katwolf  Dołączył: 11 Gru 2010
[lampa] lampa sigma ef-530dg super problem z pttl
Witam.. Mam lampę sigme 530dg super i k7. aparat znam juz dość dobrze (przedtem k100) Lampę na i ile pozwala instrukcja okiełznałem. Problem mam z działajacym "inaczej" trybem pttl. Otóż kiedy ustawiam ten tryb na lampie zdjęcia są czasem ok a czasem prześwietlone (bywają też niedoświetlone ale to rzadziej) i nie chodzi tu o pomyłkę którą dało by się skorygowac w późniejszej obróbce tylko o dosłownie walnięcie flesza duzo za dużo.
Problem ten dotyczy warunków głównie trudnych czyli wesle tudzież dyskoteka, gdzie przedewszystkim bywa okrutnie ciemno. MIał ktoś tę lampę tudziez inną np pentaxową 540tkę i jest w stanie powiedzieć mi czy u niego bywały te same problemy? może pentax tak już ma że sobie nie radzi. Kiedy widziałem foty kolegi z nikona d300 z podpietą 800tką to mnie szlag trafiał bo on walił na auto i miał poprawnie doświetlone foty (lampa w góre i karteczka) a ja miałem lampę w górę i stofen i musiałem lawirowac na manualu bo auto poprostu raz na 3-4 foty trafiało a reszta do kosza sie nadawała.
Bardzo lubie pentaxiora leży jak ulał nigdy mnie nie zawiódł ale takie pttl to o kant stołu poprostu lepiej sobie kupic tanią lampę z podziałem mocy błysku za 200zł niż wydac 1000 i miec to samo. Tym bardziej że ja sie całkiem dobrze czuję na manualu i w normalnych warunkach mi to nie przeszkadza ale rozumiecie wesle dużo się dzieje a ja zamiast łapac kadry walczę z aparatem tu musi działać automatyka.
Pomocy może mi poradzicie jak to ugryźć może robię coś nie tak (aparat ustawiałem w rózne tryby M/Av/Tv i nadal była loteria) może ktoś z trójmiasta ma inną lampę do pentaqxa i by pomógł mi sprawdzić co u mnie jest nie tak.
 

nazirus2411  Dołączył: 19 Lip 2009
Mi 530 super dokladnie tak samo robila z kx , zreszta sigma nie slynie z dobrych blyskaczy , sprzedalem ja i kupilem uzywanego samsunga 360 . Dopiero wtedy sie dowiedzialem co to jest dobry blyskacz :) ... Sprzedaj i kup metza albo systemowke ...

 

filorp  Dołączył: 03 Lis 2008
Ten system p-ttl tak ma niestety nigdy nie potrafił kompensować światła zastanego, nie radzi sobie z jasnymi partiami kadru wygląda to tak jakby poprzednie modele mierzyły w pttlu na jasne partie natomiast k5 mierzy na ciemne partie (k20 niedopalało k5 przepala), zwłaszcza kiedy podczas uroczystości/zabawy masz do czynienia ze światłem stroboskopowym to pttl potrafi totalnie zgłupieć - ja używam manuala i staram sie kierować lampę na duże powierzchnie jak najwęższym strumieniem/zoomem lampy itp. - śmiechu to jest warte ale uważam, że 540 to najlepsza lampa na świecie.... używam jej z nikonem d700 albo na auto albo w manualu (manual tylko przez wyzwalacz radiowy - na stopce nie chce działać w manualu) jest to kombo nie do przewalenia. Miałem z sigmą dg500super wiele problemów... tam jest coś bardzo wrażliwego w układzie sterowania błyskiem - bardzo często zawodzi....
 

nazirus2411  Dołączył: 19 Lip 2009
System , systemem , ale sigma 530 super wyjatkowo to poglebiala w moim kx , z naszym systemowym samsungiem 360 problem znikl , wiec to cos z oprogramowaniem sigm , czy ktos ma na forum 610 sigmy ? Bo ciekawi mnie , czy problem dalej wystepuje ?

 

wulfel  Dołączył: 12 Sty 2009
nazirus2411 napisał/a:
systemowym samsungiem 340
może 360 8-)

ktoś próbuje sprzedać od jakiegoś czasu 610 super może też z tych samych powodów
 

nazirus2411  Dołączył: 19 Lip 2009
sorki za blad , moj samsung nie odezwie sie w parasolce przez tydzien 8-)

A sycamor to twierdzi ze ja sprzedaje z powodow osobistych ;) Sam chcialem kupic 2 610 bez super , ale maja podzial blysku albo ful albo 1/16 , kicha

[ Dodano: 2011-11-03, 18:53 ]
po za tym sigma za 610 super zazadala na wejsciu prawie 250 f , jak za sd1 :-P Teraz mozna ja wyrwac nowa w UK od 180 - 200 f , wiec czekam jak stanieje do 150 f i biore do parasolek , moc ma fajna ;)
 
Sabik  Dołączył: 19 Lip 2011
Miałem kiedyś Sigmę DG500 super z Canonem 30D, zachowywała się dokładnie tak samo jak pisze autor wątku. Była nieprzewidywalna w każdym trybie. Sprzedałem tego śmiecia a w to miejsce kupiłem Canona 580EX II. Nareszcie mogłem bez obawy robić przewidywalne zdjęcia. Po kilku latach jak zmieniłem system na "N" i miałem SB800, dopiero zobaczyłem jak można robić zdjęcia z lampą i zapomnieć o tym, że ma się ją założoną na aparat.
Niestety nie mam jeszcze doświadczeń z Pentaxem, więc nic nie poradzę. Jeśli chodzi o Sigmę to radzę sprzedać - jak najprędzej.
 
katwolf  Dołączył: 11 Gru 2010
moje ostatnie doświadczenia wskazują że moja sigma 530 po prostu przepala gdy jestem blisko obiektu tak mniej niż 1,5 m. Wziąłem ją na sposób i zmniejszam siłę z poziomu korpusu. Ważne jest żeby to zrobić z poziomu korpusu a nie z poziomu menu lampy gdyż tylko tak to działa a nigdzie tego nie piszą- bynajmniej ja nie znalazłem. Pierw usiłowałem to zrobić z poziomu menu lampy ale nie było efektu dopiero jak zajawiłem zę moze z menu aparatu jeszcze warto sprawdzić - BUM eureka - działa. Zatem sposób jest taki że jak blisko to palnik w górę jak bardzo blisko to zmniejszam siłę błysku z poziomu aparatu, a jak dalej obiekt to walę na wprost, wszystko z założonym stefanem. Póki co nie wymyśliłem nic lepszego. Aha Oczywiście mowa o zdjęciach w trudnych czyli zaciemnionych warunkach z długimi czasami migawki rzędu 1/8s do 1/60s.

- Pytanko jeszcze czy pentaxowa 540tka ma jeden przycisk do zwalaniania obrotu głowicą czy dwa? Pytam bo jak ktoś nie wie to w sigmie wymyślili ze są 2 jeden od poziomu a drugi od pionu - nobla temu gamoniowi co to wymyślił :P
 

filorp  Dołączył: 03 Lis 2008
W pentaxie 540 jest jeden przycisk i służy on tylko do tego żeby opuścić głowicę jak najniżej w tryb makro - a normalnie to głowica tam lata we wszystkie strony bez konieczności naciskania jakiegokolwiek guzika.... W metzu blokada jest tylko na wprost.... w sigmie te dwa guziki faktycznie zasługują na conajmniej nobla....
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Faktycznie co z tą sigmą jest tak jak piszecie.(mam 530 bez super) wolę FGZ360. Trzeba jednak przyznać, że te 53 rzeczywiście ma i to nie oszukiwane. FGZ nie grymasi, sigma potrafi wyłaczyć bez powodu pomiar a potem wrócić (z K-r)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach