Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Ubuntu 11.04 pierwsze wrażenia...
Każdy kto chce spóbować jak działa Linux powinien zainstalować sobie tą wersję Ubuntu.
Na początku jest pewien szok wynikający z nowego interfejsu Unity.
Po chwili można się do niego przyzwyczaić i obsługuje się go całkiem wygodnie.
System działa szybko i sprawnie.
Aktualizacja ze starej wersji Ubuntu również przebiegła bez większych problemów (polecam użycie CD z alterntate install wtedy mniej danych musi być pobrane z sieci).
Z każdą kolejną wersją Ubuntu jest pewien postęp i system powoli staje się tak dobry że Windows wydaje się być zbędnym wydatkiem.
 

pawcio  Dołączył: 11 Maj 2007
A jak chcesz coś zainstalować to trzeba milion linuksowych komend wpisać?
Zawsze mnie to irytowało i nigdy nie zagościł u mnie pingwin na dłużej.
 

AreKc  Dołączył: 27 Cze 2008
pawcio napisał/a:
A jak chcesz coś zainstalować to trzeba milion linuksowych komend wpisać?

To zależy, zazwyczaj jednak wystarczy kliknąć w odpowiednie miejsce. Ludziom nie mającym wcześniej do czynienia z linuksem polecam instalację na maszynie wirtualnej. Choć u mnie na VirtualBoksie stoi właśnie Windows XP ;-)
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
pawcio napisał/a:
A jak chcesz coś zainstalować to trzeba milion linuksowych komend wpisać?

Instalowanie czegokolwiek w Ubuntu jest, śmiem twierdzić, dużo łatwiejsze niż w np. Windows7, którego używam obecnie (choć w tym ostatnim nie mówię, że jest trudno, tylko, że jeszcze łatwiej w Ubuntu). W Ubuntu są tzw. repozytoria. Skrótowo opisując - klikasz wbudowany w Ubuntu programik, w którym wpisujesz czego szukasz (lub przeglądasz kategorie w katalogu) i potem klikasz Instaluj (lub coś w tym rodzaju - dawno nie używałem i nie pamiętam). Program jest automagicznie ściągany i instalowany.
 

pawcio  Dołączył: 11 Maj 2007
AreKc napisał/a:
pawcio napisał/a:
A jak chcesz coś zainstalować to trzeba milion linuksowych komend wpisać?

To zależy (...)

Ano właśnie :-|
Jak sobie przypomnę walkę z jakimś sterownikiem to jakoś przychylniej patrzę na produkty M$.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
pawcio napisał/a:
Zawsze mnie to irytowało i nigdy nie zagościł u mnie pingwin na dłużej.

Możesz spróbować wersję LiveCD - wtedy Ubuntu (czy inny system) odpalany jest z płyty. Można popróbować bez instalowania systemu na dysku. Oczywiście linuch to trochę inna filozofia pracy, trzeba się do pewnych rzeczy przyzwyczaić, ale opisowo rzecz ujmując - to jak przesiadka z innego samochodu na inny, ale zasady jazdy są podobne.
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
pawcio napisał/a:
Jak sobie przypomnę walkę z jakimś sterownikiem to jakoś przychylniej patrzę na produkty M$.

Jaki ładny oksymoron wyszedł :-D
 

ggdh  Dołączył: 06 Sty 2008
Chcialem zobaczyc to Unity na zywo, a tu pupa: w VB na MACu nie chodzi :/
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Jedyne co trzeba wpisywać ręcznie to hasło przed instalacją lub usuwaniem dodatkowych programów.
Centrum oprogramowania jest bardzo wygodne.
Nowy interfejs systemu maksymalizuje obszar roboczy okna każdej aplikacji.
Widać więcej w Firefoxie,GIMP-ie i każdym innym programie.
Najczęściej używane programy można dodać do belki po lewej stronie ekranu.
W razie problemów z odnalezieniem programu w systemie wystarczy wpisać jego nazwę w pasku wyszukiwania.
Wersja live pozwala na zabawę bez instalacji...
Obecnie jest to jedna z najlepszych dystrybucji Linuxa dla początkujących.

Godny zainteresowania jest jeszcze Linux mint, który przypomina interfejsem Windows.
Za jakieś 10-20 dni wyjdzie jego wersja 11 oparta na Ubuntu 11.04....

[ Dodano: 2011-04-29, 15:06 ]
ggdh może trzeba było tego spróbować :
http://ftp.heanet.ie/pub/...e-amd64+mac.iso

??
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
sołtys napisał/a:
Instalowanie czegokolwiek w Ubuntu jest, śmiem twierdzić, dużo łatwiejsze niż w np. Windows7
Pod warunkiem, że to coś jest dostępne po instalacji. Ostatnio jak się tym interesowałem to brakowało np. obsługi plików MP3. Na szczęście w sieci są dostępne tutoriale pokazujące krok po kroku jak to zainstalować.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Teraz mp3 jest standardowo obsługiwane.
Libreoffice i Firefox 4.XX też od razu działają.
Resztę prosto można w centrum oprogramowania doinstalować i nie trzeba nic oglądać :-)
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Kurcze - mp3 działaja u mnie od zawsze - czyli od 5 lat. Teraz wystarczy na nie najechać i odtwarza sie muzyka :-)
Sterowniki - bajka. Właściwie zapomniałam co to jest i tylko sporadyczne kontakty z windowsem taty przypominają mi koszmar pt: wyszukiwanie sterowników. A potem okazuje się, że wszystko i tak się kaszani...
Ostatni problem ze sterownikami miałam 2,5 roku temu - jak zakupiłam tablet wacoma. Ale szczegółowa instrukcja poprowadziła mnie za rękę, a musiałam go sobie skompilować ;-) Od kolejnej wersji tablet ten był już plug&play. Czyli podłączasz i działa. Właściwie jak chyba wszystko.
I nie ma bzdurnych okienek: "urządzenie zostało wykryte", albo "aby odłączyć urządzenie ble ble ble" ;-)

Linia poleceń? Nie gryzie... ale kiedy ja jej ostatnio używałam... Nie pamiętam.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Mygosia chyba nie miałaś karty graficznej ATI :-)
Bo żeby ona działała z akceleracją sprzętową to jeszcze kilka wydań temu trzeba było troszkę się "pobawić".
Teraz jest ok.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Markus, nie napisałam, że kiedyś nie robiłam różnych rzeczy, bo uznałam, że to nie jest temat wątku.

Po prostu obecnie ubunciak jest bardzo juzerfriendli :-)
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Wracając do tematu interesuje mnie temat tabletów.
Jakie tablety są obsługiwane przez obecne Ubuntu i GIMP bezpośrednio tzn. bez konieczności szukania forach itp.?
Gdzie można znaleźć taką informację ?
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Nie wiem jak obecnie, ale jak te 2,5 roku temu kupowałam, to najlepsze były wacomy, a potem długo długo nic.
Mam bamboo one [takie czarny - http://www.dmac.bc.ca/wp-...05/bamboo_1.jpg ].
Jest precyzyjny. WIelkość bdb - większy by mi się nie zmieścił przed kalwiaturą. No i ciężej byłoby operować - teraz działam tylko nadgarstkiem, przy większym bym musiała ruszac całą ręką - mało ergonomiczne. Do edycji zdjęć - świetny.

No i wszystko działa od podłączenia - w gimpie naciskiem zmieniasz krycie, albo nacisk, albo wardość - albo wszystko razem.

Miodzio, no.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Tablet jest wręcz idealny do obsługi nowego interfejsu systemu Unity.

Chyba zacznę zbierać na coś takiego :

http://www.proline.pl/?p=WACOM+BAMBOO+PT
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
LDevil napisał/a:
Ostatnio jak się tym interesowałem to brakowało np. obsługi plików MP3.

Ostatnio czyli kiedy? Piszesz o Ubuntu?
 

ggdh  Dołączył: 06 Sty 2008
Markus napisał/a:
Najczęściej używane programy można dodać do belki po lewej stronie ekranu.
W razie problemów z odnalezieniem programu w systemie wystarczy wpisać jego nazwę w pasku wyszukiwania.

Wreszcie cos zerzneli z MACa :mrgreen:
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Kurcze - belka po lewej?

Czy to to co jest "od zawsze" [dla mnie], czyli belka na gorze? Czy moze jakas nowosc, której nie zauważyłam?

Chociaż mam ubunciaka, bodajże sprzed półtora roku ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach