andremobile  Dołączył: 27 Maj 2008
ja miałem tak samo z tym obiektywem na k5, przy ostrzeniu z bliska, po wgraniu najnowszego oprogramowania problem całkowicie zniknął
 

jaro63  Dołączył: 20 Sty 2013
andremobile napisał/a:
ja miałem tak samo z tym obiektywem na k5, przy ostrzeniu z bliska, po wgraniu najnowszego oprogramowania problem całkowicie zniknął


W tym sęk.... że mam najnowsze oprogramowanie :!:
 
verc  Dołączył: 06 Sie 2012
To zostaje jeszcze sprawdzić z innym body. Albo innym użytkownikiem pentaxa.
Ja miałem podobny problem z ostrością, ale dotyczył wszystkim moich szkieł: wydawały się nieostre, z lekkim odcieniem fioletowym. Powodem była korekcja balansu bieli w ustawieniach automatyczny balans bieli. To moje subiektywne odczucia.
 
RiddlerPL  Dołączył: 19 Sty 2008
Swego czasu opisywałem DA 35/2.4 i obiedałem napisać po jakimś czasie jak się on trzyma (była dyskusja tycząca jego plastikowatości).
Po roku posiadania (prawie co do dnia) unlimiteda mogę już z pełną świadomością napisać, że plotki o gorszości jego konstrukcji są bzdurne. Obiektyw kupiłem na poczatki sierpnia 2012. Używałem intensywnie do różnych celów. Fasion, portretówka (szersza), reportaż, koncertówki, landszafty. Wszystkiego po trochu. Zarówno w dobrych czystych warunkach jak i w takich gorszych (plaża, plener itp). Zrobiłem tym konkretnie szkiełkiem lekko z 15-20 tys zdjęć (tak oceniam ich ilość) a więc niemało. Żadnuch UV nie używałem, jedynie czasami dokręcałem odłonke przeciwsłoneczną, polara lub Cookina. Obiektyw jak na razie nie ma śladów zużycia jakiś. Żadnych luzów, klekotania czy coś. Soczewki i ich powłoki mimo iż przeszły sporo także są w dobrym stanie. jedynie co, to troszke brudu który nazbierał się w mechanizmach (szkiełko nieszczelnione) i przy manualnym ostrzeniu daje o sobie znać (czuć lekkie "chrobotanie"). Na komfort/jakość pracy niewielki to ma wpływ. Przez ten czas zrobiłem w/w obiektywem mase zdjeć - dalej podtrzymuje opinię o jego dobrej jakości optycznej i powtarzalności uzyskanych wyników. Po prostu dobry kawałek optyki za naprawde sensowne pieniądze. Przyrównywanie go do Canonowego EF 50/1.8 uważam za nieuprawnione...
 

jaro63  Dołączył: 20 Sty 2013
Odnawiam wątek na temat nieostrości przy przysłonie 2,4. zmieniłem firmware na 1.05 w puszce (K-30) i mam wrażenie (jeszcze dobrze nie sprawdziłem) że łapanie ostrości powróciło do normy. Może coś poprawili w oprogramowaniu.
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Może po prostu za dużo kręciłeś w zakładce precyzyjna regulacja ostrości i potrzebny był dobry reset 8-)
 

jaro63  Dołączył: 20 Sty 2013
"Złudne nadzieje"... miałem, jest tak jak było. Tylko mikro-regulacja na +7 poprawia ostrość. :-(
 

killym  Dołączył: 16 Sie 2013
Panowie poszukuję odpowiedzi czy w dzisiejszych czasach watro kupić DA 35 f2.4 czy SMC-k 28mm.3.5.
Cena porównywalna a jak już kupuję w tej kategorii cenowej to chciałbym lepiej wybrać(jak każdy). Pozdrawiam serdecznie!
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
killym napisał/a:
czy w dzisiejszych czasach watro kupić DA 35 f2.4 czy SMC-k 28mm.3.5

Skoro pytasz o dwa różne obiektywy (inne ogniskowe, światło, AF i brak AF) to znaczy, że nie potrzebujesz żadnego z nich. Serio.
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
Do różnic wymienionych przez Enzo dodam jeszcze wymiary, masę i pierścień przysłony.
killym, moim zdaniem po pierwsze powinieneś odpowiedzieć sobie na pytanie co i jak chcesz fotografować. Dopiero po tym ma sens dobieranie obiektywu w ramach posiadanego przez Ciebie budżetu.
 

killym  Dołączył: 16 Sie 2013
Enzo napisał/a:
Skoro pytasz o dwa różne obiektywy (inne ogniskowe, światło, AF i brak AF) to znaczy, że nie potrzebujesz żadnego z nich. Serio.

1. Oczywiście że pytam o 2 różne obiektywy, jaki byłby sens gdybym pisał o te same?
2.Mimo iż moje pytanie nie było sprecyzowane, nie znaczy od razu że musisz być niegrzeczny.Serio.
3. Ja rozumiem że obiektywy te mają z grubsza różne zastosowanie, ale dla mnie mają dwie wspólne rzeczy mianowicie szeroką ogniskową i porównywalną cenę. Jeśli pominąć istotną kwestię AF, chciałbym się dowiedzieć który z tych relatywnie tanich szkiełek byłby lepszy do fotografii amatorskiej? Czy to już półka w której muszę wiedzieć czego chcę i czego będę oczekiwał po tym obiektywem i tymże się kierować przy wyborze?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
28 a 35 to jednak dwie różne ogniskowe i żadnej z nich nie można na matrycy APS-C uznać za szeroką a jedynie za standardowe.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
killym napisał/a:
Mimo iż moje pytanie nie było sprecyzowane, nie znaczy od razu że musisz być niegrzeczny.Serio.

Przepraszam jeśli tak to odebrałeś. Jednak piszesz:
killym napisał/a:
chciałbym się dowiedzieć który z tych relatywnie tanich szkiełek byłby lepszy do fotografii amatorskiej?

Co masz na myśli pisząc fotografia amatorska? Co mamy rozumieć pod tym pojęciem?
mr.ra66it, dobrze pisze. Jeśli masz w tej chwili obiektyw 18-55 zwany kitem to przejrzyj sobie zdjęcia nim zrobione, sprawdź jakiej ogniskowej używasz najczęściej, zastanów się czego (i czy) czegoś w nich brakuje. Potem będziesz mógł sprecyzować swoje potrzeby i kupić to czego potrzebujesz.
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
Cytat
3. Ja rozumiem że obiektywy te mają z grubsza różne zastosowanie

to w pewnym sensie odpowiedź na
Cytat
który z tych relatywnie tanich szkiełek byłby lepszy do fotografii amatorskiej?


Od strony użytkowej - DA 35mm f/2.4 jest mniejszy, lżejszy i łatwiejszy w użyciu, nie ma pierścienia przysłony (ustawianie przysłony tylko z aparatu). SMC 28mm f/3.5 jest większy, cięższy, wymaga ręcznego ustawienia wszystkiego, podłączony do korpusu przez adapter odwrotnego mocowania daje powiększenie x1.9.
 
Ynciol  Dołączył: 15 Paź 2008
Witam
Sam się wkleję w dyskusję ze swoim pytaniem.
Mianowicie spodziewam się potomka z czego się niezmiernie cieszę i mam zamiar nacieszyć się również fotografiami mojego dziecka.
Problem mój stanowi mieszkanie...niezbyt duże. Mam fa 50 1.4 i przy ujęciach mama-dziecko pewnikiem wyląduje na ścianie przyklejony łopatkami. Mam też sigmę 17-70, 2.8-4.5 no ale tam te 2,8 znika szybciej niż browar na imprezie.
Myślałem że własnie skuszę się na używaną 35 2.4, bo z sigmami 30 1.4 to posucha ale z drugiej strony może jakiś Tamron/Sigma 17-50 z 2.8, światło podobne jak 35 a można w nim trochę szerzej lub wężej? I drugą sprawą jest budżet więc na pewno używka kwestia 500-900. Pytanie co moglibyście mi zasugerować?
 
Ynciol  Dołączył: 15 Paź 2008
Z pewnością przez pierwsze kilka miesięcy będzie mało mobilny :P tzn. mobilna:) bardziej boję się o światło bo przecież lampą nie dopalę.
Ale może doświetlę to blendą może jakąś żarówką 5500K, muszę spróbować i się zobaczy jak to rozwiązanie się sprawdzi.
W weekend cosik pokombinuję.
 

astal  Dołączył: 22 Mar 2011
No mam już "Plastic Fantastic". Parę zdjęć przy pełnym otworze... Fantazja! Temat obiektywu standardowego w sensie stałki do K-5: odpracowany.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
astal, mając niezłego optycznie Tamrona 28-75/2.8, nieszczególnie widzę sens kupowania aż tak ciemnej stałki, zwłaszcza jeśli mówimy o używaniu na koncertach, ale Twój wybór... :roll:
 

astal  Dołączył: 22 Mar 2011
"Bycz, pliz" ;-)

jaad75, ja wiem co to jest snobizm. Wiem co to jest kupić 7x droższe szkło w metalowej obudowie i robić focie przy f/2.2. Ja plastikiem zrobiłem zdjęcia grafiki od 2.4 i jakość naprawdę mi się podoba. No, a takich oczu i włosów to ja Tamronem jednak nie dostawałem. Focia jest poprawiona tonalnie, cera zmiękczona, fota lekko podostrzona i z winietką. f/2.8. Nie bałbym się zrobić przy 2.4.

A propos, żona się cieszy, że to tylko 729 zł, choć smutna ;-)

Kadrowane na 4:3.


Crop 15% z powyższego.


Prosto z lajtruma, bez ostrzenia, f/2.4, z ręki:


Kadr z powyższego. Od 2.8 miękkość znika.
 

axolotl  Dołączył: 01 Lis 2011
Sloiczek rewelacyjnie ostry, tylko nie jestem pewien czy nie ma problemow z ostrzeniem na odleglosc ..... tak jakby czasami nie ostrzyl na nieskonczonosc .... blizsze elementy na fotkach wychodza super ostre. Mial ktos taki problem?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach