Andrzej_k-5  Dołączył: 18 Sty 2011
jasność obiektywów
Mam dwa obiektywy stałkę 50mm 1.4 i tamrona 17-50 2.8 . Pytanie brzmi, czy powinienem mieć tak samo doświetlone zdjęcia jak ustawię na 50mm przesłonę 2.8 z tamronem na takiej samej przesłonie? Bo niestety tak nie jest. tamron jest o wiele ciemniejszy na 2.8 niż ta 50-tka na 2.8. Z czego może wynikać różnica? Czy tak być powinno?
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Nie powinno.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Ta sama przysłona, te sama ogniskowa, ten sam czas?
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
pokaż fotki.

Na ostrzeniu w "nieskonczonosc" nie powinno być roznic

pzdr
paw
 
Andrzej_k-5  Dołączył: 18 Sty 2011
dokładnie na takich samych parametrach. Żeby uzyskać jasność na poziomie tej 50-tki muszę zwiększyć czułość z 200 na 500 iso na tamronie. Fotki zaraz zrobię i tu wkleję.
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Andrzej_k-5, pokaż zdjęcia, bo efekt jest niepokojący.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Andrzej_k-5 napisał/a:
Fotki zaraz zrobię i tu wkleję.


Ze statywu w trybie M.
 

yusuf  Dołączył: 19 Kwi 2006
Pewnie jest jednak tak, jak można się spodziewać, że jasność obiektywów jest "orientacyjna", też czekam na fotki
 
Andrzej_k-5  Dołączył: 18 Sty 2011
nie wiem co komu po zdjęciach;) 50mm to stałka bez styków, więc informacje skąpe. ustawiona na 2.8 przesłona na niej. tamron otwarty maxymalnie, czyli też 2.8

http://www.naszlidzbark.p...dex.php/TESTOWY

nie wiem jak się zdjęcia wkleja więc podaje linka do katalogu co właśnie załozyłem do tego celu
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Andrzej_k-5, dysponujesz jeszcze jakimś innym szkłem?
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Andrzej_k-5,

Ale w normalnych warunkach oba obiektywy dobrze naświetlają?
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
Andrzej_k-5, ale na tym zdjęciu tamron jest przymknięty do f/3.5 wg exifu.

Poza tym sprawdź, czy przysłona w stałce domyka się błyskawicznie po przesunięciu popychacza w bagnecie, czy może ma lekkie opóźnienie i jest leniwa w domykaniu się do właściwej średnicy.
 
Andrzej_k-5  Dołączył: 18 Sty 2011
Robione w trybie M oczywiście. No mam samjanga 14mm i 130mm ze światłem 2.5

[ Dodano: 2011-10-29, 21:48 ]
cholera rzeczywiście 3.5 przesłona, no już sprawdzam
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Trochę różne kadry z pomiarem punktowym (pierwszy ciemniejszy jest na 3.5 a nie 2.8) - mogą być jakieś różnice.

Sprawdź z pomiarem centralnie ważonym.
 
Andrzej_k-5  Dołączył: 18 Sty 2011
już wrzuciłem fotkę z tamrona na 2.8 robioną, mój błąd przepraszam. Różnica jest dla mnie bardzo duża.

jak zgadnąć czy przesłona otwiera się do końca?
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
od strony bagnetu masz taki popychacz w obiektywie. Jak go przesuniesz (ty albo aparat) to się przymyka do zadanej przysłony.
Powinno to się dziać natychmiast, natomiast jeżeli po przesunięciu popychacza przysłona przymyka się powoli, to masz zaoliwione listki przysłony, i nie zdąży się przymknąć, gdy aparat już zaczyna naświetlać zdjęcie -> prześwietlone zdjęcie.

[ Dodano: 2011-10-29, 22:12 ]
Ewentualnie przeczyść styki aparatu i tamrona, bo jeśli są zabrudzone, to czasem jest problem z niedoświetleniem, tak jak przy podpinaniu manualnych obiektywów z nie-metalowym bagnetem (np. pomalowanym farbą).
 

triger  Dołączył: 23 Lut 2009
Andrzej_k-5, najprościej - ustawiasz pierścień przesłony na f2.8 i robisz 2 zdjęcia ze statywu w tych samych warunkach - jedno normalnie, drugie z 2-sekundowym samowyzwalaczem. Jeśli to drugie będzie ciemniejsze => leniwa przesłona.
 
Andrzej_k-5  Dołączył: 18 Sty 2011
Dziękuję za podpowiedzi. Przesłona chodzi tak sobie, ani powoli, ani też błyskawicznie. Super rada z tym wyzwalaniem. Zaraz przetestuję.

Wrzuciłem jeszcze 3 fotki do galerii tej.

Silnik na którym działa ta galeria, nie wiem czemu jakoś mi fotki "pogarsza" rozmydla.
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
Andrzej_k-5 napisał/a:
Przesłona chodzi tak sobie, ani powoli, ani też błyskawicznie.

a powinna błyskawicznie ;-)

może taki drobiazg językowy, i uznasz mnie za purystę językowego ale kolega volender już słusznie zwrócił uwagę że to jest przysłona a nie przesłona,
co prawda grecki prefiks dia- (διάφραγμα = diáphragma) tłumaczy się jako prze-, ale przyjęło się że używa się jednak słowa przysłona
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
A to nie jest tak, że obie formy są poprawne? Przysłona i przesłona?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach