Gunner  Dołączył: 16 Kwi 2010
Delikatny matowy nalot na soczewce
witam w opisie aukcji jedenego z obiektywow tamrona sprzedawca zaznaczyl ze "jedna z jego wewnętrznych soczewek jest pokryta jakimś delikatnym matowym nalotemę. Niby nie wie kiedy jak i skad ten ''nalot'' wyskoczyl, w kazdym razie wczesniej nie zwrocil na to uwagi bo foty wygladaly bez zarzutow, czy to grzyb? czy kupa kurzu ? ile w rzie czego moze kosztowac czyszczenie tego ?
 

blackmoon  Dołączył: 16 Paź 2010
Pewnie najlepiej by było to zobaczyć, żeby ocenić, ale kurz raczej nie tworzy matowego nalotu, więc to prawdopodobnie pleśń. Jeśli chodzi o same zdjęcia to raczej nie powinno na nie wpływać w widoczny sposób. Koszt czyszczenia jest zależny od obiektywu. W starych manualach od 30 do 80zł, w nowszych obiektywach z AF może ponad 100zł kosztować.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
może się soczewki rozkleiły :?:
np w Sigmach 400mm f/5.6 z filtrem 72mm jak się soczewki wewnątrz rozkleją, to jest widoczne "zmatowienie"
 

Gunner  Dołączył: 16 Kwi 2010
czy w przypadku ewentualnego rozklejenia da rade to jakos naprawic ?
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
raczej kosz, choć pewnie w przypadku jakiegoś rzadkiego, drogiego szkła, można by się bawić w rozbieranie szkła, usuwanie starego kleju, klejenie odpowiednim klejem na nowo, justowanie soczewek i składanie
 

Gunner  Dołączył: 16 Kwi 2010
o wycigne ote tego czego i podrzuce o oceny D
 

yusuf  Dołączył: 19 Kwi 2006
Gunner napisał/a:
o wycigne ote tego czego i podrzuce o oceny D


ok, to czekamy :-B

przepraszam, ale nie mogłem się powstrzymać, oczywiście z powyższego niewiele rozumiem
 

Gunner  Dołączył: 16 Kwi 2010
ehhh właśnie widzę, że klawiatura wymaga wymiany :D raz załapuje raz nie... wiec przetłumaczę

czekam na dokładne foty owego ''nalotu'' ;]
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Jeśli to soczewka hybrydowa, to może być "koszalin". Gdzieś tu było na forum, że odłazi warstwa tworzywa w jakimś obiektywie. Trzeba by sprawdzić, czy ten model posiadał taką "wkładkę".
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Gunner, a napisz o jakie dokładnie ci szkło chodzi :?: to wtedy od razu będzie można zweryfikować, czy cierpi ono na "matowienie soczewek"
 

Gunner  Dołączył: 16 Kwi 2010
najkonkretniej to:

Tamron SP AF 90mm F/2.8 MACRO
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
W tym obiektywie zastosowano jakąś nową technologię powlekania soczewek, która ma za zadanie zminimalizowanie wewnętrznych odbić. Może tu leży przyczyna?
http://www.nikonians.org/...amron/90_macro/
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
technik219, tu chodzi o wersję poprzednią (bez Di)
//był link do trwającej licytacji na allegro, dlatego zostawiłem tylko nazwę obiektywu
 

Gunner  Dołączył: 16 Kwi 2010
o kurde! to jest w ogóle wersja bez Di? nawet nie wiedziałem, różni się czymś istotnym od tej z Di? cenowo podobnie sprawa wygląda ? (żebym nie przeholował przypadkiem na aukcji :P)

btw dostałem właśnie taką odp od sprzedającego:

"Postaram się jutro zrobić zdjęcie, choć nie mogę obiecać, bo nie mam drugiego obiektywu macro i to może być trudne do uchwycenia. Ale spróbuję. Nalot widać tylko i wyłącznie pod ostre światło, np. przy skierowanej na obiektyw żarówce (czyli zapewne i słońcu, ale tego ostatnio nie mamy zbyt wiele). Wniosek jest taki, że zapewne będzie spadał kontrast przy robieniu zdjęć bezpośrednio pod słońce. Jeśli mi się uda, to jutro zrobię kilka zdjęć, żeby przetestować obiektyw."
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Gunner napisał/a:
o kurde! to jest w ogóle wersja bez Di?

no wersja Di jest unowocześniona, żeby szkło pracowało lepiej na cyfrówkach - wersja bez Di jest po prostu starsza - inaczej wygląda, no i te powłoki inne

dużej różnicy cenowej IMHO nie powinno być między używanymi egzemplarzami obu wersji, oczywiście zależy wszystko od stanu

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach