pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
  Trix, ME... i co dalej?
Fotografię zaczynałem od analoga z zoomem, do niego pakowałem najtańsze negatywy kolorowe i oddawałem do pierwszego-lepszego labu. po kilku latach nabyłem cyfrową małpkę i analog poleciał w kąt, zapisałem się na forum a potem kupiłem k-m :) i tak po kilku latach analog wrócił w me dłonie a za Waszą radą kupiłem Trix-a 400 i załadowałem do ME.
I teraz moja prośba o wskazówki - jak toto naświetlać? czego unikać? a jakie sceny są niemal stworzone do tej błony?
no i najważniejsze - jak się oduczyć widzenia kolorów? idę sobie dzisiaj ulicą z ME+M50 w łapce, a przede mną piękne dziewcze z ogromnym parasolem w kolorach tęczy. uśmiechnięta, radosne... aparat do oka i... pomyślałem sobie że tego nie "złapię", odpuściłem (słusznie?)
Używacie jakichś filtrów? jakich i kiedy?

PS.
nie pytam raczej o kadrowanie czy tłumaczenie systemu strefowego - pierwsze trenuję kilka lat, drugie i tak nie pojmę ;-)

PPS.
jak juz naświetlę wszystkie klatki będę prosił o pomoc w wołaniu i np udostępnienie gadżetów ciemniowych albo całej ciemni :) :-B
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
TriX ma taką tolerancję, że jak go naświetlisz na jakieś 320 iso, albo jeszcze lepiej 250, to przyjmie wszystko. Korzystaj ze światłomierza aparatu. Powodzenia :)
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
pyciar napisał/a:
jak toto naświetlać? czego unikać?

Ja osobiście nie lubię jak czasem niedoświetlę, bo mi babole wychodzą. :-)

Lubię forsować na 1600.

pyciar napisał/a:
no i najważniejsze - jak się oduczyć widzenia kolorów?

Nie wiem - ja mam jakis automatyzm. Jak mam swiadomość, że idę z analogiem, to widzę zupełnie inne rzeczy, niż z cyfrówką. A slajd, to jeszcze inna bajka :-)

pyciar napisał/a:
Używacie jakichś filtrów? jakich i kiedy?

Mam czerwony filtr - użyłam go może ze 2x do białych chmur na niebieskim niebie. Przyda się również do portretu [maskuje niedoskonałości cery, ale również rozjaśnia usta - chyba, że na zielono je pomalujesz ;-) ]. Ale jeśli i tak potem skanuję, to nie ma to wielkiego znaczenia.
 

xneon  Dołączył: 11 Gru 2009
Cytat
Jak mam swiadomość, że idę z analogiem, to widzę zupełnie inne rzeczy, niż z cyfrówką. A slajd, to jeszcze inna bajka


o to, to! wreszcie jest wyjaśnienie ostateczne.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
wojtekk napisał/a:
Korzystaj ze światłomierza aparatu.
Do tej pory analogowo pstrykałem X-700 ale mi się tyle szkieł dublowało że sprzedałem system minolty a na to miejsce kupiłem body ME :) nawet nie wiem czy poprawnie naświetla bo jeszcze ani jednej kliszy nie widział (niby dla takich samych iso/przesłon pokazuje ten sam czas co cyfra więc zgaduję że działa). Dzięki za rady - teraz tylko pstrykać.
 

triger  Dołączył: 23 Lut 2009
To ja tylko radzę uważać przy mocnych punktowych światłach w kadrze wieczorem (latarnie etc.) - najlepiej wtedy na chodnik zmierzyć światło, bo pomiar w wyżej wymienionych warunkach "gupieje" i niedoświetla dość sporo (tak, że nawet negatyw dobry tego nie dźwignie...)
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
triger napisał/a:
najlepiej wtedy na chodnik zmierzyć światło,
spoko - tylko puszkę wymienię na MES czy SuperA
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
A po co w ogóle mierzyć, słoneczne 16 i jechane... W Polsce łatwo o to, bo albo pięknie, albo leje - nigdy nie ma problemu z tym, co ustawić :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach