sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
DA 21 mm F3.2 AL Limited
Czy widzieliście specyfikacje tego nowego obiektywu?? -> http://www.fotopolis.pl/index.php?n=4351

W opisie można przeczytać co nastepuje:
[...] Warto wspomnieć o nowej zewnętrznej powłoce "Super Protective Coating", która sprawia, że łatwo wyczyścić przednią soczewkę ze śladów palców, kropli wody itp. [...]

SPC :shock: :-o :!: ?? aa gdzie SMC, hęę :?: :!: :?: czy ktoś ma jakieś wieści co to w ogóle jest? to jest jakaś dodatkowa powłoka na SMC czy ulepszona SMC czy w ogóle zmieniona czy jak??
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
Nazwa obiektywu mówi wyrażnie SMC DA, więc powłoki to stare dobre SMC. Generalnie są one dość twarde -pewnie zmodyfikowali ją troszeczkę. Co stanowi dobry prognostyk to to, że się tym pochwalili -Pentax raczej nie miał zwyczaju chwalić się czymkolwiek.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
jeśli tak to ok .. bo wszędzie podają nazwe bez SMC ;)

Slava napisał/a:
Co stanowi dobry prognostyk to to, że się tym pochwalili -Pentax raczej nie miał zwyczaju chwalić się czymkolwiek.

naprawde, chyba do końca życia tego nie zroumiem dlaczego tak właśnie robili :-?
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
http://www.pentaxtech.com...S/K100D21mm.jpg
Jak się przyjrzysz to zobaczysz napis SMC w nazwie obiektywu ;-)
 
tomeczz Dołączył: 27 Kwi 2006
 
7 listkow przeslony przy 21 mm :shock: . niezle niezle
 

Crow  Dołączył: 08 Paź 2008
Czy ktoś miał styczność z tym obiektywem? Chciałbym poznać opinię kogoś kto cykał nim fotki a nie tylko gdzieś coś wyczytał. Szkiełko będzie mi potrzebne do krajobrazów i możliwe, że szerszych ujęć w pomieszczeniach. W sieci sampli jak na lekarstwo... Był test na photozone.de tam też tego niewiele.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Z tego co pamiętam Dada go ma, i chyba nawet dawał jakieś sample.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Potwierdzam, mam. Po pierwszych, nieciekawych doświadczeniach z tym szkiełkiem, ostatnio nawet się polubiliśmy :mrgreen: . Na dada.pentax.org.pl właśnie wrzucam kilka jpeg-ów w pełnej rozdzielczości z niego. Możesz Crow, popatrzeć , a potem pytać.
 

Hakro  Dołączył: 25 Gru 2007
http://dada.pentax.org.pl/IMGP2932.jpg

strasznie słabe jak na limited i jak na f8.0 :-?
pojechałeś może przy tym zdjęciu po kompresji? bo ostrzejsze zdjęcie z SMC 18-55 by się uzyskało
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Dada, piękny motyw. :-) Niedzica, góry, woda...
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Kompresja jest 100 %, czyli inaczej 0 . Zdjęcia tylko konwertowane z PEF-a i nie ostrzone w ogóle.
Hakro napisał/a:
ostrzejsze zdjęcie z SMC 18-55 by się uzyskało
bez wyostrzenia? Nie sądzę :-P
 

Crow  Dołączył: 08 Paź 2008
Wielkie dzięki już zasysam. Jesteś zadowolony z tego szkła czy może masz ochotę czasem rzucić nim o ścianę ;-) :?: Wolę zapytać i oszczędzić sobie potem takich przykrości ;-)
 
TTomek  Dołączył: 02 Mar 2008
Dziwnie te zdjęcia wyglądają... zwłaszcza to: http://dada.pentax.org.pl/IMGP2935.jpg jakby zjedzone przez kompresję (spójrz na drzewa i wzgórze) a mówisz że zerowa kompresja.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Ja zawsze jestem zadowolony. :mrgreen: Jedyny problem z nim, to trzeba się nauczyć ostrzyć. Jest to dość szerokie szkło i w niektórych przypadkach nasz kochany AF lekko głupieje- tzn. punkt pomiarowy niekoniecznie jest tam, gdzie nam się wydaje. Zanim stwierdziłem, że mój K200 ma nieco niżej centralny czujnik AF niż by to wynikało z oznaczenia na matówce, byłem przekonany, że DA21 ma 150 metrowy BF :roll: Szkiełko ma parę zalet- po pierwsze jest małe i dość szybko ostrzy. Nie jest tak hiper ostre, jak DA 40, ale dla mnie wystarcza. Nie zauważyłem też specjalnych zniekształceń w rogach i aberacji. Mogłoby być nieco tańsze, jak na swoje parametry, no ale LTD swoje robi, zwłaszcza w cenie i jakości wykonania.

[ Dodano: 2008-12-30, 22:15 ]
TTomek napisał/a:
Dziwnie te zdjęcia wyglądają... zwłaszcza to
Ha, ha !
Znalazłem błąd. Ktoś grzebał mi w ustawieniach Xnview i faktycznie kompresja nie jest ta co była. Ja mam zawsze ustawione 100 5, a było 60. Tak to jest, jak 3 osoby robią na tym samym komputerze. Za kilka chwil podmienię zdjęcia, ale różnica nie jest duża.

 

Hakro  Dołączył: 25 Gru 2007
Dada napisał/a:
bez wyostrzenia? Nie sądzę

na życzenie bez wyostrzania, 24mm, 8.0, 1/90, ISO200: http://i41.tinypic.com/25red1z.jpg
demonem ostrości kit stanowczo nie jest, ale nie robi takiej kaszany w detalach :-)
centrum kadru porównywalne z 21mm, więc i tak uważam że to szkło z wszystkich DA ltd wypada najsłabiej ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dada, tamto zdjęcie wygląda jakby było potraktowane jakimś filtrem "malarskim".
 

Crow  Dołączył: 08 Paź 2008
plwk napisał/a:
Dada, tamto zdjęcie wygląda jakby było potraktowane jakimś filtrem "malarskim".

Jakby olej ;-) OK to czekam na ponowna wstawkę bo już się przeraziłem, że jest aż tak źle...
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Bo zamiast sięgnąć do plików źródłowych wyciągnąłem gotowe, ale nie obrabiane jpg-i z dysku. Teraz dopiero znalazłem PEF-y , przekonwertowałem PPL-em i prosto na ftp lecą.
plwk napisał/a:
jakby było potraktowane jakimś filtrem "malarskim

Crow napisał/a:
Jakby olej

O ile pamiętam, to nic takiego wtedy nie było spożywane.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Hakro, nie porównuj oddania szczegółów przez obiektyw na zdjęciach z których jedno jest zrobione aparatem 10mpix (k200d Dady) a drugie 6mpix (K100D), to sie zupełnie mija z celem. Po za tym żeby rzeczywiście porównać szczegóły zdjęcie musiało by być zrobione z tego samego miejsca, bo szczegóły na jednym ze zdjęć mogą być dalej od obiektywu niż na drugim.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Poszły nowe.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach