50-135/2.8* czy 77/1.8 LTD
50-135/2.8*
29% Complete
26 (29%)
77/1.8 LTD
70% Complete
61 (70%)
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Jakoś nie mogę zrozumieć jednej rzeczy, większość narzeka na 50mm w APS-C, że ni to standard, ni szkło do portretu, a 77 na pełną klatkę już się nada :-P

Co do FF - raczej nie będę chciał wydać kasy, którą sobie Pentax za niego będzie życzył, jeżeli wogóle się pojawi, szkła też tanie nie będą 8-) Może i FF to FF, ale zastanawiam się czasami po co mi lustro, nawet to APS-C, skoro zdjęć jak na lekarstwo :evilsmile: Jeżeli upierałbym się na mały obrazek zostawiłbym FA* 80-200, ale to nie format na moje potrzeby i kieszeń ;-) Kiedyś kusiło mnie coś z analogów i zabawa ze skanowaniem, ale już mi przeszło.

DA* 50-135 to naprawdę fajny kawał szkła, jakość obrazka zdecydowanie ponad DA*16-50 na pełnych przysłonach. 77 z racji gabarytów, 1.8, świetnej ostrości i kontrastowi już od tpełnych przysłon wydaje się być ciekawszym szkłem. Jak dla mnie to tak znak równości między nimi, z lekką przewagą *

Teraz zastanawiam się między dwoma opcjami szkieł: 77/1.8 + Pentax F 70-210/4-5.6 vs DA*50-135/2.8, koszt podobny 8-)

 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Wiesz, to jeszcze dużo zależy kto co używa. FA77 mogę założyć do każdego analoga i działa wszystko, z * tego nie zrobię.
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
Dada napisał/a:
Wiesz, to jeszcze dużo zależy kto co używa. FA77 mogę założyć do każdego analoga i działa wszystko, z * tego nie zrobię.

Dlatego moją gwiazdkę ma już rey - nie mogłem podłączać jej (sensownie) pod MZ-5n. To znaczy mogłem nawet podłączyć sensownie, ale zamiast jednej roboczej przesłony i zooma wolę jedną ogniskową i różne diafragmy.
Zalety gwiazdki są znane - to bardzo dobre szkło o dobrym kontraście i świetnej jak na zooma ostrości. Kolorystyka również mi pasowała. Niemniej, to szkło swoje waży (nie wyobrażam sobie spaceru z FA*80-200, chyba, że ktoś ćwiczy do programu "Mam talent..."). FA77 mogę włożyć w kieszeń - fakt, kosztem uniwersalności, ale jednak mobilność dla mnie ostatnio ma duże znaczenie.
FA77 vs DA*50-135 ? Dla mnie jednak FA*77 - za wagę i pracę na analogach.
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
Dada, * nie dziala na wiertarce?
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
rey napisał/a:
Teraz zastanawiam się między dwoma opcjami szkieł: 77/1.8 + Pentax F 70-210/4-5.6 vs DA*50-135/2.8, koszt podobny

Gdzie Pawle za 1900 znajdziesz FA77 ? Liczę, że 70-210 to przynajmniej kilkaset złotych, więc 2400 - np. 500 da jak nic 1900. Za tą cenę kupię każdą ilość FA77 (byle sprawnych).

[ Dodano: 2012-04-05, 20:22 ]
paradziqs napisał/a:
Dada, * nie dziala na wiertarce?

Nie chodzi o wiertarkę. Chodzi o sterowanie przysłoną w analogach - wszystkie poza *ist'em nie mają sterowania z korpusu i wymagają sterowania na pierścieniu obiektywu. DA* i wszystkie DA tego nie posiadają, więc masz tam jedną przesłonę (całkowicie otwartą, jeśli się nie mylę). Co do śrubokręta - szkła które tracą autofokus na analogach oraz na cyfrowym K100D (K100Super i wszystkie nowsze już mają wsparcie dla SDM - jak się nie mylę) z racji wykastrowanego śrubokręta to DA17-70, DA*55. DA*16-50 oraz DA*50-135 mają zarówno SDM jak i śrubokręt, DA Limitedy mają tylko śrubokręt. DA18-135 ma nowy motor DC (taki nowy SDM), więc też nie ma na wymienionych aparatach autofokusa... Chyba nic nie pomyliłem - jeśli tak, to niech to ktoś mądrzejszy poprawi.

 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
MacRayers, a z-1p?
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
paradziqs napisał/a:
a z-1p?
Nie zadziała AF.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
MacRayers napisał/a:
Nie chodzi o wiertarkę. Chodzi o sterowanie przysłoną w analogach
No właśnie. Ponadto nie jestem pewien krycia klatki FF .
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
jorge.martinez napisał/a:
Nie zadziała

Nie jestem ekspertem ani osobą oblataną w naszych analogach, ale z wiedzy jaką otrzymałem od Micha wiem, że jedynie *ist ma możliwość sterowania przesłoną na obiektywach nie posiadających pierścienia ostrości. Niemniej lepiej, by osoby bardziej zorientowane w temacie to potwierdziły.
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
jorge.martinez, na z-1p nie zadziala wiertarka ktora jest w 50-135? hm.. kurcze szkoda ze nie mam tego jak sprawdzic..

[ Dodano: 2012-04-05, 20:32 ]
ps. pamietam ze z mz-s 50-135 latalo..
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
Dada napisał/a:
No właśnie. Ponadto nie jestem pewien krycia klatki FF .

Tak, gdzieś u nas na forum - a na pewno na pentaxforums prowadzony był/jest dział, który pokazuje jak wygląda winietowanie obiektywów DA (cyfrowych) na tzw. FF (czyli z racji braku cyfrowej wersji małego obrazka w naszym systemie można to zawęzić do analogów).
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
MacRayers, posiadam z-1p, i szklarnie jak nizej... i moge z poziomu body spokojnie zmieniac wartosci przyslony..
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
paradziqs, a fakt, to ma wiertarę. Dobra milczę. Nie wiem.
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
paradziqs napisał/a:
jorge.martinez, na z-1p nie zadziala wiertarka ktora jest w 50-135? hm.. kurcze szkoda ze nie mam tego jak sprawdzic..

Nie chodzi o wiertarkę czyli napęd AF (tutaj nie wiem czy to działa czy nie). Dadzie w tym miejscu
Dada napisał/a:
FA77 mogę założyć do każdego analoga i działa wszystko, z * tego nie zrobię.

chodziło raczej o to (prawda?), że jak podepnie się DA*50-135 do analoga (poza *istem, MZ-S czy też Z-1) to nie będzie możliwości sterowania przysłonami. Napęd AF to inna sprawa - problemem jest nie śrubokręt (bo to jest od dawna) a o napęd SDM, który występuję jako jedyny w DA17-70 czy też DA*55. W obiektywach przejściowych ;-) dostępna jest zarówno wiertarka jak i SDM (np. szkła DA*16-50 czy też DA*50-135).

[ Dodano: 2012-04-05, 20:37 ]
jedrus68 napisał/a:
Uściślając - w MZ-7 i Z1 także nie ma żadnego problemu w sterowaniu przysłoną z poziomu korpusu

Czyli wypada się zamknąć - miałem złe źródło informacji ;-) Michu dla uproszczenia pewnie powiedział o *ist bo to dość budżetowe rozwiązanie ;-)
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
MacRayers, Z1-p obsługuje szkła bez przysłony. W końcu FAJe powstały w okresie analogowym, a nie cyfrowym.
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
MZ-S raczej nie obsłuzy sterowania przysłony ale jest kilka innych co sobie radzą http://www.mosphotos.com/...patibility.html
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
MacRayers napisał/a:
o *ist bo to dość budżetowe rozwiązanie
Przy obecnych cenach *ista nie bałdzo. :evilsmile: Oczywiście działać obiektywy typu DA, w tym *, będą z każdym wykastrowanym korpusem (dwucyfrowe MZ-ki), Z-1, MZ-7, ale np. z MZ-S tylko w trybie P, lub Tv. A to nie o to przecież chodzi. Nie będą działać także z analogami bez AF-u (ME-S, P-30, MX, itd.)
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
MacRayers napisał/a:
Gdzie Pawle za 1900 znajdziesz FA77 ?

Pisałem tak mniej więcej ;-)

Swoje szkła kupiłem za czasów dobrych cen, do tego w dobrych cenach, teraz może już jest drożej.

Co do wyboru trzeba postrzelać i będzie wiadomo, puszka odebrana i wydaje się być OK ;-) Odsetek zdjęć nieostrych jest już niewielki, nawet w świetle energooszczędnym i żarowym ;-)

To nie ten temat, ale zauważyliście u siebie w amatorskich puszkach większą ilość nietrafionych/nieostrych zdjęć w świetle żarowym??? Chodzi mi bardziej o te zwykłe żarówki, wycofywane już ze sprzedaży :evil:
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
rey napisał/a:
To nie ten temat, ale zauważyliście u siebie w amatorskich puszkach większą ilość nietrafionych/nieostrych zdjęć???

To zależy czy Jameson jest pod ręką czy też nie. Stabilizacja korpusu nie ma znaczenia ;-)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Chciałbym serdecznie przeprosić, wszystkie osoby, które ułomny na umyśle Krzyżak wprowadził w błąd, powołując się na mnie - mam na myśli puszki nie do końca współpracujące z obiektywami bez pierścienia przysłony. Na szczęście Dada po części wyprostował sprawę (dla jasności dodajmy - w pełni nie współpracują z serii MZ: MZ-S, MZ-3, MZ-5/n, MZ-M).
Wstyd mi, że osoba przypisująca sobie jakiś stopień wojskowy popełnia tak karygodne zaniedbanie i w dodatku mieszka w bliskim regionie...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach