Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
kojut napisał/a:
Czy ten obiektyw kryje FF
Nie. Tylko APSC.
Grzechotnik napisał/a:
z metra będzie to dobre 30 centymetrów
Do portretu jak znalazł. A mniejsze obiekty, roślinki, listki owoce z dwudziestu centymetrów.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Pentagram, jak jest to tylko winieta, to można poeksperymentować. Gorzej jeśli daje czarne rogi lub całą ramkę.
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Daje czarne rogi i brzegi.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
kojut, poszukaj na blogu ricehigh'a, on miał tabelki kompatybilności DA - FF oraz linki do próbek. Generalnie - im szerzej, tym gorzej, włącznie z tym, co napisał Pentagram.

[ Dodano: 2016-10-29, 21:09 ]
A coś mi się jeszcze wydaje, kojut, że DA 35/2.4 obaj przećwiczyliśmy na kliszy z pozytywnym skutkiem już od f/2.4.
Na kliszy małoobrazkowej, wiadomo ;-)
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Ryszard, gdzieś już kiedyś oglądałem te sample ryżego. No ale o przydatności danej rzeczy najlepiej przekonać się organoleptycznie ;-)
Ryszard napisał/a:
A coś mi się jeszcze wydaje, kojut, że DA 35/2.4 obaj przećwiczyliśmy na kliszy z pozytywnym skutkiem już od f/2.4.
Na kliszy małoobrazkowej, wiadomo ;-)

Oj tak, dokładnie. Cały poprzedni rok robiłem zdjęcia tym obiektywem i byłem baaardzo zadowolony z rezultatów. Nawet w kolorze:
On The Greek's Beach by Mateusz Kozuch, on Flickr
 

deepee  Dołączył: 28 Cze 2011
Ryszard napisał/a:
Wątek co nieco wiekowy, chyba gdzieś z początków pentax.org.pl... :-> Jak wyciągnę DA21 spod choinki, to chciałbym cud-miód i orzeszki, żeby śmigał jak trzydziestkapiątka :-P Da radę?
Posiadałem egzemplarz, któremu w parze z K-5 zdarzało się porządnie spudłować w słabym świetle żarowym. Było to jednak na tyle sporadyczne, że nie robiło specjalnej różnicy. Sprzedałem naleśnik dlatego, że 21 mm nie do końca odpowiadało mi jako ogniskowa uniwersalna.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
deepee, dzięki! Coraz bardziej przekonuję się do myśli o przygarnięciu tego szkła :)
 
slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
Trochę odświeżę temat, ale skoro nowe obiektywy z serii limited są nadal w sprzedaży, to może ten kotlet całkiem spalony nie będzie.
W wątku o K3 III, trochę zniesmaczony ceną nowej puszki, którą zamierzałem zakupić napisałem, że pozostanę przy K5 IIs, a zamiast K3 III zakupię sobie 2-3 limitedy. Udało mi się w tym tygodniu wyrwać używki w akceptowalnej cenie i w stanie praktycznie sklepowym: HD DA 21/3.2 i HD DA 15/4, chociaż tych szkieł jest mało na rynku wtórnym.
Opinie z forum, jak zwykle nie pomogły w wyborze, ale dowiedziałem się, co po tych szkłach się można spodziewać i tu odnoszę się do 21/3.2. Jest to pierwszy mój limited w "kolekcji" i w ogóle w moich rękach. Jakość wykonania i precyzja działania wg mnie zasługuje w pełni na miano limited. AF szybki i celny, a opisanych na forum różnych przypadłości na razie nie zauważyłem.
Ryszard,
Jaka jest Twoja opinia i wrażenia po kilku latach użytkowanie tego szkła, bo ja będę mógł się wypowiedzieć dopiero po przetestowaniu obiektywu w różnych warunkach.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
slwk2020 napisał/a:
Jaka jest Twoja opinia i wrażenia po kilku latach użytkowanie...
W końcu wyszło tak, że długo się do niego zapalałem, ale kupiłem dopiero w połowie 2019r. - zatem minęły nam niedawno dwa lata.
Obiektyw na stałe ozdobił moją K-Dwudziestkę i mało kiedy jest od niej odpinany. Maluch świetnie pasuje do tej dużej lustrzanki (i to jeszcze z gripem). Mnie też pasuje, bo lubię szerokości. No może nie UWA, ale lubię.
Plusy: (1) kolory, kontrast i ogólne odczucie ostrości, wszystkie zdjęcia mają "to coś" nawet w g..nianym świetle; (2) cichy, szybki i skuteczny AF; (3) wygląd, osłona p.słoneczna, dekielek, zero plastiku :-> (4) QSF;
Minusy: (1) dekielek nieużywalny bez osłony p.słonecznej, zresztą nawet z nią sprawia wrażenie, jakby miał spaść (ale nie spada, więc to chyba mój problem, że wolę takie z zapadkami); (2) pierwsze wrażenie - chciałby człowiek zero luzu jak w starych M-kach, ale jednak trochę jest ;-) (natomiast nie zauważyłem wpływu na zdjęcia)
Myślę, że jak na Limiteda uchodzącego za najsłabszego z całej serii, to jest to świetne szkło. U mnie ma dożywotnie miejsce w kolekcji.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Ryszard napisał/a:
Plusy: (1) kolory, kontrast i ogólne odczucie ostrości, wszystkie zdjęcia mają "to coś" nawet w g..nianym świetle; (2) cichy, szybki i skuteczny AF; (3) wygląd, osłona p.słoneczna, dekielek, zero plastiku (4) QSF;
Dodałbym jeszcze, że jest dobrze skorygowany jak na dość szerokie szkło. A jak odpalimy jakieś programowe profile pod to szkło w wywoływarce RAW, to już w ogóle.

Świetne szkło do portretu z bliska, gdy chce się objąć całą postać, a nie ma miejsca by się cofać.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
jorge.martinez, słuszna uwaga. Ja najczęściej wyłączam korekcję dystorsji. Wolę lekką krzywiznę niż naciąganie narożników :-)
 
slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
Ryszard, jorge.martinez
Dzięki za odpowiedź. Po prostu chciałem się trochę pocieszyć pozytywnymi opiniami pomimo, że już po zakupie. Myślę, że z moim K5 IIs (niecałe 5 k klapnięć) dobrze mi posłuży, tak jak nowo zakupiony 15/4 (co prawda niby używany, ale w stanie jak nówka) . Czytałem właśnie o luzach w 21/3.2 i na razie nic takiego w moim egzemplarzu nie zauważyłem, więc albo mam szczęście, albo jeszcze wszystko przede mną. Teraz takie upały, że poza kilkoma próbnymi fotkami, obiektywu na spacer jeszcze nie wyprowadziłem. Rezygnując na razie z zakupu nowego K33 III, mam teraz większą okazję pobawić się stałkami. Jeszcze korci mnie zakup 70/2.4, bo mam dziurę pomiędzy 50/1.8 i T90/2.8, ale nie mogę wewnętrznie się przekonać, ale to chyba tylko kwestia czasu.
W sumie rezygnacja z zakupu nowej puszki, dała mi możliwość nabycia kilku stałek, lekkich i lepszych optycznie od zoomów.
Pozdrawiam.
 
sinster  Dołączył: 08 Mar 2009
Jeśli chcesz upewnić się w zakupie :-)
21 ltd był moim najczęściej używanym obiektywem. Przede wszystkim daje piękne kolory. Na dalszym miejscu świetny kontrast i chyba rozdzielczość ( chyba, bo nigdy jej nie mierzyłem). Wraz z 70 ltd robił wszystko. Gdzie nie dawaly rady w obwodzie była 40 ltd i S10-20. Ale mogłoby być ich w sumie nie być :-)

Wytrzymałość była na wysokim poziomie - luzów większych nie miałem - a przetrwała wiele....

Podsumowując: zwłaszcza kolory, kontrast - piekny obraz z kompaktowego szkła.

Enjoy!
 
slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
sinster,
Dzięki za odpowiedź. Myślę, że i ja polubię ten obiektyw.
Co prawda wątek o 21/3.2, ale wspomniałeś o 70 - jakie są Twoje wrażenia z jego użytkowania, w porównaniu np. z 21/3.2, bo zastanawiam się nad zakupem i potrzebuję wsparcia mentalnego do podjęcia decyzji.
Pozdrawiam.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
slwk2020, widzę że targają tobą rozterki na które odpowiedzią jest "lemat Dady" który zwany był przez niego "lematem Dady-opiszona"
Link w mojej stopce lub http://goo.gl/TdhLC
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
70-tka to jest must have wśród DA Limitedów. 40-tkę sobie można odpuścić (ale jest taka mała, że w sumie dlaczego?).
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Może dlatego że lepiej FA 43 :-P
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Nie byłem fanem tego obiektywu, choć ogniskowa na małym obrazku bardzo mi pasuje.
 
josio  Dołączył: 20 Lut 2012
Też stałem przed dylematem czy kupić HD DA 21mm do mojego k70. Wybrałem całkowicie inną drogę - zamiast kolejnego szkła kupiłem Ricoha GR III i tym sposobem mam świetny obiektyw i aparat zarazem a na k70 mogę mieć zapięty DA 70mm czyli dwie ogniskowe gotowe do użycia. Dla tych co jeszcze się wahają to z czystym sumieniem polecam GR III - dziwię się jak przez tyle lat mogłem nie mieć tego aparaciku. Pozdrawiam!
 
slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
opiszon napisał/a:
slwk2020, widzę że targają tobą rozterki na które odpowiedzią jest "lemat Dady" który zwany był przez niego "lematem Dady-opiszona"
Link w mojej stopce lub http://goo.gl/TdhLC

Rozterki, rozterkami - i tak już cena K3 III wyleczyła mnie (przynajmniej chwilowo) z jego zakupu, więc ostatnio nabycie 15/4 i 21/3.2 jest dla mnie sukcesem, bo bardziej skłaniałem się do nabycia nowej puszki (K5IIs miał być tylko przejściówką), a że kasy jeszcze trochę zostało, to chyba nabędę 70/2.4 i będę od początku zbierał na K3III :cry: . Pozdrawiam.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach