deepee  Dołączył: 28 Cze 2011
Ciekawe, jak zmieniał swoje podejście do fotografowania. Coś jakby w imię zasady: Jeśli mówisz, że wypracowałeś swój styl na resztę życia, to znaczy, że się nie rozwijasz ;-) .
Fragment o WTC - lektura obowiązkowa.
 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
Osz kurde, korci :)
 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
nemo napisał/a:
Osz kurde, korci :)


Polski bus w piątek, powrót w sobotę, na początku września :-) Skuś się :-)

[ Dodano: 2015-09-08, 08:46 ]
Interesująca wystawa. Polecam.
http://alekw.blogspot.com...-w-wiedniu.html
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Cytat
Interesująca wystawa. Polecam.
http://alekw.blogspot.com...-w-wiedniu.html

Alek, jesteś może w posiadaniu tego albumu ?
http://www.photoeye.com/b...81938922701&i2=
 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
M.W napisał/a:
Cytat
Interesująca wystawa. Polecam.
http://alekw.blogspot.com...-w-wiedniu.html

Alek, jesteś może w posiadaniu tego albumu ?
http://www.photoeye.com/b...81938922701&i2=


Tak, kupiłem na wystawie
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Cytat
Tak, kupiłem na wystawie
:-x

Przeważają zdjęcia z małego obrazka (fotografia uliczna), czy z wielkiego formatu ?
 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
M.W napisał/a:
Cytat
Tak, kupiłem na wystawie
:-x

Przeważają zdjęcia z małego obrazka (fotografia uliczna), czy z wielkiego formatu ?


Z małego, duży to może 1/5 katalogu
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Cytat

https://www.joelmeyerowitz.com/

Biografia Joel Meyerowitz

Fotograf ulicy.

Joel Meyerowitz przyszedł na świat w 1938 roku Nowym Jorku, w rodzinie żydowskich emigrantów z Węgier i Rosji. Swoje dzieciństwo wspomina jako nieco chaotyczne, ale wypełnione ciepłem i miłością. Dni upływały mu na rysowaniu komiksów i grze w baseball na ulicach Bronxu. Wiele czasu spędzał też ze swoim ojcem, zawodowym bokserem, który chcąc uchronić go przed niebezpieczeństwami amerykańskiej ulicy nauczył go zwracania bacznej uwagi na wszystko co dzieje się wokół.

W 1959 roku Meyerowitz ukończył malarstwo i historię sztuki na uniwersytecie w Ohio. Po studiach wrócił do Nowego Jorku i rozpoczął pracę w niewielkiej agencji reklamowej. Patrząc przez okno swojego biura na Piątej Alei i obserwując przechodniów tłoczących się na chodnikach, wyobrażał sobie, że pewnego dnia po prostu nie wróci do biura po przerwie obiadowej. Poczuł tęsknotę za pozostaniem na ulicy, w samym środku gwarnego, miejskiego życia.

Pewnego popołudnia, 1962 roku, Meyerowitz trafił na sesję fotograficzną Roberta Franka. Sposób w jaki pracował słynny fotograf, jego energia i zaangażowanie wywarły na Joelu tak wielkie wrażenie, że z dnia na dzień porzucił dotychczasową pracę i postanowił poświęcić się fotografowaniu. Jego szef, Harry Gordo, nie miał do niego pretensji, a nawet jako prezent pożegnalny sprezentował mu swojego Pentaxa. Meyerowitz miał wtedy 22 lata. Fotografia miała z nim zostać już na zawsze.

Razem z przyjaciółmi, Garrym Winograndem i Tonym Ray-Jonsem codziennie przemierzał ulice Nowego Jorku w poszukiwaniu ciekawych ujęć. Piąta Aleja stała się jego domem. Twierdził, że żadna inna ulica na świecie nie może się z nią równać. To tam dochodzi do zderzenia elegancji i tandety. Posłańcy i modelki na rowerach, miliarderzy i żebracy, wszyscy równoważni. Kupił wtedy swoją pierwszą Leikę – M2. Ten niepozorny z wyglądu aparat pozwalał mu podchodzić blisko i fotografować znienacka. Być w ciągłym ruchu, czytać sygnały ulicy i reagować z wyprzedzeniem, naciskać spust migawki zanim wydarzy się coś interesującego. Jak myśliwy polującym na zdobycz. Tym, co przeszkadzało mu w pracy najbardziej, była jego wrodzona nieśmiałość.

Przez szyby samochodu.

W połowie lat 60-tych, Joel Meyerowitz pozostawał pod wpływem swojego wielkiego mistrza Roberta Franka. Starał się naśladować jego styl fotografowania. Chciał równie wnikliwie i wszechstronnie przedstawiać otaczający świat. Żeby się tego nauczyć potrzebował roku podróży.

Na przełomie lat 1966-67, razem ze swoją ówczesną żoną Vivian Bower, wyruszył do Europy. Odwiedził Anglię, Irlandię, Hiszpanię, Grecję i Turcję. Jako Amerykanin badał Europę z taką samą intensywnością, z jaką Frank, Europejczyk, badał Amerykę. Jednakże w trakcie podróży i „fotograficznego dojrzewania” zaczął odrywać się od perspektywy Franka i rozwijać własną koncepcję twórczą, którą nazwał później „fotografią terenową“

Jego podejście do fotografii ewoluowało. Zaczął odchodzić od charakterystycznych dla klasycznego „decydującego momentu“ szybkich i bliskich ujęć. W zamian, konstruował obrazy bardziej skomplikowane, z większą głębią ostrości, wymagające większej odległości od fotografowanego obiektu. Przestał być myśliwym poszukującym zdobyczy, stał się raczej spacerowiczem, obserwatorem, który pozwala, by wpływało na niego nie tylko to co widzi, ale także to co czuje. Prowadził swoisty dialog z rzeczywistością. W tym czasie często nosił ze sobą dwa aparaty: jeden z czarno-białym, a drugi z kolorowym filmem. W niektórych przypadkach udawało mu się uchwycić te same ujęcia obydwoma aparatami. Mógł wówczas zdecydować, które z nich wyglądają lepiej.

Z podróży przywiózł 300 kolorowych i 350 czarno-białych rolek filmu. Jednakże najważniejsze okazały się czarnobiałe fotografie wykonane przez przednią szybę jego Volkswagena. To dzięki nim o Meyerowitzu po raz pierwszy dowiedział się świat. Młody dyrektor departamentu fotografii MoMA John Szarkowski, uznał, że właśnie te zdjęcia warte są pokazania na indywidualnej wystawie.

Seria “from moving car” to w pewnym sensie pierwsza koncepcyjna praca Meyerowitza. Fotografując świat z jadącego z prędkością 75 km/h samochodu, artysta wyobrażał sobie, że znajduje się wewnątrz kamery, przed której obiektywem przewijają się ruchome obrazy. Jedynym sposobem na zatrzymanie tego ruchu, choćby na ułamek sekundy, jest naciśnięcie spustu migawki. Wykonał w ten sposób tysiące zdjęć będących metaforą ulotności i przemijalności życia.,

Kolor.

„Fotografia narodziła się pod zachmurzonym niebem„ – mawia Meyerowitz.

Przez długi czas w fotografii artystycznej i reportażowej liczyły się wyłącznie czarnobiałe zdjęcia. Pierwsze działające, kolorowe filmy diapozytywowe pojawiły się na rynku już w 1935 roku, a jednak do połowy lat 80-tych fotografia kolorowa ograniczała się do świata reklamy, nie mogąc pozbyć się wulgarnego, amatorskiego i komercyjnego wizerunku. Obok Stephena Shore’a i Williama Egglestona, Joel Meyerowitz jako jeden z pierwszych zrozumiał rewolucyjne znaczenie koloru i jego niepowtarzalną zdolność obrazowania.

Na początku swojej kariery używał zarówno kolorowych, jak i czarno-białych negatywów. Jednak gdy na początku lat 70-tych technologia kolorowa rozwinęła sie na tyle, że można było samodzielnie i niezbyt drogo wywoływać odbitki w ciemni, przyjął kolor jako swoje główne medium. Doszedł do wniosku, że kolor daje bogatszy, pełniejszy obraz świata. „Zawsze miałem wrażenie, że kolor ma więcej do powiedzenia”, mawiał. „Jeśli fotografia polega na opisywaniu świata, kolor opisuje go dokładniej.” Jego postawa miała decydujący wpływ na popularyzację kolorowej fotografii jako formy sztuki. Sprzeciw wobec koloru zmienił się w niemal powszechną akceptację, a barwne zdjęcia trafiły do najlepszych galerii czy muzeów.

Jednak Meyerowitz postrzega kolor jako coś więcej niż tylko środek wyrazu. „Kolor nadaje kształt otaczającemu mnie światu, pomaga mi go zrozumieć i połączyć się z nim we wszystkich możliwych odcieniach“ – mówił utrwalając jedne z najbardziej uderzających, lirycznych i żywo zabarwionych obrazów XX wieku. leicastore.pl

Joel Meyerowitz - "Street jest jak narkotyk"

Zacznę od gratulacji z okazji 80. rocznicy urodzin. Jak się czujesz, mając tyle lat na karku?

Bardzo cieszy mnie to, że dożyłem osiemdziesiątki i wcale tego nie czuję, a obawiałem się, że będzie inaczej. Wciąż zajmuję się pracą i bardzo to lubię. Zawsze tak było, ale w moim wieku, wyjątkowe jest to poczucie, że mogę robić, co chcę. Wciąż mam chęć do zabawy i dużo energii, dzięki czemu czuję się naprawdę dobrze, a życie w Toskanii, gdzie moja żona i ja mieszkamy od czterech lat, jest satysfakcjonujące i inspirujące. To bardzo produktywny i pozytywny okres w moim życiu.

W młodości interesowałeś się przede wszystkim sztuką i rysunkiem, prawda?

Jako małe dziecko rysowałem postacie z kreskówek i samoloty oraz przerysowywałem komiksy. Mój ojciec rzeźbił i malował w klasyczny sposób. Zawsze fascynowało mnie obserwowanie tego, jak na papierze tworzy coś z niczego albo lepi coś z gliny, a nawet śniegu. Więc rysowanie było po prostu częścią tego, czym się zajmowałem. Potem poszedłem do szkoły artystycznej, by studiować historię sztuki i malarstwo, więc w pewnym sensie mój sposób wyrażania siebie wywodził się ze świata sztuki. Przed 24. rokiem życia w ogóle nie zetknąłem się z fotografią.

Dlaczego zdecydowałeś się fotografować na ulicy?

Dorastałem i wychowywałem się na ulicach robotniczych dzielnic Bronksu. Tam właśnie ulica była tym miejscem, gdzie wszystko się działo. Kiedy pracowałem jako młodszy dyrektor artystyczny w agencji reklamowej w Nowym Jorku, podczas każdej przerwy obiadowej brałem kanapkę w rękę i chodziłem po ulicach Nowego Jorku. Szukałem pomysłów na to, co chciałbym namalować. Pewnego dnia pożyczyłem od mojego szefa aparat, kupiłem kilka rolek kolorowego filmu i po prostu zacząłem włóczyć się po Piątej Alei, robiąc zdjęcia. Nie miałem w ogóle pojęcia, że istnieje coś takiego jak fotografia uliczna. Wiedziałem tylko, że chciałem to robić. Byłem jak głupi dzieciak z aparatem fotograficznym, próbujący dowiedzieć się, jak robić zdjęcia tam, gdzie lubiłem bywać.

W 1962 roku, po obejrzeniu sesji reklamowej realizowanej przez Roberta Franka, zrezygnowałeś z pracy i zająłeś się fotografią. Co było tak inspirującego w tym doświadczeniu?

Robert robił zdjęcia do broszury, którą zaprojektowałem. Fotografował dwie młode dziewczyny w mieszkaniu, które się malowały i wykonywały różne inne prace domowe. Nie miałem pojęcia, kim on był i nie wiedziałem kompletnie nic o fotografii. Jednak kiedy zobaczyłem potem obrazy Roberta, rzeczą, która najbardziej mnie poruszyła, był fakt, że fotografował on, będąc cały czas w ruchu i uwieczniał rzeczy, które pojawiały się i znikały. Za każdym razem, gdy słyszałem kliknięcie migawki aparatu, to to, co mogłem zobaczyć przez ramię, wydawało się zawsze momentem czy też sceną znajdującą się w swoim kulminacyjnym momencie. W pewnym sensie można powiedzieć, że jego wyczucie czasu i ruchu było czymś, co przeszyło mnie niczym strzała.

Jak wyglądało Twoje fotografowanie na ulicy?

Drugiego dnia robienia zdjęć poszedłem do laboratorium, aby odebrać film, i był tam inny włochaty, brodaty facet, taki jak ja, i zaczęliśmy oglądać swoje zdjęcia. To był Tony Ray-Jones. Zaczęliśmy razem spędzać czas i razem fotografować. Uczyliśmy się, jak uzyskać właściwą ekspozycję, jak być szybkim, w jaki sposób podchodzić blisko ludzi i jak wywoływać odbitki.

Czy ekscytowało Cię uczucie, że robisz coś nowego?

To było jak narkotyk, nigdy wcześniej ani później niczego takiego nie doświadczyłem. Byliśmy jak w transie, chcieliśmy być cały czas na ulicy, aby zobaczyć jak najwięcej, i nie mogliśmy przestać. Każdego dnia, kiedy zachodziło słońce, kupowaliśmy coś do jedzenia i szliśmy na Times Square, ponieważ było tam dużo światła, dzięki czemu mogliśmy pracować zarówno w kolorze, jak i w czerni i bieli także w nocy.

Od tamtej pory wśród Twoich prac znaleźć można zarówno pogodne obrazy z półwyspu Cape Cod, jak i dramatyczne sceny ukazujące zniszczenia po atakach na World Trade Center. Czy coś łączy ten tak różnorodny zbiór fotografii?

To naprawdę dobre pytanie. Myślę, że istnieje między nimi związek. Powiedziałbym, że emanuje z nich radość, jakiej doświadczam, kiedy jestem gdzieś, niezależnie od tego gdzie, i trzymam w ręce aparat. Czuję wówczas wielkie uniesienie i niecierpliwie oczekuję tego, co się wydarzy.

To musi być jakiś rodzaj dziecinnej niewinność, której wciąż doświadczam, bez względu na to, z jak wieloma trudnymi i smutnymi tematami miałem w życiu do czynienia. Myślę, że tym, co łączy te obrazy, jest także apetyt na to, co będzie dalej, coś, co może być interesujące zarówno pod względem fotograficznym, jak i satysfakcjonujące w kategoriach czysto ludzkich.

Nad jakim projektem pracujesz obecnie?

Po zdjęciach martwej natury, które znalazły się w moich albumach Morandi's Objects i Cezanne's Objects, wykonuję dalej tego typu fotografie, ale są one zupełnie inne. Muszę nauczyć się języka pozwalającego opisywać martwą naturę, tak jak wcześniej znalazłem sposób na opowiadanie tego, co dzieje się na ulicy. Właśnie w zeszłym tygodniu rozpocząłem całkowicie nowy projekt zainspirowany używanymi przeze mnie jako stół do zdjęć martwej natury zniszczonymi, 200-letnimi drzwiami. Wpadałem na zupełnie nowy pomysł, jeśli chodzi o to, jakie zdjęcia martwej natury chciałbym wykonywać. Czuję emocjonalny związek z przedmiotami, z którymi pracuję; czuję ich ducha, a nie tylko widzę ich piękno czy formę.

Udostępniłeś w Internecie swój pierwszy kurs fotografii „Masters of Photography”. Jak on wygląda w praktyce?

Składa się on z 34 lekcji oraz filmów trwających łącznie pięć i pół godziny. Każda lekcja poświęcona jest innemu zagadnieniu, te dotyczące fotografii ulicznej opowiadają o tym, jak być „niewidzialnym”, jak się poruszać, jak być we właściwym miejscu we właściwym czasie czy jak odnaleźć się w otoczeniu. Staram się odpowiedzieć na pytania typu: czym jest portret, jak powstaje zdjęcie martwej natury, gdzie szukać inspiracji, jak stworzyć cykl zdjęć i uczę, jak je przygotować w celu wydania albumu lub stworzenia wystawy. Zasadniczo, mówię o tym wszystkim, o co pytano mnie przez ostatnich 50 lat. Zdecydowałem się jednak przedstawić te informacje w bardzo intymny sposób, więc mówię wprost do kamery, w związku czym każdy z oglądających ma wrażenie, że zwracam się bezpośrednio do niego.

Jaka jest najistotniejsza rzecz, której uczysz?

Powiedziałbym, że najważniejszym aspektem całego tego kursu jest to, że staram się pomóc ludziom zrozumieć, że każdy ma swoją własną tożsamość, tak jak każdy ma niepowtarzalne odciski palców. Jeśli spróbujesz zrozumieć, co się na nią składa, staniesz się takim artystą, jakim chcesz.

Dlaczego Twój nowy retrospektywny album Where I Find Myself podzielony został na rozdziały, w których niejako cofasz się w czasie?

Wynika to z tego, że kiedy zaczynamy coś robić, nie mamy pojęcia, dokąd to nas zaprowadzi, ani co z tego później wyniknie. Jednak kiedy żyjesz wystarczająco długo i patrzysz wstecz na swoje życie, zaczynasz dostrzegać to, jak wydarzenia układają się w całość. Nie jest to linia prosta, lecz raczej krzywa, ale wszystkie elementy na niej łączą się w sposób niewidoczny i popychają cię naprzód. Pomyślałem więc, dlaczegóż by nie spróbować napisać swojej autobiografii w formie fotograficznego albumu z perspektywy tego, gdzie znajduję się i kim jestem teraz. Tytuł książki jest pewną grą słów, nawiązującą do tego, że fotografia nauczyła mnie wszystkiego, co wiem. Naprawdę odkryłem siebie właśnie poprzez fotografię i często byłem zaskoczony tym, dokąd mnie to zawiodło. digitalcamerapolska.pl



Joel Meyerowitz, czyli jak zostać wielkim fotografem w dwudziestu krokach

W ubiegłym roku jednym z bestsellerów wydawniczych na rynku książki fotograficznej była książka “How I Take Photographs” Daido Moriyamy. Wybitny japoński fotograf zgodził się opowiedzieć o swojej pracy i pokazać na co warto zwrócić uwagę, żeby robić dobre zdjęcia. Wydawnictwo Laurence King postanowiło pójść za ciosem i przygotowało całą serię podobnych publikacji. Pierwsza z nich - “How I Make Photographs ” Joela Meyerowitza - właśnie się ukazała.

Wirtualne lekcje z Meyerowitzem

Klasyka amerykańskiej fotografii z pewnością warto posłuchać. Ma za sobą blisko 350 wystaw na całym świecie, wydał 30 książek, zdobył wiele prestiżowych nagród i nie zamykał się w jednym rodzaju twórczości: sukcesy odnosił zarówno w fotografii ulicznej (z której jest najbardziej znany), jak i portretowej, czy pejzażowej. Nic dziwnego, że dużym zainteresowaniem cieszą się jego szkolenia. Od dwóch lat prowadzi je pod szyldem Masters of Photography obok takich artystów, jak Albert Watson, Steve McCurry i David Yarrow.

Blisko siedmiogodzinny kurs online kosztuje 170 dolarów i składa się z 54 lekcji. - Czy coś dają? Dają dużo, ponieważ chodzi w nich o to, żebyś odnalazł własną tożsamość. Własną tożsamość jako artysta i jako istota ludzka, która interesuje się otaczającym ją światem - mówi Meyerowitz. To właśnie owocem tych wirtualnych lekcji jest niewielkich rozmiarów książka “How I Make Photographs”, która stanowi streszczenie myśli przekazanych przez Meyerowitza. Warto od niej zacząć, a jak ktoś będzie miał ochotę na więcej to wydawnictwo we współpracy z projektem Masters of Photography przygotowało promocję. Każdy egzemplarz zawiera kod rabatowy na cały wirtualny kurs.

Porządny motywator

Książka została wydana w przystępnym, poradnikowym stylu. Każdy z dwudziestu rozdziałów to jedna lekcja, jedna wskazówka, za którą uczeń ma podążać. Przykłady? “Odkryj swoją tożsamość”, “Inspiruj się”, “Stań się jednością z aparatem”, “Użyj i głowy i serca”. Brzmi trochę banalnie, ale spokojnie. Może książka nie zawiera długich analiz, ale za tymi prostymi myślami, kryją się dość szczegółowe opisy. To prawda jednak, że bardziej one dotyczą filozofii fotografowania, szukania swojego stylu niż czysto technicznych aspektów pracy z fotografią.

Doświadczeni fotografowie mogą sięgnąć po książkę, żeby przypomnieć sobie, co w tej pracy jest najważniejsze i zmotywować się do dalszego działania, ale przede wszystkim skierowana jest do czytelników, którzy dopiero zaczynają fotografować i czują się niepewnie np. w robieniu zdjęć na ulicy, czy nie wiedzą właściwie, które zdjęcia są naprawdę wyjątkowe, a które nie. Często są to proste wskazówki typu: fotografowana przez ciebie postać nie zawsze powinna być w samym centrum fotografii, bo skupiając się tylko na niej, nie zauważasz świata wokół i możesz przegapić coś ważnego.

Dlatego książkę można potraktować nie tylko jako instrukcję “how to” fotografii, ale i jako podręcznik kompleksowego patrzenia w ogóle. Po jej lekturze odczuwa się silne pragnienie sięgnięcia po aparat, a dla tych, którzy nie mają ambicji robienia zdjęć, może być po prostu lekcją uważności, skupienia i większej czułości dla świata. Autor tekstu: Piotr Kalisz/Fotopolis
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Cytat


Patrz tak, żeby widzieć, Joel Meyerowitz czyli Fotografowie od których warto się uczyć .

Mr Joel Meyerowitz - Fotograf, mądry Człowiek, wspaniały nauczyciel. 40 książek, setki wystaw, 55 lat spędzonych na fotografowaniu i uczeniu się i później przekazywaniu swojej wiedzy innym. Reprezentowany przez najważniejsze galerie w Nowym Jorku, Paryżu , Londynie.
 

TM_Mich  Dołączył: 08 Wrz 2009
:-B :-B :-B

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach