alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
noel napisał/a:
Ale chetnie przetestuje sobie na Superii te 3.5 działki,


Pamietaj - te 3,5 dzialki to wzgledem szarej karty :-) Jesli scena bedzie miala np. 5EV rozpietosci, to swiatla bedziesz mial razem 6 EV od sredniej szarosci... a to juz moze na superii 200 wygladac slabo ;-)

Aha - bedziesz skanowal sam czy w labie? Bo w labie prawie na pewno ci przytna... Tak czy inaczej poeksperymentowac nie zaszkodzi ;-)

Dla wyobrazenia prosze cos z krainy b&w (dzien byl dosyc pochmurny):

http://stefanski.one.pl/~...zdev/leitz.html
 

noel  Dołączył: 15 Wrz 2006
alkos napisał/a:
Pamietaj - te 3,5 dzialki to wzgledem szarej karty

A ja się zastanawiałem skąd Ci się te 3.5 działki wzięło ;-)
Skanuje mi kolega i to tylko slajd. Zwykła rolka idzie odrazu na papier ale znam laboranta i wie, że u mnie nic się nie poprawia, chyba że powiem co, gdzie i jak.
alkos napisał/a:
to juz moze na superii 200 wygladac slabo

Ja bym się zastanowił czy w ogóle będzie wyglądać ;-)
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
noel napisał/a:

Ma duże, np. przy Velvii 50 możesz przegiąć maks o 0.3EV w jedną lub drugą stroną, dalej już widać, że naświetlenie jest do bani. W Kodaku 100 masz tolerancje 0.5EV.

Tak, tylko prawidłowe naświetlemie nie zależy tylko od światłomierza -w starszych konstrukcjach jest on najczęściej CW, a więc mało selektywny. Trzeba jeszcze wiedzieć od czego mierzyć te +/- 0,3EV. I tu się dopiero zaczynają schody... Slajd wymaga po prostu praktyki i tyle. Zresztą mim zdaniem w cieniach jest on świetny, trzeba tylko pilnować świateł.
Pozdrawiam!
 

noel  Dołączył: 15 Wrz 2006
Slava napisał/a:
Tak, tylko prawidłowe naświetlemie nie zależy tylko od światłomierza -w starszych konstrukcjach jest on najczęściej CW, a więc mało selektywny. Trzeba jeszcze wiedzieć od czego mierzyć te +/- 0,3EV. I tu się dopiero zaczynają schody...

Wiem i dlatego miałem problem z pierwszymi rolkami. Zachodziłem w baniak jak mogłem zrobić taką kupę. Za późno dotarło do mnie, że używam CW a nie spota. Jak to mawia mój Prezes, śmierć frajerom :-D

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach