Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
RAW Challenge 200
Proszę o rawy do obróbki. Szczegóły na dole.
Zasady zabawy są tu:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=1745
i tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://www.jarekdabrowski.net/prc/raw/rc200.pef

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge2 <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 26.06.2011, do godziny 20:00 czasu wschodniobiałostockiego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Obydwa jpgi proszę zapakować razem w jednego zipa.
Pliki proszę nazywać:
- rc200_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc200_nick_700.jpg - mały jpg (max. wielkość 500 kB),
- rc200_nick.zip - załączony zip
Maile proszę tytułować podobnie - rc200_nick.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili.

Miłej zabawy.
-----------------------------
Ciągle proszę o podsyłanie swoich rawów, można je wysyłać mailem na podany wyżej adres, lub wrzucać przez ftp:
ftp . jarekdabrowski . net (proszę usunąć spacje z adresu)
juzernejm: rawchallenge
pasłord: oPona2007 (ważna wielkość liter)
(proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki)
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji - a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Po kliknieciu na male zdjecie, otworzy sie ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjecia dostepne równiez pod adresem
http://www.jarekdabrowski.net/prc/rc200.html

Tak wygląda ten plik bez obróbki, czyli jpg wyciągnięty z rawa.


1. Artiip
RawTherapee Dev-3.1m6_1327-9838a1195dbc


2. Dancer


3. Happyt


4. Izbkp


5. Kristofo


6. Mdraht
Obróbka -> tylko Camera RAW + PS


7. Rafi


8. Valdis62
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
7
Najpierw "obowiązki", czyli miniatury razem - po kliku większe.



Brak "sumy"z Fusion (jeśli ktoś się "przyzwyczaił", że pokazuję), ponieważ program nie radził sobie z 2 miniaturami (700) - całkowicie żle wyświetalał...

Pewnie będę stronniczy, hihi, ale zagłosuję na wersję... swoją :-D Widzę błędy u siebie, ale... chyba mam ich najmniej ;-)
[Edit: 2011-06-27, 22:00 - z pokorą "odszczekuję", ale... odgryzę się następnym razem :mrgreen: ]

Trochę pobieżnie i na szybko (z pełnych rozmiarów - bo na małych 700 można się mooocno "sparzyć" w ocenie, o czym już się kiedyś przekonałem).

1. - przed wszystkim nie takie "niebo";

2. - dla mnie jak HDR, szumy i... formalnie za wielkość (prawie 10 MB) pliku powinien być z definicji odrzucony;

3. - na pierwszy rzut oka (choć temp. barw nie taka - za niebiesko) groźny konkurent z miniatury (700), ale przesada z odszumianiem: szyny za gładkie, w innych partiach zdjęcia częściowo "placki" zamiast szczegółów;

4. - jak zawsze bardzo poprawnie (w pozytywnym rozumieniu oczywiście), ale brak tej "iskry" w obróbce, która by wyróżniała obróbkę... Może trochę "eksperymentu" następnym razem? ;-) ;

5. - przede wszystkim za jasne i jeśli to nie wołarka obcięła ( u mnie czasem się zdarza, bo "dziwologów" też używam), powinien być odrzucony za niedozwolone wykadrownie;

6. -
napisał/a:
Obróbka -> tylko Camera RAW + PS
"Minimalista" :-D
"zarzut"? za mało szczegółów w drzewach...

7. - drugi raz się nie będę "chwalić" - sami widzicie ;-) ;

8. - za dużo szumu i "brudu" na śniegu.

 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
Dla mnie najlepsza jest właśnie 8, za to że widać fakturę na śniegu. W pozostałych jest albo zbyt jasno, albo zbyt pogodnie - bo aura nie wskazuje na lazurowe niebo.
 
dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
6. Mdraht
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
nie!
romeoad napisał/a:
Dla mnie najlepsza jest właśnie 8, za to że widać fakturę na śniegu

Będę... uparty :-P Oczywiście, że powinno być (przy "poprawnej" obróbce) widać "fakturę" na śniegu, ale na 8. to nie faktura :-? To bardziej zlepek tego co pisałem: szumu i mocnego "brudu" :-/ Coś takiego co widać na 8. w rzeczywistości nie istnieje i w tym przypadku nie powinno też istnieć na obróbce - bardzo "brzydki" byłby taki śnieg :-x

Chyba, że kwestia odbioru/oceny zależy od... monitora i oceniamy subiektywnie co innego :-)
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
Rafi napisał/a:
Coś takiego co widać na 8. w rzeczywistości nie istnieje

Stanowczo przesadzasz. Oczywiście że o 8 rano, jak pojawia się światło, w styczniu coś takiego właśnie istnieje. Poza tym ja nie oglądam tej fotki w powiększeniu poszukując szumów, ziarna czy śladów wyostrzania.
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
romeoad napisał/a:
Poza tym ja nie oglądam tej fotki w powiększeniu poszukując szumów, ziarna czy śladów wyostrzania.
Ja też nie oglądam w "powiększeniu". Oglądam 1:1 :-) , ponieważ
rafi napisał/a:
(z pełnych rozmiarów - bo na małych 700 można się mooocno "sparzyć" w ocenie, o czym już się kiedyś przekonałem).

romeoad napisał/a:
Stanowczo przesadzasz.

Hmmm... To jednak proponuję 1:1 przed wydaniem powyższej opinii...

I polubownie: być może na odbitce (teoretycznie docelowe medium?) 8. wyszłaby najlepiej :-) Tu jednak oceniam(-y) to, co widzę na ekranie...
W FreeRC mogę oceniać na 700 za sam pomysł obróbki, ale w rc również kwestie techniczne (szumy, ziarno, ślady wyostrzenia - co Ty pomijasz) są dla mnie istotne w ocenie, a te oceniam w 1:1, ewentualnie na pełnym ekranie, ale nie w 700...

Zgadzam się natomiast całkowicie co do aury i jasności - 8. trafiona jest bezsprzecznie najlepiej. Ja też "przejaśniłem" :-(

:-B
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Rafi napisał/a:
Oglądam 1:1


Cytat
I DON'T SPEND COUNTLESS HOURS PIXEL PEEPING.

8-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Valdis62 oraz Dancer
Rafi napisał/a:
Pewnie będę stronniczy, hihi, ale zagłosuję na wersję... swoją :-D Widzę błędy u siebie, ale... chyba mam ich najmniej ;-)

Nie masz faktury śniegu, moim zdaniem byłeś mocno stronniczy :mrgreen:
 

kristofo  Dołączył: 28 Lut 2007
:-B dla Valdis62, za odważny krok w ciemność. :-)
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
Rafi napisał/a:
To jednak proponuję 1:1 przed wydaniem powyższej opinii...

Widziałem 1:1 przed wydaniem opinii, co wcale nie zmienia mojego zdania ;-)
 

cadar  Dołączył: 20 Lut 2010
kristofo napisał/a:
:-B dla Valdis62, za odważny krok w ciemność. :-)


zgadzam się z przedmówcą

2. Mdraht
3. Kristofo


Rafi
, drzewka ładnie masz wyciągnięte, ale co z tego, skoro u Ciebie na torach zatrzymał się za potrzebą wojak Szwejk po kilku browarach.
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
ałć...
mygosia napisał/a:
Rafi napisał/a:
Oglądam 1:1
Cytat
I DON'T SPEND COUNTLESS HOURS PIXEL PEEPING.
8-)

Ja też nie :-) , ale dla RC robię parominutowy "wyjątek" - bo chyba w jakimś celu jednak mamy nadsyłać również i pełne rozmiary, a nie tylko 700 ;-)

cadar napisał/a:
u Ciebie na torach zatrzymał się za potrzebą wojak Szwejk po kilku browarach.

Ale dałem... :oops: Bardza trafna i słuszna uwaga. Dzięki. Obrabiałem w trochę niekorzystnych warunkach, widziałem "coś" i naiwnie wydawało mi się, że to refleksy świetlne. Teraz się przyjrzałem ponownie i faktycznie fatalnie to wygląda :oops:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach