miromat  Dołączył: 21 Sty 2009
Przerobiłem Biometara 80 2.8/80 z bagnetu Exakta na M42.
Witam

Niedawno kupiłem na pchlim targu Biometara 80 2.8/80 z bagnetem Exakty. Niestety miał on tak paskudnie zgiętą płetwę bagnetu że raczej nie nadawała sie już do prostowania.
Myślę że było to skutkiem porządnego upadku.
A że miałem tulejkę z naciętym gwintem M42 postanowiłem go przerobić.
Po zabezpieczeniu obiektywu przed opiłkami, zeszlifowałem część mocowania z pogiętym bagnetem, został jeszcze kołnierz ok 5 mm. Na niego nałożyłem tuleję, był luz niewielki, tak że obracała się swobodnie. Epoksydowy klej dwuskładnikowy do metalu, dwa dni schnięcia, później obróbka wykańczająca powierzchni czołowej i próba z K200.

Wkręcił się ładnie, poprzez adapter, ale po spojrzeniu przez wizjer rozczarowanie. Nie ostrzy na nieskończoność. Owszem, makro, zdjęcia z bliska, portrety bez problemów, ale wszystko co jest powyżej 10m, jest nieostro.

Tak sobie myślę czy dobrze zrobiłem, bagnet był tak wgięty że raczej nie było szans aby go doprowadzić do użyteczności. A znaleźć taki sam , aby wymienić tylny segmet - małe szanse. Zresztą po co - i tam nie fotografowałbym Exaktą. Nie wiem też czy obiektyw nie dostał podczas upadku (bo co innego mogło tak zdeformować grubą, bądź co bądź płetwę.
I czy to nie jest przyczyną nieostrości. A może konstrukcyjnie jest to niewykonalne z obiektywami Exakty? Co myślicie o tym?


A oto Biometar po przeróbce.







 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Odległość rejestrowa Exakty to 44,7 a M42 45,46. Przy przeróbce trzeba uwzględnić różnicę czyli dołożyć 0,76 mm.

 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
A ten Biometar to na pewno do Exakty był, a nie do P-sixa czasem ?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
P-six ma odległość rejestrową 74,1 więc bez dodania sporej przejściówki przelatywałby daleko za nieskończoność.
 

miromat  Dołączył: 21 Sty 2009
Dada napisał/a:
A ten Biometar to na pewno do Exakty był, a nie do P-sixa czasem ?


Nie, na 100% to była Exakta, jeszcze rozróznię psixa od Exakty ;-) .

Mój jest taki jak ten, tylko bez czerwonego T jedenasta fotka od góry.
http://captjack.exaktaphile.com/Zeiss%20page.htm

oraz ten
http://cgi.ebay.co.uk/Car...=item56443b9fa1





plwk napisał/a:
P-six ma odległość rejestrową 74,1 więc bez dodania sporej przejściówki przelatywałby daleko za nieskończoność.


Czyli co, obiektyw trzeba oddalić od matrycy dokładając tulejkę dystansową?
 
daśko  Dołączył: 15 Mar 2010
Jeżeli do Exakty to tak jak
plwk napisał/a:
Odległość rejestrowa Exakty to 44,7 a M42 45,46. Przy przeróbce trzeba uwzględnić różnicę czyli dołożyć 0,76 mm.
 

miromat  Dołączył: 21 Sty 2009
To wychodzi na to że obiektyw musi głębiej wchodzić do korpusu a to da się zrobić jedynie nadtaczając część obudowy, tę z napisem Germany.

Ale by to zrobić trzeba by było ją zdemontować, sciągnąć gwintowany pierścień który założyłem, podtoczyć i założyć pierścień ponownie.

Tylko pytanie jak gruba jest tylna ścianka czołowa, czy te 0.76mm da radę zebrać.
 

Masaho  Dołączył: 31 Sie 2008
Można to zrobić inaczej, mianowicie wykręcić człon na ślimaku i wkręcić kilka obrotów obok, konstrukcja na pewno na to pozwala, ale trzeba na moment obejść blokady w postaci odpowiednich śrubek. Kto robił już takie rzeczy wie o co mi chodzi.
 

Nazwany  Dołączył: 31 Lip 2008
Miałem z dawnych lat dwa obiektywy do Exakta Varex produkcji CZJ a to :
Flektogon 2,8 35 mm
Sonar 4 135mm.
Nie podejmowałem się żadnych przeróbek we własnym zakresie lecz zdecydowałem się zlecić to solidnej firmie jaką jest pan Marek Mazur z Gdańska (mazmar73@wp.pl).
Obiektywy zostały przerobione na bagnet K. Nie utraciły swych właściwości i sprawują się doskonale. Mogę śmiało polecić zakład Marka Mazura.Pozdrawiam!

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach