remo_78  Dołączył: 29 Gru 2009
Coś nie tak z ostrością
Mam problemy ze złapaniem ostrości i to na rożnych obiektywach. Mimo małych przesłon wydaje się że fotki powinny być bardziej ostre jednak wychodzą mydlane. Macie jakies uwagi co mozna ewentualne sprawdzić. AF punktowy, celownik na twarz a później przekadrowanie.. Poniżej kilka przykładów. Przesłona od 1.4 do 2.0 mimo to teoretycznie z GO nie powinno być tu problemów... Do obiektywów manualnych użyłem matówki z klinem (made in china):
FA 50/1.4@1.4


HELIOS 44K @2.0



Pentacon 50/1.8@1.8
 

joker333  Dołączył: 24 Cze 2009
50 1,4 na pełnej dziurze to ogólnie mydli nieco
a właśnie 2 pierwszych ja nie bardzo rozumiem dlaczego iso 200? aparat dobrał 1/4000 pewnie juz zabrakło mu na krótszy czas

edit helios też najostrzejszy na 2.0 byc nie musi , na przedostatnim za to wyraźnie nie trafiłeś z ostrością w twarz jest gdzies z przodu ostro
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Ostrość ( sharpness) w body ustaw na +1 lub +2 ( masz ustawione na standard ).
Po zmianie rozdzielczości fotki - należy ją wyostrzyć programowo.
 
folab  Dołączył: 31 Sty 2007
Zwyczajnie nie trafiasz z ostrocią,chyba musisz pocwiczyc,ale tu trafiłes ładnie.
Skopiowałem i rozjasniłem żeby się przyjrzec .
 

ulro  Dołączył: 14 Lip 2009
remo_78 napisał/a:
AF punktowy, celownik na twarz a później przekadrowanie. Przesłona od 1.4 do 2.0.


Po pierwsze - FA50 nie jest żyletą w zakresie przysłon 1.4-2.0. Po drugie - na tych przyslonach głebia ostrości jest mała. Jeżeli dodatkowo przekadrujesz, uzyskasz przesunięcie i tak już małej płaszczyzny głębi ostrości. Moja rada - jesli chcesz robić ostre portrety i uzyskiwać rozmyte tło używaj przysłon f/2.8-f/4.0 i/lub ustawiaj ostrość którymś ze skrajnych punktów.
 

el Burakos  Dołączył: 12 Gru 2009
ulro napisał/a:
lub ustawiaj ostrość którymś ze skrajnych punktów

czemu tak?
 
MMM  Dołączył: 19 Cze 2009
el Burakos napisał/a:
ulro napisał/a:
lub ustawiaj ostrość którymś ze skrajnych punktów

czemu tak?


Bo po przekadrowaniu zmienia się płaszczyzna ostrości.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Żeby nie przekadrowywać.
 

el Burakos  Dołączył: 12 Gru 2009
MMM napisał/a:
Bo po przekadrowaniu zmienia się płaszczyzna ostrości.

musiałbym to miec narysowane na papierze milimetrowym bo nie rozumiem :-?
ja robię z centralnym punktem i dopiero przekadrowuję (wydaje mi się to łatwiejsze...)
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
 

el Burakos  Dołączył: 12 Gru 2009
Raven, szacun :-B
jeszcze podaj numery w totka i bedzie git :mrgreen:
 
remo_78  Dołączył: 29 Gru 2009
No pięknie :-B
To tłumaczy dlaczego robiąc testy(gdzie poświęciłem dzisiejszą cała noc) ustawionych po sobie pisaków (zamiast bateryjek) próbując wyostrzyć na środkowy ale trzymając aparat pod różnymi kątami do obiektu za każdym razem ostrość wychodziła mi gdzie indziej. Czyżby ten rysunek był lekarstwem na ff/bf dla tych co się tego w swoich puszkach doszukują?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Takie testy robi się tylko i wyłącznie z aparatem na statywie.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Może to mieć znaczenie w makro, ale kiedy odległości przedmiotowe dochodzą do kilku metrów, nie wydaje mi się, żeby miało to wpływ.
 
remo_78  Dołączył: 29 Gru 2009
Powiem tak. Od wczoraj zawziąłem się i postanowiłem rozwikłać dlaczego nie mogę trafić z ostrością. I tak testując wszystkie moje manualne obiektywy jak w stopce plus jedyny automat jaki mam FA 50/1.4, poświęciłem na to całą noc i pół dnia, kilka pisaków, bateryjek, tablic do AF testów i cała masę nerwów. Jakie wnioski? Hmmm a takie że nic nie kumam. Ten sam obiektyw na przedmiocie w odległości 1 metra wykazywał FF żeby na przedmiocie o 1,5 m dalej wykazywać BF. Wczesniej korygowałem przecież AF na tablicy do testów, ze statywem i bez redukcji drgań. Obiektywy HELIOS 44K , PENTAX 50/1.4, Vivitar 28/2.8 mniej więcej wskazywały te same przypadłości natomiast PENTACON 50/1.8 zupełnie w drugą stronę. Hmmm typowe masło maślane i jeden wniosek AF i potwierdzenie ostrości w K10 jest szalony i nie do ujarzmienia. Najbardziej mnie wkurzyło to że jak wyżej wspomniałem na przedmiotach wykazywał FF by w momencie kiedy np. oddaliłem się kawałek i pstryknąłem to już było BF. Menu DEBUG MODE więc aż się grzało. To moja pierwsza lustrzanka i świadomie wybrałem K10 a tu taki zawód. Jak to to teraz ujarzmić????? Da się?
 

Kapar  Dołączył: 29 Sty 2008
remo_78 napisał/a:
Jak to to teraz ujarzmić????? Da się?

da się... zacznij robić zdjęcia :) Każdy z nas chyba przechodzi (ł) przez burzliwy okres fotografowania tablic i baterii, po czym rzucił to w kąt i robił normalne zdjęcia. Nagle problem przestał istnieć... :-B
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
remo_78, nie powinieneś ustawiać korekcji AF dla ręcznego obiektywu- podejrzewam, że różne wyniki dla szkieł manualnych wynikają częściowo z Twojej winy a częściowo z pewnej "bezwładności" potwierdzenia ostrości w k10. Ustaw w debug_Mode Af pod SMC FA a inne musisz po prostu wyczuć (albo zmienić matówkę).
 
remo_78  Dołączył: 29 Gru 2009
No to mam dobre wieści. Wczoraj poświeciłem sobie cały dzień na synchronizacje obiektywów z puszką. Fajna zabawa tym bardziej że każdy obiektyw z moja K10 inaczej się zachowywał. Doszedłem co i jak, gdzie boli z czym nie gra i jak ustawić żeby było dobrze. Wniosek taki że konieczne jest poznanie założonego obiektywu do cna. Jeżeli się już to zrobi i wiadomo co i jak ustawić focenie to juz "tylko" czysta przyjemność. Nadzieje odżyły. Więc do nauki panie i panowie, nauki swoich obiektywów i focić, focić i jeszcze raz focić...
 

adrian  Dołączył: 06 Mar 2007
Zajrzyj do tych artykułów - może to rzuci Ci nieco światła (na matryce ;-) ). :-D

FF/BF - i głębia ostrości część I
FF/BF - i głębia ostrości część II
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
adrian napisał/a:
Zajrzyj do tych artykułów - może to rzuci Ci nieco światła (na matryce ;-) ). :-D

FF/BF - i głębia ostrości część I
FF/BF - i głębia ostrości część II


I tymi oto linkami udaremniłeś serię idiotycznych pytań, które miałem zadać w najbliższym czasie :lol:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach