Śrubka  Dołączył: 05 Lip 2011
  Adox APH09
Witajcie bracia (i siostry :))!
Po wpisaniu na alledrogo frazy rodinal wyskoczyły mi 2 wyniki. Agfa Rodinal 125ml za 19zł i wspomniany Adox 500ml za 29zł, podobno na recepturze Rodinala. Pogooglowałem. Nic specjalnie ciekawego nie znalazłem. Więc może ktoś z forum wie coś na jego temat i jest skłonny pochwalić się wynikami? Ja osobiście nie rozumiem co jest powodem takiej dysproporcji w cenie, ale jestem świeżakiem i się nie wypowiadam.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
O cenie stanowi w dużej mierze opakowanie i dlatego zapewne jest tak mała różnica.
 

MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
Co prawda w latach 70 i 80-tych R-09 (taki ORWOwski substytut Rodinalu) kupowal się nawet w litrowych butelkach i trzymało w lodówce aż do pełnej krystalizacji, to do celów amatorskich radzę kupić w mniejszym opakowaniu. 125ml jeśli dobrze pamiętam, wystarcza na wywołanie co najmniej 12 filmów (1:50), a lepiej jest mieć w miarę świeży odczynnik. Otwarty zawsze trochę się utlenia. A zamiennik to zamiennik - recepturę ma podobną , tyle że wynik może być odrobinę inny.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Agfa jest bardziej kultową nazwą, więc musi być droższy :evilsmile: . A Adox APH to tak trochę niszowa marka (prawie jak Pentax :-P )
 

MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
Co prawda w latach 70 i 80-tych R-09 (taki ORWOwski substytut Rodinalu) kupowal się nawet w litrowych butelkach i trzymało w lodówce aż do pełnej krystalizacji, to do celów amatorskich radzę kupić w mniejszym opakowaniu. 125ml jeśli dobrze pamiętam, wystarcza na wywołanie co najmniej 12 filmów (1:50), a lepiej jest mieć w miarę świeży odczynnik. Otwarty zawsze trochę się utlenia. A zamiennik to zamiennik - recepturę ma podobną , tyle że wynik może być odrobinę inny.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
MAX581 napisał/a:
kupowal się nawet w litrowych butelkach i trzymało w lodówce aż do pełnej krystalizacji

Schłodzenie przyśpiesza krystalizację, niestety.
 

papcio  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jeszcze mam w piwnicy 250 ml R09 przelane i szczelnie zakorkowane jakieś 20 lat temu...
 

jiro  Dołączył: 15 Lis 2008
jest juz temat wiec sie podepne... zastanawiam sie jak to jest z trwaloscia tego aph09 - wywoływałem w nim troche ale od ok. roku butelka sobie stoi w szafie nie ruszana, bo mialem troche d76 i xtola. niby to na bazie oryginalnego rodinalu, ale nie wiem czy trwalosc jest taka sama... :) ktos z was trzymal go dluzej i probowal albo ma jakiekolwiek z nim doswiadczenie?

na stronie producenta jest napisane "Shelf life of concentrate: up to 50 years." wiec niby wszystko w porzadku, ale nie wiem czy nie bedzie problemu z tym ze butelka jest tylko do połowy(w przyblizeniu) pełna od roku.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Rok nie wyrok, dwa lata jak dla brata :-) Nie przejmuj się, tylko bełtaj. I nie usuwaj tego osadu, który mógł się wytrącić na dnie. Niech sobie będzie, a tylko odlewaj koncentrat z wierzchu. Nie trzymaj koncentratu w lodówce, bo obniżona temperatura sprzyja wytrącaniu osadu. Spoko, będzie działał jak trza.

[ Dodano: 2011-08-28, 19:42 ]
Pierwszy film wywołuj ewentualnie w górnym przedziale czasowym (jak masz podane 8-10 minut, to wołaj pod 10). Potem ewentualnie skorygujesz przy następnym na "minus".
 

jiro  Dołączył: 15 Lis 2008
dzieki...

z ciekawosci, co by sie stalo gdyby na dnie był osad, a ja bym to wybełtał(niestety nie widze bo opakowanie jest czarne)? :) jakies problemy z wywolaniem?
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Osad jest ciężki i znowu opadnie na dno, ale zauważyłem, że jak się go odcedzi, to po pewnym czasie pojawia się znowu. Myślę, że jak już jest, ro istnieje jakaś równowaga w roztworze i dlatego go nie wyrzucam.
 

MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
Osadu nie należy usuwać ale można nieco podgrzać do rozpuszczenia. Ten specyfik ma tendencję do krystalizacji - to niczemu nie przeszkadza, a usuwanie osadu cedzeniem - może tylko spowodować zaprzestanie pracy lub niewłaściwe zachowanie odczynnika, wszak usuwając "osad" usuwasz substancje odczynnika. Przechowywanie w lodówce jest wskazane zwłaszcza jak ma być dłużej nieużywany - co najwyżej wcześniej odlej ileś mililitrów na najbliższe kilka miesięcy do malej buteleczki, tak żeby nie klarować czy bełtać odczynnikiem co chwilę.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach