technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Takie grzybki można często znaleźć jako dodatek do podwójnego wężyka Pentacona. Służył do regulacji różnicy (kolejności) zadziałania przymykania przysłony w obiektywie zamocowanym do mieszka albo dwuczęściowego pierścienia "elektric" i wyzwalania migawki za pomocą jednego (podwójnego) wężyka.
gezeb - :-B za kreatywne myślenie i wprowadzenie tego myślenia w czyn!
 
spirit  Dołączył: 21 Lip 2007
Grzybki sa na ebayu w okolicach $10, wysyłka darmowa. Jesli to nadal za duzo.. no coz, pozostaje druciarstwo i dopasowywanie gwozdzi. ;-)
 
dellos  Dołączył: 08 Gru 2010
Z ciekawości kto ze znanych i cenionych fotografików na świecie korzysta na codzień Pentax67 ?? Ja wiem o 2 osobach: Araki Nobuyoshi oraz Todd Hido. Będę wdzięczny za innych artystów :)
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
 
dellos  Dołączył: 08 Gru 2010
Wielkie dzięki za wątek zaraz dopiszę, tam jeszcze jedno nazwisko :)...

Swoją drogą dla tych co szukają dla siebie Pentax'a 67 lub 67II, jeśli chcecie korzystać z wielokrotnej ekspozycji to 67II, gdyż 6x7 i 67 nie posiadają tej opcji. Czasem można nabyć model po modyfikacjach w firmie Pentax (zmiana w braku poboru prądu przy długich ekspozycjach z wężyka i właśnie wielokrotna ekspozycja) ale koszt przeróbki 67 + sama cena body 67 daje spokojnie cenę body 67II więc to raczej rzadkość...

Należy, za to zwracać uwagę przy zakupie 67 na opcję MLU (czasem piszą MU), czyli chodzi o blokadę lustra w górnym położeniu. Jest to przydatnym must be :)
 

zieloo  Dołączył: 25 Wrz 2010
dellos napisał/a:
gdyż 6x7 i 67 nie posiadają tej opcji.


Posiadają, gdy używamy szkła z centralną migawką.
 

grabber  Dołączył: 01 Paź 2007
Troche nie na temat ale

piotrecius napisał/a:
ile działek przy pomiarze zewnętrznym światłomierzem trzeba zmienić czas/przysłonę używając filtra polaryzacyjnego


ile? :)
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
A to różnie piszą. Jak się korzysta z wbudowanego światłomierza - najczęściej pojawia się pogląd, żeby dać korektę 2/3EV na minus (lekko niedoświetlić), bo jak się przyciemni filtrem niebo to automatyczny pomiar światła będzie chciał to skompensować nieco prześwietlając. Ale z tej rady jakoś specjalnie nie korzystam i najczęściej wychodzi dobrze (inna rzecz, że dla negatywu to jest praktycznie niewielka różnica).
A jak się korzysta z zewnętrznego światłomierza to trzeba wziąć pod uwagę, że filtr trochę zabierze światła i trzeba dać korektę na plus - ale ile dokładnie to nie wiem i właśnie dlatego jestem amatorem :mrgreen: .
 

zieloo  Dołączył: 25 Wrz 2010
To zależy od ustawienia, na ogół od 1 do 2.5 Ev.
 

grabber  Dołączył: 01 Paź 2007
Tez mi sie wydaje ze ok 2EV
A jak uzywasz jeszcze blyskow to jak wtedy?
Myślę ze najlepiej byloby skrocic czas o 1 EV i zwiekszyc moc lampy o 1 EV -wtedy przyslony nie ruszamy. Albo zwiekszyc iso o 2 EV. Moze dzisiaj jeszcze to przetestuje.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
a co ma światło błyskowe innego żeby inaczej reagowało na PL?
Czegoś nie rozumiem :roll:
2 EV przy PL to taki standard
(choć zaczynałbym od 1,5)
 

grabber  Dołączył: 01 Paź 2007
Fafniak, napewno wszystko rozumiesz tylko ja niezrozumiale pisze :)
Chodzilo mi ze jak w plenerze blyskasz i po zalozeniu PL skorygujesz tylko czas to zalozone proporcje blyskowego do zastanego sie rozjada
 
dellos  Dołączył: 08 Gru 2010
Jak przetestować migawkę bez filmu i słoika w Pentax'ie 67 bo chcę przetestować ale chyba się nie da co ??
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
dellos napisał/a:
Jak przetestować migawkę bez filmu i słoika w Pentax'ie 67 bo chcę przetestować ale chyba się nie da co ??


da się- google ;-)
 
dellos  Dołączył: 08 Gru 2010
No nie znalazłem na google jakieś źródło proszę :)
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
* Open the camera back (you did remember to make sure there was no film in it, right?!) by hooking your thumb in the back latch catch on the left side.
* While the back door is open, turn the film dial indicator past '1' with your thumb and then close the door without letting go of the dial indicator. This will then set it to so that camera thinks it has film and you can fire the rest of the "roll" as test fires.


jest jeszcze jeden sposób, gdzieś jakąś blaszkę przycisnąć przy zamykaniu, ale nigdy nie używałem innego niż powyższy
 
dellos  Dołączył: 08 Gru 2010
Dzięki za info chyba bateria mi siadła bo nie świeci się żadna żaróweczka wrrrr jutro jadę po baterię do mojego nowego P67 :) dziś doszedł z Koreii a słoiki nadal w drodze z USA wrrr....
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
dellos napisał/a:
Dzięki za info chyba bateria mi siadła bo nie świeci się żadna żaróweczka wrrrr jutro jadę po baterię do mojego nowego P67 :) dziś doszedł z Koreii a słoiki nadal w drodze z USA wrrr....


sprawdź i tak, mi się żadna lampa nigdy nie paliła ;-) Tzn możesz mieć równie dobrze padniętą lampkę.
 

zieloo  Dołączył: 25 Wrz 2010
guerilla napisał/a:
jest jeszcze jeden sposób, gdzieś jakąś blaszkę przycisnąć przy zamykaniu, ale nigdy nie używałem innego niż powyższy
,

Można też zawinąć samą, pusta taśmę bez filmu.
 
dellos  Dołączył: 08 Gru 2010
No nie mam właśnie a z tego co zrozumiałem mam otworzyć aparat i coś tam zrobić kciukiem ale nie do końca z tego tekstu mi coś wynikło :/

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach