godojoshi  Dołączył: 22 Wrz 2009
[obiektyw] SMC A 28/2.8 - nie doświetla na pełnej dziurze
Witam! Mam nadzieję, że nie przegapiłem przydatnych informacji w zasobach. Następujący problem pojawia się na mojej A28/2.8, którą zapragnąłem przetestować.
Na pełnej dziurze (f2.8) zdjęcia są niedoświetlone o ok 0.7EV w porównaniu do wyższych przysłon, na których jasność utrzymuje się już na bardzo podobnym poziomie. Jakiś pomysł?

Btw. takie dodatkowe pytanie, jakby ktoś miał możliwosć sprawdzenia. Jaki kolor powłok (że tak się wyrażę) ma ta 28ka?

Dzięki!
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Zerknij czy prawidłowo działa przysłona.
 

godojoshi  Dołączył: 22 Wrz 2009
przysłonę na manualu sprawdziłem już przed napisaniem posta i wydaje się prawidłowa, na 2.8 wygląda, że cała schowana. Sprawdziłem jeszcze na 2.8 przy długim czasie mając pierścien przysłony ustawiony na A (w trybie Av oczywiście), i również wygląda ok - przysłona otwarta. Jeżeli dobrze rozumuję, to w przypadku problemów i domykania się przysłony na 2.8 (gdyby coś było nie tak), powinienem to zauważyć, gdyż 0.7 EV to już blisko różnicy pomiędzy 2.8 a 3.5, a 3.5 jest ewidentnie zauważalna.
Szybko założyłem 50kę, sprawdziłem od 1.7 do 4.0 i jest OK.

btw. może głupie pytanie i była gdzieś o tym mowa, ale czy to norma, że gdy przysłona w A, to pod sam koniec robienia zdjęcia wygląda tak jakby aparat jeszcze całkowicie domykał przysłonę?

[ Dodano: 2010-06-13, 12:31 ]
jeszcze taki update. Nie wiem na co licząc, chciałem przeczyścić przednią soczewkę, bo brzegi miała troche przybrudzone i zauważyłem, że przednia soczewka się kręci. Czy tak łatwo wykręca się soczewkę w tym modelu? W 50 są takie nacięcia, chyba po to, żeby porządnie chwycić, a tu po prostu zaczęła mi się kręcić przy czyszczeniu :-/ Obstawiam zatem, że obiektyw był rozkręcany...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach