darmuszka  Dołączył: 14 Lut 2010
Staruszek Takumar SMC 200/4 problem
Proszę fachowców z forum o pomoc.
Dostałem za frico po długich pertraktacjach starego Asahi Takumara 200/4 na M42. (Miałem nadzieje, że będzie miodzik do mojego starego Elektro Spotmatica)
Ma grzyba (widać na fotce) ale stwierdziłem, że tylko mu doda to uroku i uszkodzony index przysłony (pomyślałem, że sam naprawię).
Problem wyszedł w domu gdy okazało się, że szkło nie ostrzy na przejściówce na nieskończoność. Założyłem na Me super i na GX20 i niestety kiszka.
Czy to problem niewielkiego zwiększenia odległości przez przejściówkę czy tez słoik walnięty? i trza justować w warsztacie.






[ Dodano: 2010-05-29, 14:23 ]
Dodam, że bliżej szkiełko kroi fajnie i na odległości 100-200 metrów jeszcze ostrzy.

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
darmuszka napisał/a:
Problem wyszedł w domu gdy okazało się, że szkło nie ostrzy na przejściówce na nieskończoność. Założyłem na Me super i na GX20 i niestety kiszka.
Czy to problem niewielkiego zwiększenia odległości przez przejściówkę czy tez słoik walnięty?

Jeżeli przejściówka z kołnierzem to wina przejściówki.
 

darmuszka  Dołączył: 14 Lut 2010
Kołnierz maleńki (max 1mm). Na klinie na MEs widząc wyraźnie, że klin się nie zbiega na infiniti.
Na f16 moje okularowe oczy mówią mi, że już lepiej ale na pełnej dziurze kiszka.

plwk, dzięki, jak wrócę do chatki purchatki to spróbuje na ElSp.

Większość obiektywów ma przejazd przez nieskończoność i miałem nadzieje, że ta przejściówka właśnie wykorzysta ten extras ale tutaj chyba wszystko spasowane na styk.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
darmuszka napisał/a:
Kołnierz maleńki (max 1mm).

Bagnet K ma identyczną odległość rejestrową jak M42 i przejściówka nie może zmieniać tej odległości.
darmuszka napisał/a:
Większość obiektywów ma przejazd przez nieskończoność

Tak mają obiektywy z AF, prawidłowo wyregulowany obiektyw MF nie powinien "ostrzyć poza nieskończoność".
 

darmuszka  Dołączył: 14 Lut 2010
plwk
tak się przyglądałem temu takumarowi i zauważyłem, że trzy małe śrubki na pokrętle ostrzenia były lekko uszkodzone.
po zabawie z śrubokrętem udało mi się wsunąć tubus z przednia soczewka głębiej i teraz na klinie na MEs wydaje się oki. Nie wiem czy ktoś dobierał się do szkła aby wyczyścić grzyba i czy moje zabawy maja sens. Tzn na klinie mam ostro ale czy będę miał ostro na kliszy?



[ Dodano: 2010-05-29, 15:20 ]
Mygosia, dzięki za poprawną lokalizację.... ;-)
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
plwk napisał/a:
prawidłowo wyregulowany obiektyw MF nie powinien "ostrzyć poza nieskończoność"

Ta uwaga nie dotyczy obiektywów lustrzanych MF.
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Bardzo dobre szkło, trochę szkoda się w nim grzebać ze względu na grzyb, tym bardziej, że nie powinien w takim stanie mieć jakiegoś znaczącego wpływu na całokształt. Jeżeli już, to można spróbować zadziałać drastycznie ultrafioletem z lampy do odkażania pomieszczeń stosowanej w gabinetach lekarskich. Na wszelki wypadek można zakryć całość za wyjątkiem soczewki. Pomóc nie musi, ale nie zaszkodzi.
Albo nauczyć się z tym żyć.
 

darmuszka  Dołączył: 14 Lut 2010
Ultrafiolet?
Się znajdzie. Tutaj kubki do saturatorów<?> z woda są wielokrotnego użytku i właśnie dezynfekowane w szafkach z UV. :-D Do mikrofali nie wkładać? :evilsmile:
W szkle definitywnie ktoś już grzebał ale fotki na razie całkiem nieźle, przynajmniej na gx.
Dokręciłem śrubki i czekam na jutrzejszy dzień i popstrykam co nieco...
 

Apan06  Dołączył: 24 Kwi 2010
Na GX grzybek nie powinien mieć wpływu bo przecież korzysta ze środka nie boków. Grzybka możesz naświetlić UV, ale raczej to nic nie zadziała, ale na pewno nie zaszkodzi. (chociaż jeżeli zadziała pozytywnie to daj znać na PW ;-) ) Obiektyw musi leżeć w suchym miejscu, by grzybek się nie rozrastał. Szczególnie niepolecane są mokre torby :evilsmile: Mikrofalówka też nie jest polecana. Dobrze, żeby miał przewiew i raczej leżał na wierzchu.
 

darmuszka  Dołączył: 14 Lut 2010
Grzybek niech sobie w sumie jest. Mi nie przeszkadza, aby nie wlazł mi gdzieś na (moje lub gx) body. :lol:
Martwię się tylko tym grzebaniem w ostrzeniu tej szklanki bo kiedyś tak wyregulowałem Starta że jak na górnym obiektywie miałem ostro to na dolnym bokeh wylewał się przez tylna ściankę..
Tutaj mam nadzieję po skręceniu do kupy na gx foty ostre zatem problem chyba już z głowy..
 

rbanas1100  Dołączył: 28 Maj 2010
Jak na klinach w ME masz ostro (zakładam, że lustro w aparacie jest poprawnie ustawione) to problemu z ostrzeniem nie będzie.
Oczywiście zawsze można kupić przejściówkę bez kołnierza (jakieś 30-40zł na Allegro).
 

darmuszka  Dołączył: 14 Lut 2010
rbanas1100.
Cześć świeżak forumowy. (Jak i ja :lol: )
Nie czytasz wcześniejszych postów (Jak i ja :-P )

Pisałem, że przejściówka ma 1mm max zatem bez kołnieża..
plwk pisał, że na tej przejścówce K ma taka samą odległość rejestrowaą jak M42
Na gx zdjęcia miodzik, na MEs ostrzy juz dobrze zatem problem zamknięty.
:-B
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Pisałem, że bagnet K ma taką samą odległość rejestrową jak M42. Wynika z tego, że przejściówka nie może wystawać ponad powierzchnię bagnetu.
 

darmuszka  Dołączył: 14 Lut 2010
Jasne, teraz rozumiem.
Moja wina. Zmyliło mnie to, że 55/1.8 który mam z ta przejściówką nie wykazywał problemów.

[ Dodano: 2010-05-30, 10:23 ]
plwk
Tak abym się już ostatecznie dowiedział. Na zdjęciu poniżej dwie przejściówki.
Zatem rozumiem, że ta lewa to też z kołnierzem który może sprawiać problem z ostrzeniem na starych Takumarach? Jak napisałeś o kołnierzu, to automatycznie pomyślałem o tej prawej (tej używam do 800/8)
 

rbanas1100  Dołączył: 28 Maj 2010
darmuszka napisał/a:
rbanas1100.
Cześć świeżak forumowy. (Jak i ja :lol: )
Nie czytasz wcześniejszych postów (Jak i ja :-P )

Pisałem, że przejściówka ma 1mm max zatem bez kołnieża..
plwk pisał, że na tej przejścówce K ma taka samą odległość rejestrowaą jak M42


Czytałem, czytałem i wiem, co masz :-D . Problem w tym, że ten 1mm to - wbrew pozorom - bardzo dużo, bo oznacza całkowite zepsucie ostrości (szacunkowo dla ogniskowej 300mm wysunięcie przedniej grupy soczewek o 1mm daje punkt ostrości na mniej więcej 100m, a dalej jest mydło). Tak to wyglądało z pewnością nim zaingerowałeś w tubus obiektywu. Tobie udało się przestawić obudowę tak, że przednie soczewki dają się wkręcić głębiej, co oczywiście zrekompensowało kołnierz przejściówki (i tu gratuluję Ci skutecznej ingerencji :-D ).
Inna sprawa, że na korpusie M42 teraz ten obiektyw ostrzyłby na nieskończoność przed końcem zakresu ustawiania ostrości ;-) .
Jedyną bezproblemową przejściówką M42/PK jest taka bezkołnierzowa - całkowicie chowająca się w bagnecie.
Może ktoś zapytać, po co zatem robią takie z kołnierzem? Ano niektóre aparaty miały w ten sposób wyżłobiony bagnet K, że kołnierz chował się i tworzył z nim jednolitą płaszczyznę. Przykładem może tu być rosyjski Zenit AWTOMAT (lub AM - bo to praktycznie ten sam aparat) i prawdopodobnie reszta Zenitów z bagnetem K. Jako ciekawostkę dodam, że te rosyjskie przejściówki przy kołnierzu mają jeszcze specjalne ucho z otworem, w które wskakuje bolec blokujący obiektyw. Miało to tę zaletę, że przejściówka siedzi znacznie pewniej niż bezkołnierzowa z blaszkami blokującymi na obwodzie. Tylko że tej ruskiej (przez to ucho właśnie) nie da się założyć na bagnet KAF :-( .
Dobra, bo nudzę. Ale o starym sprzęcie analogowym to ja mogę godzinami gadać. :oops:

A'propos przejściówek na zdjęciu.... Lewa jest kołnierzowa typu M42/PK, zaś prawa.... T2/PK. Ta prawa nie nadaje się do szkieł M42. T2 to też niby gwint M42, ale o odcinku roboczym 0,75mm, zaś klasyczne M42 ma odcinek roboczy 1mm. Mówiąc po ludzku, w czarnej przejściówce jest drobniejszy gwint. Szkła T2 są tak skonstruowane, że dopiero z tą przejściówką ostrzą poprawnie.

 

darmuszka  Dołączył: 14 Lut 2010
rbanas1100
Dzieki za wyjaśnienie. :oops: :cry: :-D
Jak pisałem na starym takumarze 55/1.8 nie było tego widać i nie przypuszczałem, że aż tak na 200setce się uwidoczni.
No nic, zawsze coś nowego. :-B
 

rbanas1100  Dołączył: 28 Maj 2010
Cała przyjemność po mojej stronie! :-D :-B
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Przejściówkę z kołnierzem, tą lewą, można stosować w przypadkach, gdy nie jest potrzebne ostrzenie na odległości większe niż kilka metrów. Ta prawa jest do obiektywów do niej przystosowanych i nie zmienia długości rejestrowej.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach