każdą z innym przejściem).

Jeśli chodzi o filtr cały szary, to proponuję raczej wkręcany w gwint, klasyczny, aniżeli filtr typu Cokin. Wkręcany jest zdecydowanie wygodniejszy i często pozwala jeszcze na nakręcenie osłony psłonecznej.

Opcją jest kupienie zamiast pełnego szarego takiego oto fadera http://www.photo4b.pl/ind...d400-mk-ii-77mm
 

me_how  Dołączył: 06 Lis 2010
Benek, wkręcane odpadają, potrzebuję taki filtr praktycznie do każdego obiektywu.
I tu jest przewaga Cokina.

Właśnie zamawiam uchwyt slim i komplet adapterów, w sumie 117 zł. Pozostaje wybrać filtry.
 

Kuszelas  Dołączył: 12 Lis 2006
White, tobie tak dobrze z oczu patrzy, a jak co do czego przyjdzie to chcesz człowiekowi zabierać pieniądze :mrgreen:
Ale sprawdziłem, jedzisz na PPD - sam Cię sponiewieram. Produktami DIY.
Szykuj KC chłopie :mrgreen:
Całuszen Aus Kaschubken - Kuszelas
 
BartekKw  Dołączył: 12 Gru 2008
White napisał/a:
me_how, żeby namieszać to sprawdź jeszcze opcję z naświetlaniem dwóch klatek i łączeniem ich w postprocesie. Kiedyś używałem połówek, od pewnego czasu już nie. Sprawdza się w 90% przypadków. Zaoszczędzone pieniądze daj mi, a nie Kuszelasowi. :D


Pomysł przetestowany, ale jednak z polowka ładniej sie niebo wyciąga :)
Filtrów ND 3.0 w systemie Cokina nie polecam - przy dłuższym naswietlaniu światło przedostaje sie przez nieszczelnosci holdera i daje niezłe kwiatki......
Hitechy miałem, uzywalem i oddalem. Przy kombinacji z polarem Marumi dawały fioletowe zafarby trudne do usunięcia w postprocesie. Od momentu zakupu Lee wszystko sie zmieniło ;)
 

me_how  Dołączył: 06 Lis 2010
Dzisiaj dotarł holder szerokokątny, adaptery oraz zestaw Hitech 85 w postaci szarej połówki 1.2 soft, pro stop 10 oraz szarego ND 0.9. Mimo że holder i adaptery to podróby to wszystko ładnie się wkręca i pasuje, w weekend jak będzie czas przetestuję to w terenie ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach