ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
OLYMPUS PEN E-P3
Zakochałem się. Znowu. Ostatnio zdarzyło mi się to z X100, ale fujik swoimi bugami pomógł mi się odkochać.
http://www.olympusamerica...sp?product=1573
I te szkła... Urocze, z tą ich stylizacją na leicowego summicrona... Cudne.
http://www.olympusamerica...sp?product=1568
Przesuwamy pierścień ostrości w 12/2 i ukazuje się skala odległości ze znacznikami dla głębi dla różnych przysłon.
http://www.olympusamerica...sp?product=1569
AF. Nie powiem o nim nic więcej. To po prostu trzeba zobaczyć, żeby uwierzyć.
http://www.youtube.com/wa...player_embedded
http://www.youtube.com/wa...d&v=Do8azZq5kAo
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
ebelbeb, rozumiem Cie, mnie tez się te nowe szkiełka i puszki baardzo podobają, tylko ciągle mi brakuje w tym systemie odpowiednika małoobrazkowej 35'tki..
12/2 to odpowiednik 24mm na małym obrazku, a 45/1.8 90'tki (czyli wreszcie fajna portretówka na ten system).
Do tego brakuje już tylko jakiegoś 17/18mm z f1.8 i dla mnie będzie to ostateczny argument żeby zrezygnować z małych analogów, tylko cenowo sobie nadal nie będę mógł pozwolić ;)

[ Dodano: 2011-07-01, 08:13 ]
ebelbeb napisał/a:
AF. Nie powiem o nim nic więcej. To po prostu trzeba zobaczyć, żeby uwierzyć.
o rzesz! :shock:
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
Eldred napisał/a:
brakuje już tylko jakiegoś 17/18mm z f1.8

Rozumiem, że istniejący 17/2.8 to zbyt ciemno jak na odpowiednik 35mm?

A cenowo też nie jest tak strasznie, E-PL1 można w okolicach 1000 zł upolować, np tutaj. Nie jest to coprawda 3, ale całkiem fajny aparat.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
romeoad napisał/a:
Rozumiem, że istniejący 17/2.8 to zbyt ciemno jak na odpowiednik 35mm?
przy tak małej matrycy tak, ale to w sumie naleśnik więc to wielki plus dla niego, eh.. muszę to jeszcze raz przemyśleć, musiałbym zrezygnować z XA i darować sobie Yashicę mat/Psixa.

[ Dodano: 2011-07-01, 08:54 ]
Nie wiem czy nie wolałbym już dołożyć do panasłoika 20/1.7 odpowiednik 40'stki też mi pasuje a 1.7 to już bardzo ładnie, no i tez naleśnik 8-)
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
Jest jeszcze 14mm/2.5 od Panasonica, też naleśnik. A jeśli chodzi o jasne obiektywy, to Voightländer robi 25/0.95 nieco taniej niż Leica.
 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
romeoad napisał/a:
Voightländer robi 25/0.95

Jest po pierwsze manualny, a nie wyobrażam sobie w systemowym jasnym standardzie zrezygnować z takiego AF jak ten g E-P3. Po drugie jest dość duży i... nie taki ładny jak 12/2. :-D
Podkreśliłem słowo systemowy bo oczywiście dopuszczam używanie innych szkieł przez przejściówki (np. K i M42). Jednak na jasny standard od Olympusa wykonany podobnie do tych dwóch nowych szkieł na pewno warto poczekać.
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
Podoba mi się aczkolwiek mogliby wypuścic też korpus z dobrym EVF już wbudowanym.
Obiektywy cudne przynajmniej na zdjęciach a wrealu? ciekawe czy metalowe czy plasticzane.
 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
Kfan, jest już sporo zdjęć z 12/2. Dla mnie bomba. Wbudowany EVF niestety psuje każdy zgrabnie wyglądający korpus i sprawia, że wygląda on jak parodia lustrzanki (patrz np. panasonic g-1).
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
A cena tego korpusu to tylko 100 dolarów więcej niż Pentaxa Q. Po owaceniu wychodzi jakieś 330 złociszy i chyba nie jest to wielka cena za możliwość podpięcia jasnych, szerokich stałek.
 
Apocalypse  Dołączył: 19 Kwi 2008
fuji x100 jest ładniejszy imho:) ale aparat rzeczywiście robi wrażenie. kiedy premiera w Polsce?
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
ebelbeb napisał/a:
Wbudowany EVF niestety psuje każdy zgrabnie wyglądający korpus i sprawia, że wygląda on jak parodia lustrzanki
a gdyby zrobili wbudowany EVF ale taki jak w dalmierzach?
Albo wręcz puszkę z ostrzeniem za pomocą tradycyjnego dalmierza, z af'em jak contax g1/2?
Np.: o wyglądzie Hajmatików?
 
teo  Dołączył: 15 Mar 2010
Albo po prostu cyfrowego G2.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Niee to by było bardzo drogie, chodzi o puszkę pod szkła mikro 4/3 które już istnieją, no i najlepiej proporcje matrycy 3/2, a dla mnie to nawet i kwadrat mógłby być, byle nie 4/3.
 
odyseusz  Dołączył: 21 Kwi 2006
Eldred napisał/a:
ebelbeb, rozumiem Cie, mnie tez się te nowe szkiełka i puszki baardzo podobają, tylko ciągle mi brakuje w tym systemie odpowiednika małoobrazkowej 35'tki..
12/2 to odpowiednik 24mm na małym obrazku, a 45/1.8 90'tki (czyli wreszcie fajna portretówka na ten system).
Do tego brakuje już tylko jakiegoś 17/18mm z f1.8 i dla mnie będzie to ostateczny argument żeby zrezygnować z małych analogów, tylko cenowo sobie nadal nie będę mógł pozwolić ;)


Masz przecież panasłoika 20/1.7, jest znakomity na pełnej dziurze. Mam z niego sporo zdjęć.
Mi też w tym systemie brakuje wizjera optycznego i pewnie nie doczekam się takiego aparatu z wizjerem i ramkami od 24 do 90 mm.

[ Dodano: 2011-07-01, 12:48 ]
Problem z proporcjami 4/3 rozwiązuje matryca multiaspect, jak w gh1 i gh2. Ale korpus mi nie leżał, wizjer również.
Cytat
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
ebelbeb napisał/a:
Kfan, jest już sporo zdjęć z 12/2. Dla mnie bomba. Wbudowany EVF niestety psuje każdy zgrabnie wyglądający korpus i sprawia, że wygląda on jak parodia lustrzanki (patrz np. panasonic g-1).


Ale dla mnie wygląd taki czy inny to rybka wizjer musi być i basta nie będę w słońcu śleptać w ekranik. Do G1 nic nie mam ładny aparat z wizjerem jak w lustrzance FF.
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Piękne korpusiki i szkiełka. Może E-PL2 stanieje :mrgreen:
 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
piotrecius, wszystkie peny sprzed E-P3 nie są z mojego punktu widzenia warte uwagi z jednego powodu - pomimo licznych zalet nie mają jego AF. Już po pierwszych filmikach pokazujących jego sprawność nie boję się tego powiedzieć - jest rewolucyjny.

[ Dodano: 2011-07-01, 23:11 ]
Eldred napisał/a:
a gdyby zrobili wbudowany EVF ale...

Ciężko jest w tej dziedzinie cokolwiek sensownego wykombinować. LCD w wizjerze musi być znacznie oddalone od oka stąd ten EFV wygląda zazwyczaj jak narośle na korpusie. Taka huba. ;-)
Pierwszy EFV, który nie szpeci aparatu stworzył chyba dopiero fujik w X100. Tam jest on dodatkowo sprzężony z wizjerem optycznym, który jednak w takim penie z wymiennymi szkłami nie spełni swojej roli z wiadomych względów (mam na myśli to, że do penów można zapiąć szkło o absolutnie dowolnej istniejącej ogniskowej nie można więc stworzyć stosownych ramek).
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
AF chyba nie byłby mi tak bardzo niezbędny ;-)
 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
No tak, wszystko zależy od osobistych preferencji.
AF w takim *istDS też czasami muszę uznać za całkowicie zbędny bajer. ;-)

[ Dodano: 2011-07-02, 02:50 ]
Kfan napisał/a:
Obiektywy cudne przynajmniej na zdjęciach a wrealu? ciekawe czy metalowe czy plasticzane.

12/2 jest metalowy, 45/1.8 ma jedynie:
Cytat
Eleganckie wykończenie o metalowym wyglądzie

Źródło.
Pewnie między innymi dlatego 45/1.8 ma kosztować około połowę tego, co 12/2.
 

Morg  Dołączył: 28 Mar 2009
ebelbeb napisał/a:
Już po pierwszych filmikach pokazujących jego sprawność nie boję się tego powiedzieć - jest rewolucyjny.


Tu się nie zgodzę, jak oceniają koledzy na olympusclub, jak i wynika z moich doświadczeń (miałem w rękach GF2 + 14/2.5), Olympus na polu AF wreszcie dorównał Panasowi. Ten ostatni oferuje tej prędkości AF od ponad roku (połączenie body z literką 2 lub 3 i nowych szkieł: 14/2.5 lub 14-140).

Co nie zmienia faktu, że nowe korpusy Olympusa mi się podobają (zwłaszcza E-P3), design szkiełek jest boski, stałki wyglądają rewelacyjnie, nawet nowe kity nawiązują do stylistyki retro. E-P3 z każdym z nowych obiektywów wygląda pięknie. Ale mi brakuje w tych body wbudowanego wizjera EVF (najlepiej umiejscowionego z boku obudowy jak optyczno/cyfrowy w X100). A to co najbardziej mnie denerwuje to proporcje obrazu, dużo bardziej wolę 3/2.

Czekam na to co pokaże Samsung, mam nadzieję że wysyp nowości od Olympusa zmobilizuje inne firmy do działania.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach