Matewka  Dołączył: 16 Wrz 2006
Dwa pytania od amatora
Witam.
Mam dwa pytania dotyczące wywoływania negatywów. W ciemni suszy się negatyw. Wołanie troszkę nie wyszło, bo negatyw jest za jasny. I tu moje pierwsze pytanie: jak negatyw jest za jasny, to znaczy, że jest przewołany czy niedowołany? Dodam, że w myśl dobrej zasady przyłożyłem oko do całkowicie naświetlonego fragmentu negatywu i skierowałem wzrok na źródło światła. Aż raziło po oczach - czyli na pewno za jasny.

Druga sprawa; wołałem w temp. 15st. Celsjusza, niestety o lepszych warunkach mogłem pomarzyć.
Tabela sugerowała czas wołania:
- 10:30 dla temp. 20st.
- 16:30 dla 15st.
Czy taka temperatura może mieć jakiś negatywny wpływ na wołanie? (oprócz tego, że trzeba dłużej wołać... choć ja osobiście uważam, że dłuższy_czas=lepsza_dokładność )

Mam nadzieję, że ktoś zrozumie ten mój dziwny bełkot ;P
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Skupiam się na części drugiej, bowiem pierwszą, jak mniemam, ładniej wyłuszczy Ci Alkos.

Nie napisałeś w czym wołałeś. Jaka chemia. To ważne ze względu na skład.
Matewka napisał/a:
wołałem w temp. 15st. Celsjusza,
Poniżej 15*C hydrochinon reaguje bardzo, bardzo powoli, dlatego też nie powinno się zjeżdżać do takich wartości. Optymalną i wszędzie podawaną temperaturą jest 20*C.
Matewka napisał/a:
Czy taka temperatura może mieć jakiś negatywny wpływ na wołanie?
Może -> niedowołanie w stopniu trudnym do określenia, a dobranie dłuższego czasu jest raczej eksperymentem z wieloma powtórzeniami. Szkoda czasu i materiału.
Oczywiście, można wołać w wyższych temp skracając czas. Jest to o tyle wygodne, że mając w łazience ok. 23*C nie musisz się bawić w utrzymywanie temperatury procesu! Po prostu ustalasz czas dla 23*C i wołasz, a temp. chemii się nie zmienia, bo nie ogrzewa się od powietrza. Inaczej jest, jeśli masz niższą temp. chemii, wówczas musisz zadbać, żeby nie było wahań. No i tu są różne sposoby [o moim autorskim nie napiszę, bo jak coś popsujesz - a łatwo popsuć - to klisza do śmieci].
Czasem lepiej skrócić czas wołania i pracować w temperaturze pokojowej, niż przez 27minut starać się utrzymać 20*C!!! To chyba jasne.

Matewka napisał/a:
ja osobiście uważam, że dłuższy_czas=lepsza_dokładność
No właśnie sprawa dyskusyjna. Jeśli masz na myśli czas wlewania/wylewania chemii, to zapewne ta czynność przy długim czasie wołania będzie miała na proces mniejszy wpływ. Ale czas rzędu 1min przy wołaniu 10min nie robi różnicy. Lej śmiało, szybko lub wolno. Co do utrzymania temperatury zaś, wypowiedziałem się wyżej - długi czas może oznaczać problem i dokładność może [nie musi] spaść!

Temperatura jest ważna! Nie polecam wołania w temp. zbyt wysokiej. Czasem warto ryzykować trud chłodzenia podczas wołania [płaszcz wodny] żeby mieć niższą temp. procesu. W 27*C nie zawsze wychodzi dobrze. W wyższych tym bardziej.

Do wszystkiego trzeba umiaru!

Co do tego, czy negatyw jest przewołany lub niedowołany - najpierw trzeba wiedzieć jak się go naświetlało, żeby wiedzieć, czy jest rzeczywiście zepsuty podczas wołania.
Niektórzy specjalnie niedowołują...

:-D
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Matewka, a jak kontrasty?
Jak wywoływałam, to negatyw też mi się wydawał za jasny - taki jasno szary - i na dodatek mało kontrastowy. Jakaś taka bezpłciowa papka. Na skanie wyszło pięknie.

Matewka napisał/a:
całkowicie naświetlonego fragmentu negatywu

Czyli np do naświetlonego początku kliszy?
Teraz nie kojarzę, ale na 100% nie było to czarne u mnie.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Poprawnie wywołany negatyw [który uprzednio był prawidłowo naświetlony] to taki, przez który można czytać zadrukowaną czarną czcionką białą kartkę, zarówno przez jego jasne jak i ciemne fragmenty. Ogólnie im bardziej szara papka, tym lepiej, bo więcej szczegółów zawiera i można z niego przez regulację kontrastu wyciągać naprawdę sporo.
 

Matewka  Dołączył: 16 Wrz 2006
tref napisał/a:
Nie napisałeś w czym wołałeś. Jaka chemia. To ważne ze względu na skład.

Ilford Microphen 1+1
Płukanie w wodzie
Ilford Rapid fixer 1+3
Znowu woda

negatyw Ilford Delta pro 400

Dziękuję Trefie za pouczające wywody nt. temperatury. Przydadzą się w przyszłości, jednak teraz nie mam innego wyjścia, jak wołać w temp. 15*, ponieważ pomieszczenie zaadaptowane na ciemnię jest bardzo duże i ogrzanie go byłoby inwestycją wysoce nierentowną :>


mygosia napisał/a:
Jak wywoływałam, to negatyw też mi się wydawał za jasny - taki jasno szary - i na dodatek mało kontrastowy. Jakaś taka bezpłciowa papka. Na skanie wyszło pięknie.

W moim przypadku jest dokładnie tak, jak mówisz.

tref napisał/a:
Skupiam się na części drugiej, bowiem pierwszą, jak mniemam, ładniej wyłuszczy Ci Alkos.

Alkos! Gdzie jesteś? ;D
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Matewka, wiadro z letnią wodą o temp 19-20*, włóż weń koreks i już masz dobrą temperaturę. Nie mocz w tych 15*, poważnie.
 
Marsjon  Dołączył: 08 Paź 2009
tref napisał/a:
P...szara papka


a mnie ta szara papka podchodzi pod zle plukanie, za krotkie
 

zieloo  Dołączył: 25 Wrz 2010
Czyli niski kontrast - zbyt krótki czas wołania, zbyt niska temperatura lub słabe mieszanie.

Poniżej 18st C faktycznie lepiej nie schodzić, zbuduj sobie prostą łaźnię wodną, może to być pojemnik z wodą, wiaderko, zatkany zlew, cokolwiek co masz pod ręką ;-)

Delta to świetny materiał, warto trochę się przyłożyć do jego wywołania.

Powodzenia
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
tref napisał/a:
Ale czas rzędu 1min przy wołaniu 10min nie robi różnicy

Na Korexie by Cię za takie stwierdzenie zlinczowali ;-)
 

dern  Dołączył: 29 Paź 2009
Marsjon, zieloo, technik219, nieźli z was archeolodzy :-P
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
dern napisał/a:
Marsjon, zieloo, technik219, nieźli z was archeolodzy :-P
:?:
Masz na myśli sławetną dyskusję dadan_mafak vs. junkers_ju87? http://www.korex.net.pl/f...er=asc&start=60 i tak dalej przez 5 następnych stron :mrgreen:
 

Matewka  Dołączył: 16 Wrz 2006
No, no... ja już dawno ciemni nie mam, a temat dalej trwa! Magia internetu :mrgreen:
 

timor  Dołączył: 16 Kwi 2010
Matewka napisał/a:
No, no... ja już dawno ciemni nie mam, a temat dalej trwa! Magia internetu :mrgreen:

Szkoda...jeden mniej. Ale czy Cię nie porusza nasza pasja ?
 

Matewka  Dołączył: 16 Wrz 2006
Porusza! I żałuję strasznie, że nie mam warunków na ponowne otworzenie własnej.
 

ursz  Dołączyła: 02 Mar 2011
Też mam wychodek na zewnątrz :P
 

figureliusz  Dołączył: 31 Gru 2009
łazienka wystarczy, taka 2x2 w zupełności.
A za łaźnię wodną do koreksu wystarczy... woda wlana do wanny! Trzyma temperaturę do 0,5 stopnia przez godzinę spokojnie
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
chyba muszę do kogoś wpaść z :-B i zobaczyć tą magię "na żywo"... ja wszystko w C-41 i do labu

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach