pls2011  Dołączył: 19 Sty 2011
alkos napisał/a:
mario633 napisał/a:
Co to są za plamki (kropki) na przedniej soczewce?
U mnie pojawily takie jak przesadzilem ze smarowaniem ukladu AF... moze byc zatem smar. Do wyczyszczenia.
Kupiłem tą sigmę od Mariusz_CH rozebrałem i rzeczywiście był to smar na brzegach ( nie było widać bo pierścień zasłaniał ) i kropeczki smaru na soczewce.
 

piotr_w  Dołączył: 14 Lis 2006
BTW, Sigm 24/2.8 było kilka różnych, najciekawszą jest wersja Filtermatic z wbudowanymi filtrami niebieskim, pomarańczowym i żółtym.
 
MaciekD  Dołączył: 03 Lis 2021
matb napisał/a:
kiedyś miałem taką Sigmę (bez autofocusa, ale z A). Podobno miała chyba podobno podobny problem. Poszła do dagio i on ten problem zidentyfikował, zdiagnozował i zdaje się nawet naprawił.

Gdzie jest dagio...? :-)
Moja ma prawie na pewno ten sam problem - tj. listki przysłony zaczynają się pokazywać przy f/4, jakby przysłona się "spóźniała" o jakieś 2/3 EV.
Pomiary światła TTL są spoko - w teorii i przy obiektywach nie winietujących... ;-)
Ale na jakimś f/11 można popróbować.

Przyglądam się też zdjęciom z tego obiektywu - wydaje się jakby lekko zdecentrowany.
Z drugiej jednak strony, wyrównanie tego zdecentrowania po obu stronach zdjęcia wymaga minimalnego ruszenia pierścienia ostrości, o jakiś ułamek milimetra - co w przełożeniu na ruch helikoidy przekłada się na... ZERO.
Maltretuję ten 40-letni obiektyw na 36 mpix matrycy - może on trzyma swoje standardy, a ja po prostu się czepiam? :-P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach