M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Był sobie "Świat"
Cytat


Tymczasem „Świat” się „rozkręcał”. Na stronach pisma zaczęły pojawiać się fotoreportaże autorów z Francji, Włoch i Hiszpani. Z reguły nie posiadały własnych tekstów. Układane były w przemyślane zestawy, podkreślone krótką dynamiczną narracją. Biły na głowę rodzimą produkcję. Wśród autorów znaleźli się Francesco Nigro, Franco Pima i Antonio Sansone. Nieco później Willy Ronis wykonał dla „Świata” zdjęcia z paryskiej dzielnicy Saint-Germain, Werner Bischof opublikował serię z Japonii a David Seymour materiał z Sycylii. Redakcja tygodnika z wielkim namaszczeniem traktowała prace światowych gwiazd reportażu. Pojawiła się też publikacja Lisy Larsen, reporterki magazynu Life, zatytułowana „Polska w obiektywie amerykanki”, opatrzona dodatkowo zdjęciem i krótką notką o autorce. Fanfary zagrały przy serii zdjęć z Moskwy Henri Cartier-Bressona, który zresztą na krótko odwiedził redakcję „Świata”.

Polska fotografia wczesnych lat 50-tych głównie sprowadzała się do piktorializmu i działań czysto estetycznych. Krytyka zaczęła piętnować to zjawisko dopiero po Wystawie Młodych w 1955 roku. Krytyk Janusz Bogucki na łamach fotografii pisał wtedy o V Ogólnopolskiej Wystawie Fotografiki: „Wypomniałem ogromnej większości naszych mistrzów nie tyle jakikolwiek socrealizm, bo go tam już nie było, ile dość powszechną rejteradę przed rzeczywistością w dziedzinie po akademicku wypieszczonych, ładnych obrazów. Takiej ładności wyjałowionej starałem się przeciwstawić kilka odmian żywej, nowatorskiej fotografiki uprawianej przez najwybitniejszych twórców naszego czasu. Wśród tych odmian szczególne znaczenie ma fotografia reportażowa, która (…) należy dziś do elementarnych sposobów przekazywania wiedzy o świecie. Niestety zabójcza dla prawdy i dla sztuki zaraza lakiernictwa, sparaliżowała w znacznym stopniu również i rozwój fotoreportażu w krajach socjalistycznych”.
http://fotografiapro.pl/artykul_7.htm
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Próbkę tego, jak wyglądała praca fotoreportera w "Świecie" dał Kosidowski w "Fotoreporterach". Fajnie się to czyta. Jest o odwiedzinach HCB i o tym co powiedział o fotografach mody. Polecam do poduszki. Szkoda, że zniknął TAKI tygodnik, który mógł konkurować z Life'm z tamtych czasów, z Paris Match'em. To były złote lata. Łza się w oku kręci...
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Czy wiadomo ile razy H.C.B odwiedził Polskę ?.
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
Mam na strychu parę numerów, a w jednym z nich całkiem niezły materiał o narkomanii w latach 60' .
Wygrzebię to przeskanuję :-)
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Bez jaj. Biore sobie urlop na dzien ide do Biblioteki Narodowej. Ciekawe czy tam mozna jakos skanowac na miejscu.

[ Dodano: 2011-01-28, 10:28 ]
technik219 napisał/a:
Szkoda, że zniknął TAKI tygodnik, który mógł konkurować z Life'm z tamtych czasów
Wystarczy spojrzec na makiete okladki :-P
 

tatsuo_ki  Dołączył: 01 Mar 2009
dzerry, jakbyś szukał kogoś, kto by Ci poprzeszkadzał, to daj znać, którego dnia idziesz :evilsmile: każdy powód, żeby wyrwać się spod władania komputera jest na wagę złota :roll: ...
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
Odnalazłem już zdjęcia Willy Ronis'a z Paryża :-D
Brzegi zżółkły, ale w środku papier jest ok :-)
Wertuję dalej, a jest co przeglądać bo mam całe dwa roczniki, 55' i 56' :mrgreen:
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Zrób pdfy. Mówię poważnie, to po pierwsze zabytek, a po drugie lata owe w prlu były szczególne... Na pewno niejeden/niejedna chciałby(a) przejrzeć te numery.
 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
A czy czasem Profotografia nie przygotowuje jakiejs wystawy, czy nawet albumu poswieconego zdjeciom ze "Swiata"? Bodajze Grzegorz Klatka to robi.

[ Dodano: 2011-01-28, 20:40 ]
http://www.koniakowski.pl/2010-70.html

http://www.koniakowski.pl/2010-70a.html
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
podoba mi się że dużymi literami podpisują autora zdjęcia na okładce ...
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
dzerry napisał/a:
technik219 napisał/a:
Szkoda, że zniknął TAKI tygodnik, który mógł konkurować z Life'm z tamtych czasów
Wystarczy spojrzec na makiete okladki :-P

Nie szalej. 13 lat po wojnie chciałbyś okładkę jak z wczorajszego Newsweeka? Zresztą widziałem okładki amerykańskich czasopism z tamtych czasów i uważam, że nie mamy się czego wstydzić.
 

dispar  Dołączył: 14 Kwi 2010
Dzerry'emu chyba raczej chodziło szatę graficzną okładki,a nie o jej jakość... z tego co kojarzę to był plagiat Life'a.
 

sylwesto  Dołączył: 16 Sie 2008
Na okładce widać szacunek dla obrazu i fotografa jak zauważył guerilla. Obecnie front page zawalona jest pismem. Zresztą zupełnie wbrew zasadzie, mówiącej że mniej znaczy więcej.
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
dispar napisał/a:
z tego co kojarzę to był plagiat Life'a.


NO TO CO?
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
karmazyniello napisał/a:
NO TO CO
Oni zaczeli grac dopiero w 1967 :-P
 

fotostopowicz  Dołączył: 06 Lut 2009
dispar napisał/a:
Dzerry'emu chyba raczej chodziło szatę graficzną okładki,a nie o jej jakość...

rzeczywiście podobieństwo jest

[ Dodano: 2011-01-29, 21:06 ]
dispar napisał/a:
z tego co kojarzę to był plagiat Life'a.

ŁEE przesadzasz :-P
 

dispar  Dołączył: 14 Kwi 2010
... może przesadzam... czasem warto oglądać TiViPi Historia... jakieś dwa lata temu tam bodajże był film dokumentalny nt.: krajowych czasopism tego okresu i mówiono skąd się wziął pomysł na taką, a nie inną okładkę "Świat'a"...
przykładowy link do okładki "Life'a" z 1949r.:
http://www.allposters.pl/...y_i4469619_.htm
i do innych okładek "Life"
http://www.allposters.pl/...ty_c117556_.htm

pzdr
PS:

karmazyniello napisał:

dispar napisał/a:
z tego co kojarzę to był plagiat Life'a.


NO TO CO?

odp.: a no nic, a co ma niby być?!... spamujecie Kolego :mrgreen:
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
technik219 napisał/a:
Nie szalej.
techniku drogi ja jestem bardzo spokojny. Takie posty w koncu ostatecznie zniecheca mnie do prowadzenia dyskusji w internecie. Skad wytrzasnales tego newsweeka? Tak, szczerze, to powinienem sie obrazic za to obrazic. Zamiast przypisywac mi zle intencje, mogles spojrzec jak wygladal LIFE w latach 50'tych, np w korzystajac z linka, ktory podal dispar, zobaczylbys, ze makieta okladki jest niemal identyczna. A dlaczego jest identyczna? Bo podobienstwo SWIATA nie konczylo sie na okaldce, ale takze na formule - magazyn fotograficzny ze zdjeciami z najwazniejszych wydarzen na swiecie, a takze zdjeciami z codzinnego zycia ludzi na calym swiecie. I to nie byly jedyne magazyny tego typu na swiecie. Zwienczeniem tego codziennego nurtu byl projekt "Family of Man", ktory zawital nawet za zelazna kurtyne. Pismom tego typu zawdzieczamy zlote lata reportazu prasowego. Gdyby nie LIFE i podobne magazyny, MAGNUM nie mialoby komu sprzedawac zdjec. Niestety, telewizja spelniala ich zalozenia w znacznie lepszy sposob - z punktu widzenia odbiorcy - stad powolna smierc tego typu magazynow, a razem z nimi reportazu. I jeszcze taka ciekawostka. W LIFE ito publikowali najwieksi fotografowie XX wieku, jednak to nie byl zaden snobistyczny magazyn dla znawcow sztuki, tylko totalnie masowy tygodnik o ogormnym nakladzie (kilkanascie milionow u szczytu popularnosci) z targetem podobnym do dzisiejszego Polsatu albo TVNu. To sie porobilo, co? Ciekawy jaki naklad mial SWIAT.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
dzerry napisał/a:
Takie posty w koncu ostatecznie zniecheca mnie do prowadzenia dyskusji w internecie. Skad wytrzasnales tego newsweeka? Tak, szczerze, to powinienem sie obrazic za to obrazic.

Ale się wszyscy porobili obrażalscy. Nie pogadasz. Więcej luzu, jak powiedział klasyk podczas przymiarki spodni u krawca.
Ale ad vocem: Zarzucasz plagiat "Światowi". Ale zawartość była nasza, polska. Co z tego, że .... zapożyczone? Wielkie słowo "plagiat". Raczej wzór. Co było w tamtych czasach? Trybuna Ludu, Przekrój (chociaż to zupełnie inna katagoria), Stolica, Polska? Jakby się wzorowali na "CCCP на стройке", to też by było źle, bo wzór by był nie z tej strony. Wzorowali się na tym co było najlepsze i jednocześnie dawało czytelnikom namiastkę wielkiego i wolnego świata (Patrzcie! My też mamy swojego Life'a!). I z tego powinniśmy się cieszyć, a nie szukać dziury w całym. A teraz co mamy? Cokolwiek weźmiesz w rękę to kalka: kalka seriali, kalka pisma, kalka filmu, kalka teleturnieju. Nawet nasze zachowania są skalkowane - "życzę miłego dnia" i uśmiech, "dziękujemy i zapraszamy ponownie" i uśmiech, ci wszyscy akwizytorzy w czarnych garniakach jak w Hameryce (niedługo zaczną chodzić w melonikach i z parasolami) - rzygać się chce. Która teraz gazeta, poza lokalnymi, jest nasza? Która gazeta drukuje , już nie powiem ambitny fotoreportaż, ale w ogóle jakikolwiek fotoreportaż? Wszystko papka, rozgniecione g...no. Tyle, że kolorowe. Obecny "target" to ćwierćinteligentny szympans, co dotyczy również Polsatu i TVN-u, nie tylko czasopism. Zobacz jaki jest nakład Faktu, a kiedyś obruszano się, że Ekspress Wieczorny to brukowiec. Nie chce mi się więcej łamać paluchów na klawiszach. Teraz jak chcesz, to się obrażaj.
 

fotostopowicz  Dołączył: 06 Lut 2009
Cytat
techniku drogi ja jestem bardzo spokojny. Takie posty w koncu ostatecznie zniecheca mnie do prowadzenia dyskusji w internecie. Skad wytrzasnales tego newsweeka? Tak, szczerze, to powinienem sie obrazic za to obrazic. Zamiast przypisywac mi zle intencje, mogles spojrzec jak wygladal LIFE w latach 50'tych, np w korzystajac z linka, ktory podal dispar, zobaczylbys, ze makieta okladki jest niemal identyczna. A dlaczego jest identyczna? Bo podobienstwo SWIATA nie konczylo sie na okaldce, ale takze na formule - magazyn fotograficzny ze zdjeciami z najwazniejszych wydarzen na swiecie, a takze zdjeciami z codzinnego zycia ludzi na calym swiecie. I to nie byly jedyne magazyny tego typu na swiecie. Zwienczeniem tego codziennego nurtu byl projekt "Family of Man", ktory zawital nawet za zelazna kurtyne. Pismom tego typu zawdzieczamy zlote lata reportazu prasowego. Gdyby nie LIFE i podobne magazyny, MAGNUM nie mialoby komu sprzedawac zdjec. Niestety, telewizja spelniala ich zalozenia w znacznie lepszy sposob - z punktu widzenia odbiorcy - stad powolna smierc tego typu magazynow, a razem z nimi reportazu. I jeszcze taka ciekawostka. W LIFE ito publikowali najwieksi fotografowie XX wieku, jednak to nie byl zaden snobistyczny magazyn dla znawcow sztuki, tylko totalnie masowy tygodnik o ogormnym nakladzie (kilkanascie milionow u szczytu popularnosci) z targetem podobnym do dzisiejszego Polsatu albo TVNu. To sie porobilo, co? Ciekawy jaki naklad mial SWIAT.


Cytat

Ale się wszyscy porobili obrażalscy. Nie pogadasz. Więcej luzu, jak powiedział klasyk podczas przymiarki spodni u krawca.
Ale ad vocem: Zarzucasz plagiat "Światowi". Ale zawartość była nasza, polska. Co z tego, że .... zapożyczone? Wielkie słowo "plagiat". Raczej wzór. Co było w tamtych czasach? Trybuna Ludu, Przekrój (chociaż to zupełnie inna katagoria), Stolica, Polska? Jakby się wzorowali na "CCCP на стройке", to też by było źle, bo wzór by był nie z tej strony. Wzorowali się na tym co było najlepsze i jednocześnie dawało czytelnikom namiastkę wielkiego i wolnego świata (Patrzcie! My też mamy swojego Life'a!). I z tego powinniśmy się cieszyć, a nie szukać dziury w całym. A teraz co mamy? Cokolwiek weźmiesz w rękę to kalka: kalka seriali, kalka pisma, kalka filmu, kalka teleturnieju. Nawet nasze zachowania są skalkowane - "życzę miłego dnia" i uśmiech, "dziękujemy i zapraszamy ponownie" i uśmiech, ci wszyscy akwizytorzy w czarnych garniakach jak w Hameryce (niedługo zaczną chodzić w melonikach i z parasolami) - rzygać się chce. Która teraz gazeta, poza lokalnymi, jest nasza? Która gazeta drukuje , już nie powiem ambitny fotoreportaż, ale w ogóle jakikolwiek fotoreportaż? Wszystko papka, rozgniecione g...no. Tyle, że kolorowe. Obecny "target" to ćwierćinteligentny szympans, co dotyczy również Polsatu i TVN-u, nie tylko czasopism. Zobacz jaki jest nakład Faktu, a kiedyś obruszano się, że Ekspress Wieczorny to brukowiec. Nie chce mi się więcej łamać paluchów na klawiszach. Teraz jak chcesz, to się obrażaj.

Toście sobie dali po razie :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach