dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
DNG z Vuescana
Zrobilem se updejt vuescana i zauwazylem, ze od wersji 4.8 mozna zapisywac prawdziwe rawy - dng, a nie tylko tiffy. Czy ktos juz to testowal? Cos tam probowalem, ale mi nie bangla w raw therapee i ufraw, ale to pewnie dlatego, ze na razie mam naprawde balde pojecie co i jak. Czy ktos juz to probowal?

dz.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
zaraz ściągam sobie update, a póki co wyczytałem u Hamricka:
Best raw file software: Adobe LightRoom - reads VueScan's Raw DNG files
Czyli PS/ACR też pewnie łyknie.

[ Dodano: 2007-04-11, 20:16 ]
No, pobawiłem się trochę. Rzeczywiście, Lightroom i ACR łykają Vuescanowe DNG.
Mam głupie pytanie - czy jest sens skanować, żeby na wyjściu mieć plik (tiff, czy dng) o większej głębi niż 24bit na piksel? Bo w Vuescanie jest jeszcze opcja 48 i 64 - co daje ogrooomne pliki wyjściowe ze slajdu 24x36. A przy skanowaniu do 24 bitów, dostaje się DNG 28MB, co po skompresowaniu Adobe DNG Converterem daje całkiem strawne 17MB.

W helpie do Vue piszą, żeby tą opcję zostawić na Auto, co spowoduje użycie domyślnej głębi skanera. No, ale nie widzi mi się trzymanie na dysku ponad 70-megowych plików z małego obrazka.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
pytanie brzmi - czy jest jakikolwiek zysk poza wielkością pliku w stosunku do RAWowego Tiffa ?

a drugie pytanie - jak ściągnąć update do uescana ? próbowałem i nic nie znalazłem :)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
guerilla napisał/a:
jak ściągnąć update do uescana ?
Z głównej strony ściągasz triala i instalujesz. U mnie po instalacji sam wykrył numerki seryjne z poprzedniej wersji, tylko musiałem podac maila, na który kupowałem program, w celu weryfikacji.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Bo w Vuescanie jest jeszcze opcja 48 i 64 - co daje ogrooomne pliki wyjściowe ze slajdu 24x36


48 bitow to po prostu 16bitowy kolor (3 kanaly) ;-)
64 to RGB + kanał Infrared do ICE.

Jarek Dabrowski napisał/a:
No, pobawiłem się trochę. Rzeczywiście, Lightroom i ACR łykają Vuescanowe DNG.


Tez sie pobawilem - lykaja, ino sie negatywy smiesnie obrabia - trzeba odwrocic krzywa, zeby miec pozytyw, a potem wszystkie suwaki dzialaja w zla strone ;-) Natomiast przy ustawieniu w ACR kontrastu na 0 (full left) , shadows 0 oraz exposure/contrast tak, aby histogram skanu mial sporo miejsca po obu stronach (brak kompresji tonów), otrzymuje sie chyba najlepszy material wyjsciowy* jaki udalo mi sie wyciagnac z BW. Lepszy niz np. Negposem, i do tego latwiej i szybciej - vuescan jest naprawde fajny przy skanowaniu wsadowym :-D No i oczywiscie kolor - suwaki WB i tint potrafia sprowadzic do normalnego wygladu nawet zcrossowaną Sensje, łatwo i przyjemnie :-D


* - bez zadnych korekcji ze strony vuescana oraz przy powyzszych ustawieniach ACR wychodzi taka fajna, super-szara papka, ktora po potraktowaniu Auto Contrast oraz nastepnie krzywymi do smaku jest po prostu MIOOODZIO :-D
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
To co? Robimy Surowa Plesn Challange? ;-)

dz.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
alkos napisał/a:
48 bitow to po prostu 16bitowy kolor (3 kanaly)
No wiem, pytanie tylko, czy to ma jakikolwiek sens.
alkos napisał/a:
Tez się pobawilem - lykaja, ino się negatywy smiesnie obrabia - trzeba odwrocic krzywa, zeby miec pozytyw
Nie próbowałem wczoraj z b&w, skanujesz jako slajd, czy Vuescan sam nie odwraca w przypadku zapisu do DNG?
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
cz-b ładnie śmigają rzeczywiście,
ale co zrobić z c-41 kolorem ?
wrzucam do ACR i odwrócić można powiedzmy odwracając krzywe, ale to nie zdejmuje maski a WB też nie dokońca. wrzucam nie odwrócone do ps przesuwając tylko sobie hisotorgam trochę, i auto color etc. zdejmuje maske , ale tak paskudnie że szok!włosy robią się niebieskie a ciało koloru różowego wosku. a to też zależnie od klatki, niektóre ładnie a inne nie.

jest na to jakiś patent czy nie ma się co grzebać w tym?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
No wiem, pytanie tylko, czy to ma jakikolwiek sens.


Taki sam jak 16 bit cz-b, czyli dosyc duzy, jesli masz zamiar cokolwiek z tym dalej robic: krzywe itp...

Jarek Dabrowski napisał/a:
Nie próbowałem wczoraj z b&w, skanujesz jako slajd, czy Vuescan sam nie odwraca w przypadku zapisu do DNG?


Nic nie odwraca przy opcji DNG -> "scan" albo tez robi wszystkie te swoje sztuczki w stylu odwracania i usuniecia maski (guerilla!) przy opcji DNG -> "save"
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
alkos napisał/a:
Jarek Dabrowski napisał/a:
No wiem, pytanie tylko, czy to ma jakikolwiek sens.


Nic nie odwraca przy opcji DNG -> "scan" albo tez robi wszystkie te swoje sztuczki w stylu odwracania i usuniecia maski (guerilla!) przy opcji DNG -> "save"


nie dokońca rozumiem - w ACR przy opcji *save* ze skanu dng robi mi np.jpg będącym zrzutem z dng czyli z maską i nie odwrócone. a vuescanie wiecej możliwości nie widzę.

proszę troszkę jaśniej jesli można:)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
guerilla napisał/a:
nie dokońca rozumiem - w ACR przy opcji *save* ze skanu dng robi mi np.jpg będącym zrzutem z dng czyli z maską i nie odwrócone. a vuescanie wiecej możliwości nie widzę.

proszę troszkę jaśniej jesli można:)


Nie, w OUTPUT vuescana masz opcje zapisu DNG. Ustawiasz tam Raw Output with na "Save" - wtedy zapisuje ci jako DNG skorygowane zdjecie :-)
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
alkos napisał/a:
guerilla napisał/a:
nie dokońca rozumiem - w ACR przy opcji *save* ze skanu dng robi mi np.jpg będącym zrzutem z dng czyli z maską i nie odwrócone. a vuescanie wiecej możliwości nie widzę.

proszę troszkę jaśniej jesli można:)


Nie, w OUTPUT vuescana masz opcje zapisu DNG. Ustawiasz tam Raw Output with na "Save" - wtedy zapisuje ci jako DNG skorygowane zdjecie :-)


rrany rzeczywiście:)
dzięki!:)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
alkos napisał/a:
Ustawiasz tam Raw Output with na "Save" - wtedy zapisuje ci jako DNG skorygowane zdjecie
A dokładnie, to dodaje redukcję szumów i wywala paprochy. Bardzo przydatne (w przypadku koloru oczywiście).
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
A dokładnie, to dodaje redukcję szumów i wywala paprochy.


Jesli to wlaczysz. Ja tam nie znosze jakichkolwiek redukcji szumu z kliszy :-?
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
hm, tak sobie realę zeskanowałem właśnie

i na oko coś za duże ziarno na niebie mi się wydaje

czy to może być wina ACR'a jako konwertera ?
czy jest wszystko w porządku? skan w 14mpx i zjechane do 700px długi bok ,bez ostrzenia żadnego.
to moja pierwsza rolka w życiu reali i dlatego pytam :)a poza tym na oko to superia 200 miała mniejsze ziarno..

 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Jakos mi ciezko dostrzec ziarno na tym zdjeciu ;-)

dz.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
Jakos mi ciezko dostrzec ziarno na tym zdjeciu ;-)

dz.

Nie widzisz - dwa ziarna na tle nieba :-P
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
W ogóle nie moge sie na niebie skupic :-P



(Wylacz wysotrzanie w ACR.)
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Jak mozna patrzec na ziarno przy takiej fotce to ja doprawdy nie moge zrozumiec... :shock:

BTW - masz dalsze z tego plenerku :?: :mrgreen:

Pzdr
Spinner
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Spinner napisał/a:
Jak mozna patrzec na ziarno przy takiej fotce to ja doprawdy nie moge zrozumiec... :shock:

BTW - masz dalsze z tego plenerku :?: :mrgreen:

Pzdr
Spinner


mam. ale tak średnio wyszły, na tym dachu strrrrasznie wiało, ja bylem w podkoszulku ona w staniku i jakieś 4 stopnie..
więc niestety trzeba było porzucić marzenia i wrócić żeby nie zamarznąć
do tego mi się skończyła rolka po 16 klatkach i ble.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach