Wojciech Ben K.  Dołączył: 16 Gru 2007
problem z ostrością przy 300mm w sigma 70-300 ApoDg
pomocy, sigma działała dobrze parę latek i nagle rozmywa obraz w sumie od 200mm do końca.(stara sigma 50-200 działąbez zarzutu) Urzywam jej z K10d. zdjęcia robiłem ze stabilizacją, bez, ze statywem...
czy ktoś wie jaka może być przyczyna? w obiektywie nic nie lata, szybki czyste.
obraz na całości jest lekko rozmyty, nieostry..brakuje mi słów:) jakby przed obiektywem była cieniutka folia przezroczysta i to ona byłą powodem rozmycia...ale jej niema...
można to jakoś naprawić czy pozostaje serwis?
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Wojciech Ben K., zarzuć jakimiś przykładowymi zdjęciami jak możesz (najlepiej jakieś stare jak dobrze działało no i nowe - złe)
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Może po prostu w jakiejś konkretnej sytuacji kilka czynników złożyło się na to, że sigma pokazała swoją słabą stronę?
 

kwrom  Dołączył: 17 Lis 2009
Teraz jest zimno to może przy wnoszeniu wynoszeniu na zewnątrz może zaparowała?
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Po pierwsze ten model ma tendencje do tracenia osi optycznej po dłuższym czasie użytkowania, co może się właśnie objawiać na dłuższej ogniskowej bo tubus jest bardziej wysunięty i może się lekko pochylać, najlepiej to sprawdzić, powinno być minimalnie widoczne "na oko"
Po drugie raczej nie chodzi w tym przypadku o standardowe pogorszenie jakości na 300mm na pełnej dziurze w tych szkłach, jest oczywiście opcja że do środka zassało się zimne powietrze przy maksymalnym wydłużeniu i ogrzewając się nagle we wnętrzu obiektywu stworzyło taką mgiełkę, ale wtedy jakość pogorszyła by się w całym zakresie ogniskowych, no i po jakimś czasie mgiełka by zeszła.

Proponuję pokazać sample ze szkła jak i zdjęcia samego obiektywu.
 

Wojciech Ben K.  Dołączył: 16 Gru 2007
sorki, że tak późno odpisuje ale problemy z kompem. To raczej nie temperatura bo zjawisko powtarza się w różnych warunkach atmosferycznych. Mam parę fotek przykładowych ale nie wiem jak je wrzucić... myślałem, że to wina fokusa bo gmerałem w puszce i ostrzyłem ją pod FA50 f/2(mam teraz stare firmware), ale przypomniałem sobie że problem przy długich ogniskowych już się wcześniej pojawiał.
jak wrzucić fotki??
 

philip100  Dołączył: 30 Paź 2010
Jeśli w pełnej rozdzielczości to najłatwiej wrzucić na http://imageshack.us/ i zapodać linek do obrazka
 

Wojciech Ben K.  Dołączył: 16 Gru 2007
dzieki, wrzucilem tam 3 fotki po kropie
http://img842.imageshack.us/g/99107631.jpg/
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
Wojciech Ben K. napisał/a:
wrzucilem tam 3 fotki po kropie

wszystkie te foty poruszone. SR nie zawsze pomoże.
Zdecydowanie za długie czasy naświetlania, próbuj z czasami ok. 1/400 lub krótszymi.
Przy takiej ogniskowej (300mm) wskazane ISO 400-800 lub wyższe by uzyskać krótkie czasy. Przysłona w granicach f-7, f-8, próbuj i napisz jakie efekty, załącz fotkę.

Oczywiście te rady przy fotach z ręki, sceneria jak na Twoich zdjęciach.
Ze statywu, przy nieruchomych modelach (po wyłączeniu SR) możesz czas wydłużyć i zmniejszyć ISO. Przysłonę na tej ogniskowej i przy tym obiektywie trzymaj w granicach 7-8.
 

Wojciech Ben K.  Dołączył: 16 Gru 2007
wszystkie zdjęcia są mocno powiększonymi środkami zdjęć oryginalnych-dla ścisłości:). Zdjęcie chłopaków na pontonie nie było robione z ręki. To jest tylko kilka przykładowych zdjęć-jak pisałem wcześniej różne sztuczki już próbowałem(czasy, ISO, statyw...nie zawracał bym tu fachowcom głowy...nawet ten tubus jest na swoim miejscu:)) Problem pojawia się co jakiś czas od ponad roku(czyli czasami sigma działa jak trzeba a czasem ...przykłady przesłałem) i jest to bardzo irytujące...
a'propos iso 800 i więcej dla K10d to już lekka przesada

[ Dodano: 2010-12-20, 21:23 ]
przesyłam linka do kolejnego zdjęcia w pełnej rozdzielczości(trochę ich nastukałem, a to ma czas 1/500s
http://img502.imageshack....jpg&via=mupload
 

tomekl  Dołączył: 25 Maj 2006
w zdjeciach 1 i 2 masz ustawiony pkt ostrości za człowiekiem. i to za człowiekem jest ostre na tyle na ile 1/200 przy ogniskowej 300mm pozwoli (rozumiem że to crop bliski 1:1).
A w tym dużym nie widzę w exifie punktu ustawienia ostrości - znaczy korpus nie potwierdził ostrości...
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
Wojciech Ben K.,
na trzech poprzednich miałeś w/g exif'u przy 300-tu mm czasy ok. 1/100 - 1/200, przy przysłonie f-5.6. Przy takich parametrach, na taką odległość nie uzyskasz ostrych zdjęć.
Na tym ostatnim znowu f-5.6, czas zdecydowanie lepszy ale przy tej ogniskowej, (300mm), tym obiektywem powinieneś przymknąć do ok. f-8.
 

Wojciech Ben K.  Dołączył: 16 Gru 2007
dzięki za wszystkie odpowiedzi i spóźnione Wesołych Świąt. Do wszystkich rad się dostosuje, ale i tak uważam że problem tkwi gdzie indziej (tylko gdzie?:) fakt że AF w k10d nieraz doprowadza mnie do szału. Na koniec dodam że wystrzelałem jużponad 30 tys. zdjęć kadychą, w tym sporo sigmą apo( mam jeszcze kitową sigme 55-200 i tam niema tego problemu na końcu) i nawetdla f5,6 i czasu poniżej 1/200 wychodziły naprawde przyzwoite fotki z ręki( przy 300mm oczywiście). Zdjęcie które przesłałem w oryginalnym rozmiarze to jedno z ponad 20-tu któe zrobiłem zanim dostałem mega flustracji-każde było tak rozmazane(jeszcze raz pisze że aparat był oparty na betonowym murze)-morze jednak problemy z tubusem bo ja byłem na górze jakieś 200m zawieszony nad taflą wody? co by nie było, że sigma niedobra przesyłąm zdjęcie robione z ręki ale z czasem 1/640 i f9..ale nadal uważam, że sigme nieraz stać było na coś więcej przy mniejszych wartściach przysłony i krótszych czasach/nawet z ręki- przykłądy mam na twardzielach/sprzęt mitroche pada i jestem leniwy w te święta więc nie prześle.
Może na zlocie pentaxian ktoś mi sprawdzi tę sigme? Pozdrawiam
http://img571.imageshack....8201010031.jpg/
 

tomekl  Dołączył: 25 Maj 2006
A zauwazyłem jeszcze jedno w exifach tych niudanych zdjeć - właczona redukcja drgań. W moim K20D (więc podobnej konstrukcji) gdu mamy warunki na nieporuszone zdjecie (statyw lub odpowiednio krótki czas) wprowadza lekkie rozmycie/poruszenie obrazu widoczne przy ogladąniu pixel po pixelu. Ten ostatni przykład także jest nieostry podobnie jak ta łódka na morzu... ale mniej rzuca sie w oczy bo obiekt fotografowany większy i nie analizuje sie pixel po pixelu w powiększeniu 1:1;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach