Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Konwersja aparatu do IR
Leży u mnie na biurku bardzo rzadko używany Fuji f31fd, a co więcej - sam wymieniałem w nim matrycę więc jego rozkładanie nie stanowi dla mnie wyzwania. Zbadałem także jak oddziela się filtr IR od starej matrycy.
Pomyślałem więc, że skoro mogę to zrobić nie destruktywnie, to może warto się pobawić z fotografią IR.

Tutaj pojawia się pytanie do was. Z czego zrobić filtr zastępczy, czyli taki który przepuszcza podczerwień odcinając światło widzialne?
Słyszałem/czytałem (a nawet trochę sprawdzałem) o prześwietlonej końcówce filmu C41, dyskietkach, filtrach na reflektory czołgu itp. ale co sprawdzi się najlepiej? Tak aby nie było zbyt grube, nie degradowało ostrości/kontrastu i nie wprowadzało nadmiernego zafarbu "od siebie"?
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Możesz kupić jakiś mały filtr IR i go przyciąć. To chyba będzie najlepsze optycznie.
 
irbiss  Dołączył: 08 Kwi 2009
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Stachu, niewątpliwie, jednak po Allegro widzę, że to minimum 60zł - a wiadomo jak to jest kiedy się coś chce zrobić dla testu - po taniości o-)

irbiss, czyli znane sposoby - dyskietka, końcówka filmu, dyskietka+końcówka filmu...

To przetestuje jeszcze z moim zmodyfikowanym webcamem co się będzie najlepiej spisywało kiedy wyjdzie jakieś słońce...
 
irbiss  Dołączył: 08 Kwi 2009
Możesz próbować licytacji z tym filtrem:
http://www.allegro.pl/ite...fra_red_ir.html

Może akurat wyjdzie taniej...
 
dominik  Dołączył: 19 Kwi 2008
Tyle że ten to tylko 720nm (czyli trochę widzialnego wpuszcza) i nie nadaje się do cięcia.
Po pierwsze warto zainteresować się grubością filtra. Musi być odpowiednia. Cokin ma IR007 i ten świetnie nadaje się do podmianki.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Dyskietkę odradzam. Mi nic z tego nie wyszło. Jak byś chciał, to mogę Ci wysłać ten filtr od czołgu. Problem z nim jest taki, że to hartowane szkło i nie jest łatwo go pociąć.
 

Vera  Dołączyła: 24 Cze 2010
Stachu,
wiesz, babska ciekawość.
Jak wydłubałeś ten filtr z czołgu? I gdzie był ten czołg? Poza tym ciekawe co robili żołnierze
:mrgreen:
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Scyzorykiem wydłubałem. :P A czołg stał w tym sadzie, co jabłka zbierałaś. ;)
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Stachu, dzięki za propozycję, ale o ile dobrze pamiętam, w którymś wątku pisałeś, że on a 5mm grubości ma... Nie wejdzie o-)

Prawdę powiedziawszy, chyba plan upadnie. Może jak mi jaki mniej fajny aparacik wpadnie w ręce.
Boję się, że kiedy by mi się już znudziło, to by mi się nie udało tak idealnie matrycy wyczyścić, żeby tam nić pomiędzy nią a oryginalnym filtrem nie zostało.

Stchórzyłem

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach