romgor  Dołączył: 15 Lut 2007
Czy SIGMA 15-30mm F3.5-4.5 EX ? WARTO?
Witam koledzy, czy ktoś miał styczność z SIGMĄ 15-30mm F3.5-4.5 EX DG ASPHERICAL?

Ciekawi mnie jak ten obiektyw ma się do "naszego" 16-45mm f4.
Głównie chodzi mi o zakres tak około 20-30 mm, może być szerzej. sigma ma 15, nasz ma 16, niby milimetr a jednak po cropie to 1,5 mm ;)

Czy lepsza ta sigma, czy nasz pentax?
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Myslę, że ta sigma może byc lepsza w końcu to EX czyli topowe szkło tego producenta. Na cyberfoto znajdziesz zdjęcia i pois tego szkła jeden z forumowiczów miał go chyba z KM. z tego co pamietam umiescił sporo zdjęc i komentarzy. Na pewno jest sporo droższe.
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
romgor napisał/a:
sigma ma 15, nasz ma 16, niby milimetr a jednak po cropie to 1,5 mm ;)


romgor bez przesady, to tylko niewielka roznica, zreszta jezeli nie zrobisz dobrego zdjecia Pentaxem to raczej i Sigma ze swoim szerszym koncem niewiele IMHO ci pomoze.
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Choć ta sigma wywołuje u mnie bolesne wspomnienie. niedawno poszła na allegro za smieszna kwote jakieś 1200zł (pół darmo). Ból wynikła z tąd że to nie ja ją kupiłem :-(
Biorąc jednak pod uwagę nowe, w cenie sklepowe brałbym pentaxa 16-45. IMHO za duża różnica cenowa by zastanawiac się nad sigmą.
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
awakqwq napisał/a:
Biorąc jednak pod uwagę nowe, w cenie sklepowe brałbym pentaxa 16-45. IMHO za duża różnica cenowa by zastanawiac się nad sigmą.


sam nad tym szkielkiem myslalem i gdyby nie to, ze wielkimi krokami zbliza sie 16-50/2,8 SDM to nawet bym sie nie zastanawial. :mrgreen:
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Jest jeden "drobny" szczegol - sigma to szklo pelnoklatkowe.

Czy k10d+16+45 przebije np. MZ-5n+15-30+slajd? 8-)
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
dan napisał/a:
Czy k10d+16+45 przebije np. MZ-5n+15-30+slajd?


watpie czy nawet 16-50/2,8 SDM sobie poradzi :-P
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
dan jasne ale jak ktoś zastanawia się na wyborem pomiędzy 16-45, a 15-30 to znaczy że planuje używać na cyfrze z cropem 1,5 czyli na nic nie jest mu rzeczona pełnoklatkowość potrzebna.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
awakqwq, no nie do konca.

Prosty przyklad: Zalozmy ze ktos ma K10D i MZ-7. Zastanawia sie nad wyborem pomiedzy 16-45 a 15-30. Jednym z argumentow za sigma 15-30, moze byc to, ze po podpieciu jej do MZ-7 ma ultraszeroki kat. Zaklada slajd i dostaje to, czego nie mialby w przypadku zdecydowania sie na 16-45.
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
dan tak masz rację, jezeli ktos używa analoga to pełnoklatkowość Sigmy jest cechą którą trzeba brać pod uwagę, a może raczej jej brak w wypadku Pentax. IMHO tak jak pisałem jezeli obiektyw tylko do cyfry (nie mysląc na problemem czy bedzie kiedyś Pentax FF :-P ) to myslę, że niewarto dokładac do Sigmy.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach