radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
[fotografowie] Chris Niedenthal
Cytat

- Najważniejsze nie czuć strachu, premier jest takim samym człowiekiem jak ty i też spieszy się na obiad, bo żona czeka ze schabowym. Nie mówiłem: "Przepraszam bardzo, czy ja mogę?".

Fotograf nie może się bać, kajać, tarzać.

Jestem królem swojego zawodu i mam prawo traktować króla na równi z sobą.

(...)

Był pan spokojny z wychowania, a w środku kipiało?

- Nie kipiałem. Jestem klasycznym nudziarzem z najciekawszym zawodem świata.

(...)


Dla Interpressu zrobiłem zdjęcia, gdy polski fiat 125 starał się wygrać test wytrzymałości. Pod Wrocławiem zamknęli część trasy i przez ileś dni polski fiat krążył, żeby pobić rekord świata w liczbie przejechanych kilometrów, nie psując się całkowicie (śmiech). Zrobili chyba 100 tysięcy kilometrów,

(...)


Jakim modelem był wtedy Wałęsa?

- Fajnym, tu podskoczył, tam musiał porozmawiać. Nie był łatwy, żeby go przypiąć do ściany i fotografować, ale był całkowicie dostępny. Doceniał naszą robotę, że prasa zagraniczna razem z nim stworzyła to, co on stworzył.

Dawał to odczuć?

- Zawsze mogłeś do niego do domu zapukać. Lechu niczego nie udawał. Najsympatyczniej było, gdy nie był politykiem, ale normalnym człowiekiem, który spowodował rewolucję. On był naturszczykiem i ja też, więc było nam dobrze.


Chris Niedenthal - ur. w 1950 r. w Londynie. Ukończył trzyletnie studia fotograficzne w London College of Printing. Od 1973 r. w Polsce. Dokumentalista komunizmu w Polsce i Europie. Dla "Newsweeka", "Time'a", "Spiegla" fotografował powstanie "Solidarności", pierwszą wizytę papieża, stan wojenny i upadek komunizmu. Laureat nagrody World Press Photo w 1986 r. za portret Jánosa Kádára na okładkę "Time'a"

Właśnie się ukazało, fajny wywiad:

Jak dorwać Helmuta Kohla - Duży Format

A jak komuś mało, to tutaj dłuższa (i ciekawsza) rozmowa plus fotki:

W pierwszej kolejności mam widzieć - Fototapeta










 

TM_Mich  Dołączył: 08 Wrz 2009
Bardzo dobra książka. Świetnie się czyta i ogląda dołączone do tekstu zdjęcia.
Polecam.
Jak ktoś chce, mogę pożyczyć :)
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
Książka już leci, a wywiady bardzo ciekawe. Niedenthal to interesujący koleś...
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
No wlasnie, spoko gosc..
Gdzie wynalazles ksiazke?
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
radekone napisał/a:
No wlasnie, spoko gosc.. Gdzie wynalazles ksiazke?


Koleżanka, która przylatuje do nas za tydzień ma kupić w Empiku. Pożyczę ci jak przeczytam :)
 

fotostopowicz  Dołączył: 06 Lut 2009
wojtekk napisał/a:
Koleżanka, która przylatuje do nas za tydzień ma kupić w Empiku. Pożyczę ci jak przeczytam :)

Muszę zatem uderzyć do kumpla, który w najbliższym czasie będzie w Polsce :-)
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
wojtekk napisał/a:
radekone napisał/a:
No wlasnie, spoko gosc.. Gdzie wynalazles ksiazke?


Koleżanka, która przylatuje do nas za tydzień ma kupić w Empiku. Pożyczę ci jak przeczytam :)


Kolezanke tez mi w sumie mozesz pozyczyc..
 

TM_Mich  Dołączył: 08 Wrz 2009
Czyta się szybko, czasami wydaje się, że za szybko.
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Cytat

http://www.youtube.com/watch?v=FtRmJiUlVF0

To co przyniosły ostatnie dziesięciolecia – strach i przemiany – zapisało się wtedy i nadal maluje na twarzach wielu ludzi, w Pradze, Berlinie, Sofii i w Warszawie. Polski fotograf, Chris Niedenthal był tam wszędzie, zaglądał ludziom w oczy robiąc zdjęcia twarzy, spisywał współczesną historię. Martin Pollack, laureat Nagrody Lipskich Targów Książki – Porozumienie Europejskie 2011, napisał na temat tych fotografii:
„Poruszają i niepokoją nas do dzisiaj, chociaż te wydarzenia dawno mamy już za sobą, minęły, czasami prawie odeszły w niepamięć, ale uchwycone na zdjęciach nastroje i atmosfera, zachowały swoja ważność. Opowiadają historie, które nie straciły niczego ze swej aktualności”.

Fotografia dokumentalna - Chris Niedenthal
http://www.youtube.com/watch?v=lk9RMP-E5KY

nIKONY Fotografii: NN - Niedenthal NIeznany
http://www.youtube.com/watch?v=0FbOM9pEJ-w

Wywiad Kuriera - Chris Niedenthal
http://www.youtube.com/watch?v=o68ViPzunPw

Ośmiu znanych artystów fotografików: Chris Niedenthal, Stanisław Woś, Michał Browarski, Tomasz Sikora, Wojciech Prażmowski, Tadeusz Rolke, Waldemar Jama i Adam Bujak opowiada przed kamerami o swoim widzeniu Polski – jej różnych regionów geograficznych, mieszkańców, najpiękniejszych miejsc i najważniejszych wydarzeń społeczno-politycznych.
http://www.tvp.pl/vod/dok...-polski/4287084
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
M.W napisał/a:
Wywiad Kuriera - Chris Niedenthal
http://www.youtube.com/watch?v=o68ViPzunPw


Panią, która prowadziła ten wywiad powinno się wybatożyć a potem wywalić na zbity pysk. Tak idiotycznie prowadzonego, dyletanckiego i olewacko prowadzonego wywiadu nie widziałem od dawna... Biedny Niedenthal.

[ Dodano: 2011-09-15, 15:04 ]
Przeczytałem biografię Niedenthala. Mam mieszane odczucia.

Pan Niedenthal to z pewnością specu - ma doskonałe oko. Ma też dar opowiadania, książka jest napisana lekko i przyjemnie. Ale... No właśnie. Za lekko. Za przyjemnie, jak dla mnie. Niedenthal przesuwa się po powierzchni swoich przeżyć, w ogóle nie wgłębiając się w dylematy, procesy, historię. Wszystko jest takie jakieś płytkie, nie potrafiłem się z tym połączyć. Autor często zachowuje się wyjątkowo mało skromnie, w dodatku czasem czułem od niego lekceważenie, niechęć do wgłębiania się w niektóre rzeczy. Niesmaczne wręcz wydało mi się jego pisanie o tym, jak siedział sobie wygodnie w fotelu, popijał soczek i przez okno fotografował Zomowców sikających z armatek wodnych na protestantów stanu wojennego. I to wszystko z taką lekkością... Dziwnie się czułem.

Książka wydana jest pięknie, ale zarazem idiotycznie - jest tak wielka i ciężka, że czytanie jej w podróży np. do pracy to prawie niemożliwość. Ale to w sumie mało ważne.

Szanuję prace Chrisa Niedenthala, szanuję go jako człowieka, jako fotografa. Ale chyba wolałem go w tej otoczce tajemniczości, w której widziałem go przed przeczytaniem jego biografii.

Czy polecam? Nie wiem. Jeśli ktoś Wam toto pożyczy, to tak. W innym razie proponuję wydać te 60 złotych na parę rolek filmu. Większy pożytek.
 

SeizeThePicture  Dołączył: 07 Lis 2009
Pewnie już nie nowe, ale w Warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka jest wystawa Chrisa opatrzona tekstami pewnej mamy:
10 portretów kobiet i dzieci z trisomią 21
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
Echchch... Nie wiem czy ChN. powinien być poważnie traktowany na tym forum :evilsmile: W końcu wypowiedział się pozytywnie o cyfrze. W Trójce, przy okazji szybkiego wywiadu nt. zakończenia produkcji materiału Kodachrome, miał czelność stwierdzić, że cyfra jest ok, że korzystają z niej praktycznie wszyscy jego koledzy, że nieoceniona jest możliwość zmiany czułości, że to przyszłość... (miałem to dodać przy okazji dyskusji o Rolkem, ale skoro już jest temat).
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
wojtekk napisał/a:
Niesmaczne wręcz wydało mi się jego pisanie o tym, jak siedział sobie wygodnie w fotelu, popijał soczek i przez okno fotografował Zomowców sikających z armatek wodnych na protestantów stanu wojennego.


Nie rozumiem. A ty co bys robil? Wybiegl i rozdarl koszule na piersi? Myslisz ze ZOMO mialo w powazaniu reporterow?

Oceniasz go przez pryzmat jakichs romantycznych wyobrazen. Dla mnie to wartosciowe, ze potrafi wprost powiedziec, ze zachowal sie jak czlowiek, a nie jak jakichs nachtweyowski psychopata ;-)

Ja tez bym siedzial i nie wiem czy bym aparat odwazyl sie wystawic zza firanki.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
wojtekk napisał/a:
Niedenthal przesuwa się po powierzchni swoich przeżyć, w ogóle nie wgłębiając się w dylematy, procesy, historię. Wszystko jest takie jakieś płytkie, nie potrafiłem się z tym połączyć.

O zdjęciach mógłbym powiedzieć podobnie. Postawiłbym go na jednej półce z Bujakiem (chociaż skłaniałbym się ku temu, że w zdjęciach Bujaka jest więcej dramaturgii).
Nawiązując do wywiadu: Aż mnie podrzuca - w co drugim pytaniu "przeznaczenie" i "łut szczęścia"(Fredzia Fatalistka jakaś czy co?) na przemian z papieżem. Przypadek "lepkości afektywnej" chyba. A mówi się, że nie ma głupich pytań.
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
alkos napisał/a:
Nie rozumiem. A ty co bys robil? Wybiegl i rozdarl koszule na piersi? Myslisz ze ZOMO mialo w powazaniu reporterow?


Nie wiem, co bym robił. Nie podobało mi się ironizowanie na ten temat, które Niedenthal w książce uprawia, to wszystko.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
A we Wrocławiu dziś o 18.30 wernisaż "nieznanych" prac Niedenthala. Różne odrzuty i "odkrycia" z domowego archiwum. Ktoś się wybrałby?
 
Dzidziu  Dołączył: 16 Wrz 2008
matb napisał/a:
A we Wrocławiu dziś o 18.30 wernisaż "nieznanych" prac Niedenthala
matb napisał/a:
Ktoś się wybrałby?

A gdzie ten wernisaż?
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
W Wydawnictwie na Włodkowica 11
jeśli dobrze pamiętam.
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
wojtekk napisał/a:
siedział sobie wygodnie w fotelu, popijał soczek i przez okno fotografował Zomowców sikających z armatek wodnych na protestantów stanu wojennego
Jakież to wspaniale czeskie! Sąsiedzi z południa by to polubili.
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
Łodzianie mieli szanse 23 listopada obejrzec wernisaz zdjec Chrisa Niedenthala w zwiazku z akcja charytatywna prowadzana we wspolpracy z Januszem Kaniewskim dla dzieci z ubogich rodzin. Kto nie byl ma jeszcze szanse na wystawe w dniach 24.11-07.12.2011.
Ze wspolpracy tych panow, powstal kalendarz na rok 2012. Pieniadze ze sprzedazy oczywiscie dla dzieciakow.



http://www.halolodz.pl/wi...dla-dzieci.html

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach