Hakro  Dołączył: 25 Gru 2007
fakt, to 10megapikselówka :-) ale i tak to zdjęcie wygląda jak po odszumianiu (co nie miałoby sensu przy ISO 200). sam już nie wiem, mało widziałem nie zamydlonych zdjęć z DA 21. ale to np. daje całkowicie radę:
http://farm2.static.flick...602ce08f0_o.jpg

[ Dodano: 2008-12-30, 23:15 ]
Dada, nowe dobre :-) a jednak nie jest tak źle jak już myślałem
 

Crow  Dołączył: 08 Paź 2008
Nooo... wygląda nawet sympatycznie. Dzięki za fotki. Tak czy siak mam zgryza. Jak już będę miał w komplecie Limiteda 70mm to zacznę się porządnie zastanawiać czy aby jednak nie Zeiss 25/28mm.
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Ale TO jest całkiem malownicze, podoba mi się, polane mlekiem, przydymione kolorki. Bardzo miłe dla mojego oka.

Crow napisał/a:
zacznę się porządnie zastanawiać czy aby jednak nie Zeiss 25/28mm.
Zeiss to żyleta, popatrz na TO, autorstwa znajomego forumowicza z anglojęzycznego pentaxowskiego forum. Tylko ta żyleta jest troszkę większa od Pentaxa i pozbawiona AFa.
 

Crow  Dołączył: 08 Paź 2008
Wiem, nie będzie mi to absolutnie przeszkadzać, wręcz przeciwnie - uwielbiam manualne szkła i choruję na te Zeissy już od dawna zastanawiając się czy może jednak nie Limited. Mam też zamiar gdzieś w lutym kupić matówkę Katz Eye'a jak znajoma będzie wracać z USA.
 
combo  Dołączył: 25 Maj 2007
ja mam czasem drobne watpliwosci co do DA21 ktory posiadam ale glownie dlatego, ze faktycznie im szerzej tym trudniej pokazac super ostre detale robiac widoczki, obawiam sie, ze DA21 nie bedzie tu znacznie lepszy od np 16-45 ktorego co prawda nie mam ale skoro jest lepszy od kita I to moze byc blisko DA21. W pomieszczeniach mam czesto nieostre zdjecia ale to z racji dosc slabego, jak na stalke, swiatla.
Ale ogolnie fajny obiektyw, bardzo ostry z bliska juz na 3.2 i super maly, dyskretny; wykonanie naturalnie pierwsza klasa.
Ktos o nim pisal zawsze , zwlaszcza na niemieckich forach, ze ma blad auto fokusa, tzn jakis tam skok ostrzenia dla przeslon 3.2 do 5.6. Ma to polegac na tym, ze dopiero od 5.6 ostrzy w punkt, a do 5.6 lekko za objektem. Ja tego u siebie az tak wyraznie nie zauwazylem, owszem na 3.2 czasem sie myli, ale bez przesady. Zwalilbym to glownie na K10, bo o ile pamietam na K20 juz problemu nie bylo.
 
jotbe
[Usunięty]
Mam i nie narzekam, ale może jeszcze to się przyda:
http://monuniverspentax.com/tests_da21.html
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Ech szukam czegoś do reportażu i myślałem o tym 21 ale coś ten wątek nie zachęca. Czym by to zastapić? FA 24....? Na cyfsze to się sprawdza? Bo w innym watku stało, że szerokokątne nie zawsze na apeesie fungują.

[ Dodano: 2009-01-06, 09:33 ]
A no i chodzi o naprawdę dobrą jakość stałki bo sigmę 17-70 do codziennej roboty to mam ale coś super ekstra zamiast niej miałoby być.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
To może Da14/2.8 troche szersze ale światło lepsze, a jak na świetle Ci nie zależy to może 15ltd?


btw.(jak tam porównanie GO 70vs50? :oops: )
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Oj to już trochę za szeroko a 15 za ciemna. Co do bardzo szerokich kątów to wybrałbym jakiegoś zuma - w ciasnych klimatach reporterskich np. na odpuście czy w jakiejś ciasnej szopie gdzie robią powidła lub świece to zoom daje pole manewru. Mnie chodzi o odpowiednik 35 na FF ale widzę że pola do popisu tu nie mam i chyba 17 - 70 jest na razie niezastąpialna.

Myślałem też o odpowiednikach standardu (50) ale wśród trzydziestek nie ma też specjalnej jasności. Fa jeno można zapiąć do mz5n jeśli naprawię kiedyś go. Ale jak fa 35 na cyfrze chodzi? czy dużo lepszy obraz od 17-70?
...a nie ma to jak byś obiektywowym onanistą hehe
 

perl  Dołączył: 24 Wrz 2006
Ekajana napisał/a:
Mnie chodzi o odpowiednik 35 na FF ale widzę że pola do popisu tu nie mam i chyba 17 - 70 jest na razie niezastąpialna.
FA* 24/2 - cudo. Daje ~35mm na cyfrze.

Na forum mozna spotkac sie z roznymi opiniami co do dzialania na cyfrze - mniej wiecej tyle, ze nie pokazuje w pelni swoich mozliwosci.

Ale gdy go mialem, nie odpinalem od k10d tygodniami. Swietnie wywazony jest z tym aparatem. Swietnie sie toto trzyma :)

Zreszta, zapytaj Mertza, powie Ci to samo ;-)


[ Dodano: 2009-01-06, 10:47 ]
Ekajana napisał/a:
Ale jak fa 35 na cyfrze chodzi?
Dobre pytanie, bo teraz, gdy wyzbylem sie juz prawie wszystkich szkiel Pentaxa, na biurku w pracy wlasnie lezy przede mna k20d z podpietym FA 35/2 pozyczonym od jorge.martineza ;-)

Jest ostry od pelnego dziurska, tylko ze daje 50mm, troche za wasko (dla mnie tez ;-) ).

 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Ekajana napisał/a:
Myślałem też o odpowiednikach standardu (50) ale wśród trzydziestek nie ma też specjalnej jasności.


A sigma 30/1.4 to mało?
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Właśnie.. S30/1.4 jak zwykle gorąco polecam :-)

[ Dodano: 2009-01-06, 11:36 ]
Odpowiednik 45mm z pełnej klatki.
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Przepraszam, źle się wyraziłem. Nie ma jasności co do jego jakości :-) Choć przyznam, że Eldred jest bardzo przekonujący. I teraz waham się pomiędzy ogniskowymi 21 i 30 (sigmy właśnie) przejrzałem ogniskowe w eksifach i nie ma tu swiętej reportażowej reguły (mojej). Chyba jednak będzie limited choć wszystko wskazuje, że może to być najgorszy limited. Ta 24 byłaby super. Zwłaszcza że z czasem pentax zapewne zrobi FF (byba że mikro 4/3 hehe)

[ Dodano: 2009-01-09, 08:59 ]
Nie żebym się naśmiewał - mikro 4/3 bardzo mi pasi :-)
Decyzja podjęta - krytykowane, ciemne i drogie 21 :mrgreen:

[ Dodano: 2009-01-09, 09:26 ]
Hej Drodzy Panstwo. Już przygotowałem zamówienie ale Eldred podrzucił mi jeden pomysł jeszcze - sigma 24 1.8 macro - w teorii idealny. Ktoś go zna? Pokusi sie kto o porównanie tego z limitedem 21?
 
klimecki_  Dołączył: 12 Cze 2007
Ekajana napisał/a:
sigma 24 1.8 macro - w teorii idealny. Ktoś go zna?

chyba najlepszy z wielkich sloikow sigmy (jasne 20, 24 i 28mm), z tym swiatlem i taka ogniskowa duzego wyboru nie masz.
pozdrawiam
kp
 

tomekz  Dołączył: 10 Kwi 2007
Na temat Sigmy 24/1.8 jakieś info jest
TU
i TU

Generalnie opinie są takie, że nie jest lepsza od S12-24.
No ale może wypowie się ktoś kto ją ma.
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
no, ta Sigma 20 (drugi link) demonem ostrości może i nie jest, ale tragedii też nie widzę. Powiem więcej wygląda całkiem nieźle.
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
No to wybór padł na pentaxa - subiektywna ocena Dady i rozmiar zrobiły swoje :-)
 

Crow  Dołączył: 08 Paź 2008
A ja nadal mam cholerny dylemat. Nowy limited szerszy, ale ciemny i do tego nie wiadomo jak się sprawuje w akcji. 21 w sumie zła nie jest. Jednak oglądając sample czuję jakiś lekki niedosyt...

Poprawcie mnie jeśli się mylę, czym szersze szkło tym gorsza jakość optyczna?
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Ja uznałem, że mając przy sobie 2 limitedy tak niewielkich rozmiarów \921 i 70) mam wszystko co mi trzeba. I jeśli w konkurecji jest ta sigma a użytkownik przedkłada nad nią pentaxa to ja wybieram P. Ty masz w stopce jeszcze 40 - to byłąby ładna kolekcja :-)
 

Crow  Dołączył: 08 Paź 2008
Jak tak patrzę w ten wykres to mi ręce opadają...


Z drugiej jednak strony pomijając wykresologię i patrząc na te sample źle to nie wygląda. Ta "miękkość" mi się na kwiatkach bardzo podoba.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach